پنج نکته مهم در خرید سنگ ساختمانی

Building stone

نکات مهم در خرید سنگ ساختمانی:

 • مقاومت فشاری سنگ

مقاومت فشاری سنگ یکی از نکات مهم در هنگام خرید سنگ محسوب میشود. سنگ شما باید متناسب با مکان و کاربری آن مقاومت فشاری مناسب داشته باشد. پیش از خرید سنگ باید بینیم که سنگ در چه فضا و مکانی و با چه نوع کاربردی قرار است نصب شود تا متناسب با آن کاربری سنگ را انتخاب کرد. تا در فرآیند زمان و استفاده سنگ آسیب نبیند.

سنگ نما : مقاومت فشاری سنگ نما باید حداقل ۳۰۰ kg/cm باشد. زیرا حداکثر فشار ناشی از تنش ها و نشست های ساختمان در نما ۳۰۰ kg/cm میباشد.

سنگ کف: مقاومت فشاری سنگ کف به مکان و فضای نصب آن بستگی دارد بعنوان مثال سنگ مناسب کف واحد های تجاری و مسکونی و کف پارکینگ متفاوت است. مقاومت فشاری سنگ کف واحدهای مسکونی حداقل ۵۰۰ kg/cm و مجتمع های اداری و تجاری ۲۷۰ و کف پارکینگ و محوطه ۹۰۰ kg/cm مناسب است.

 • جذب آب سنگ

میزان جذب آب سنگ یکی دیگر از عوامل و نکات مهم در هنگام خرید سنگ محسوب میشود. سنگ شما باید متناسب با کاربری آن، جذب آب مناسبی داشته باشد. تمامی سنگ ها جذب آب دارند ولیکن میزان جذب آنها با هم متفاوت است بعنوان مثال سنگ های لایم استون جذب آب بالایی دارند و نمیتوان در جاهایی که در معرض رطوبت و کثیفی هستند استفاده کرد زیرا لک پذیری بالایی دارند و در اثر شرایط جوی و رطوبت پوسیده میشوند.

سنگ نما : میزان جذب آب سنگ در نمای بیرونی نباید بیش از ۲% باشد و در نمای داخلی میزان جذب آب اهمیت چندانی ندارد و به همین دلیل در نمای داخلی ساختمان چون در معرض ناملایمات جوی و رطوبت قرار ندارند میتوان از کلیه سنگ های ساختمانی در این قسمت ساختمان استفاده کرد.

سنگ کف: میزان جذب آب در سنگ فرش بسته به نوع کاربری ساختمان دارد. میزان بالای جذب آب سنگ باعث لک پذیری سنگ خواهد شد. بنابراین سنگ هایی که جذب آب پایینی دارند گزینه مناسبی برای سنگ فرش خواهند بود.

 • کاربرد سنگ

یکی از نکات مهم هنگام خرید سنگ در نظر گرفتن کاربرد آن است به طور مثال اگر سنگ انتخابی شما برای نمای بیرونی ساختمان است پس انتخاب سنگ نما ی بیرونی شما باید سنگ تراورتن، سنگ گرانیت و یا کریستال (چینی) باشد. زیرا سنگ های نام برده شده در برابر نوررخورشید، سرما و گرما مقاوم میباشند و رنگ و ساب خود را بر اثر شرایط جوی از دست نخواهند داد.

سنگ کف: سنگ فرش داخلی متناسب با نوع کاربری ساختمان میتواند متفاوت باشد. بهترین گزینه برای سنگ فرش واحد های مسکونی سنگ های مرمریت، کریستال (چینی) می باشد. سنگ فرش مناسب برای واحدهای اداری و تجاری سنگ های گرانیت، کریستال و مرمریت میباشند. سنگ فرش مناسب برای پارکینگ سنگ های گرانیت میباشد و سنگ فرش مناسب محوطه و پیاده روها سنگ های تراورتن و گرانیت میباشد. البته باید این نکته را متذکر شوم که سنگ فرش محوطه، پارکینگ باید قطر زیادی داشته باشد.

 • شکل و اندازه سنگ

اگر سالن پذیرایی شما بزگ است میتوانید از ابعاد سنگ اسلب و سایزهای بزگ مثل ۸۰*۸۰ و ۱۰۰*۱۰۰ استفاده کنید زیرا بند های کمتری دیده میشود و سنگ بصورت یکپارچه دیده میشود. و اگر فضای شما کوچک است باید از سنگ های سایز کوچک مانند ۴۰*۴۰ ، ۴۰*۲۰ استفاده کرد. و اگر سالن شما بصورت مستطیل است شما میتوانید با ابعاد سنگ مستطیل شکل درازی و طول فضای خود را کم رنگ تر کنید ابعادی مانند ۸۰*۴۰، ۶۰*۳۰ . پس به دنبال خرید سنگ هماهنگ با شکل و اندازه فضای خود بروید.

 • ذخیره سنگ

انتخاب یک سنگ در متراژ بالا باید ذخیره مناسبی داشته باشد و بتوان سنگ مورد نیاز پروژه را تامین نماید. انتخاب و خرید سنگ برای پروژه های بزرگ باید از ذخیره بالایی برخوردار باشد. و اطلاع از چرخه معدن تا تولید بسیار با اهمیت است. زیرا بعضی از معادن سنگ به واسطه موقعیت جغرافی یایی در مناطقی هستند که در بعضی از فصول امکان بهره برداری و تردد وجود ندارد و به تعبیری معدن تعطیل میشود. بعض از معادن هم از ذخیره مناسبی برخوردار نیستد و ممکن است پروژه شما نیمه کاره بماند.

 • قیمت سنگ

انتخاب و خرید سنگ میبایست با بودجه شما متناسب باشد. سنگ ها سورت های گوناگونی دارند و سنگ های مشابه بسیار هستند. بعضی از معادن سنگ بدلیل تقاضای زیاد و صادراتی بودنشان قیمت بالایی دارند ولیکن سنگ های مشابه آن با قیمت کمتری از معادن دیگر وجود دارد که میشود جایگزین این گونه سنگ ها شود. دلیل دیگر موثر بر قیمت سنگ، سایز و نوع فرآوری آن است بدین صورت که فرآوری سنگ به روش اره و اسلب از قیمت بالاتری نسبت به روش فرآوری قله بر دارد. بنابراین اگر بودجه کافی برای خرید سنگ اسلب را ندارید میتوانید سنگ های سایز کوچکتر را جایگزین نمایید.

 • نوع فرآوری سنگ

یکی ار نکات بسیار مهم در انتخاب و خرید سنگ نوع فرآوری سنگ به شمار می آید. یکی از اشتباهت رایج در بازار سنگ این است که سنگ تولید نمیشود بلکه فرآوری میگردد. سنگ یک متریال طبیعی است که هیچگونه افزودنی به آن اضافه نمیشود و در کارخانه های سنگبری سنگ های طبیعی برش داده میشود و بسته به نوع سفارش (سابیده، چرمی، هوند، سندبلاست، تیشه) فرآوری میگردد. نوع فرآوری از قبیل ( دقت برش، گونیا بودن، رزین و اپوکسی، ضخامت سنگ، ساب سنگ، سورت سنگ و …) میتواند بر روی قیمت سنگ تاثیر مستقیم داشته باشد.

 • رنگ سنگ

برای انتخاب و خرید سنگ مورد علاقه تان حتما به تم رنگی آن توجه داشته باشید، سنگ ها دنیایی از رنگ ها و طرح ها هستند که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند. تمام سنگ ها رنگشان ثابت نیست و بعضی از سنگ ها در برابر نور خورشید رنگ خور را از دست خواهند داد پس بنابراین همه سنگ ها را نمیتوان در معرض نور خورشید استفاده نمود. سنگ های مرمریت و مر و لایم استون در معرض نور خورشید رنگ خود را به مرور زمان از دست خواهند داد ولیکن سنگ های تراورتن و گرانیت در برابر نور خورشید مقاوم تر هستند

بیشتر بدانید: معایب نگهداری از سنگ ساختمانی در انبار

انواع سنگی که در ایران مورد کاربرد قرار می گیرد:

سنگ تراورتن: سنگی که قابلیت استفاده در تمام قسمت‌های ساختمان را دارد و برای استفاده در ارتفاعات هیچ مشکلی نخواهد داشت.

سنگ تراورتن

سنگ مرمریت: سنگی که برای فضاهای داخلی به خصوص کف واحد‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و قیمت نسبتا مناسبی نیز دارد.

سنگ مرمریت

سنگ گرانیت: این سنگ بیشتر در فضاهای صنعتی و پر رفت و آمد استفاده می‌شوند و مقاومت بسیار بالایی دارند.

سنگ گرانیت

سنگ مرمر: برای فضا‌های خاص و شیک که نورپردازی‌های ویژه دارند کاربرد پیدا می‌کنند. قیمت سنگ مرمر بسیار بالا می‌باشد.

سنگ مرمر

سنگ خارجی: سنگ‌هایی که به ایران وارد می‌شوند نظیر سنگ‌های امپرادور و سنگ‌های گرانیت چین و برزیل در این دسته می‌باشند. این سنگ‌ها نیز در فضاهای نسبتا لوکس استفاده خواهند داشت.

برای انتخاب سنگ‌های ساختمانی علاوه بر موارد بالا، دقت به کیفیت فراوری سنگ خریداری شده نیز بسیار مهم و ضروری می‌باشد. برای مثال کیفیت پرداخت سنگ باید مناسب باشد و درخشندگی لازم را دریافت کرده باشد.

ضخامت سنگ نیز از مواردی است که باید به آن توجه داشت چرا که در صورت نامناسب بودن ضخامت حمل و نقل سنگ با مشکل روبرو خواهد بود. رزین و یو وی مناسب از دیگر مسائل مهم است که سطح سنگ را یکدست تر می‌کند و مقاومت ذرات آن را بالا می‌برد. لبه‌های سنگ نیز در انتخاب مهم می‌باشد چرا که لبه‌های ریخته شده سنگ را بدقواره خواهد کرد، اما مهمترین نکته در انتخاب سنگ سورت سنگ می‌باشد. در بارگیری سنگ باید در نظر داشت که سنگ به طور مناسبی در دسته درست سورت شده باشد تا پس از استفاده منظره بدی را به وجود نیاورد.

کلام آخر:

همانطور که مطالب بالا ذکر شد می توان نتیجه گرفت که خرید سنگ ساختمانی یکی از کارهای بسیار مهم و حیاتی در صنعت ساختمان سازی می‌باشد. پیمانکاران این عرصه می‌دانند که اگر سنگ را با دقت کافی انتخاب نکنند بعد‌ها در فروش واحد‌ها دچار مشکل خواهند شد. معمولا انتخاب سنگ ساختمانی بر اساس ارزش پروژه، مکان اجرای پروژه، قسمت‌های مختلف پروژه و عوامل دیگر تعیین می‌شود. انتخاب سنگ مناسب و با کیفیت باعث زیبایی دوچندان ساختمان خواهد شد.

گروه سنگ ملک زاده یکی از با سابقه ترین و معتبرترین گروه در ارائه و فروش محصولات سنگی اعم از سنگ های نما و سنگ های ساختمانی وسنگ های اسلب با بالاترین کیفیت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با فروشگاه سنگ ملک زاده همره باشید.

۱ نظر

 • آگاهی از ویژگی‌های مختلف سنگ‌ها و استفاده از سنگ‌ها در بخش‌های متناسب با این ویژگی ها می‌تواند از هزینه‌های ثانویه جلوگیری کند

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید