با سنگ مرمریت ترکیه آشنا شوید

سنگ مرمریت ترکیه

کشور ترکیه دارای ذخایر بسیار خوبی از سنگ های مرمریت است. معادن سنگ مرمریت ترکیه مربوط به دوران پرکامبرین بر اساس مقیاس زمین شناسی است. بر اساس تحقیقات انجام شده ذخائر سنگ مرمریت ترکیه بیش از ۷ میلیارد متر مکعب معادل ۲۵۰ میلیارد تن برآورد شده است که بیش از ۷۵ درصد از این معادن در پنج استان دنیزلی، موگلا، بیلچیک، افیون و بوردوراسکی واقع گردیده است.توسعه صنعت سنگ ساختمانی در کشور ترکیه از سال ۱۹۸۰ با رشد سریعی آغاز شد و لغو مقررات معادن سنگ را فرآهم نمود و از کشورهای صاحب تکنولوژی مانند ایتالیا، اسپانیا، هند، پرتقال و برزیل دعوت به سرمایه گذاری نموده و بیش از ۴۰ کارخانه سنگبری با سرمایه گذاری خارجی در کشور ترکیه تاسیس گردیده است.در حال حاضر بیش از ۲۶۰۰ واحد سنگبری در کشور ترکیه مشغول فعالیت می باشند و بیش از ۱۶ میلیون متر مکعب از بیش از ۱۴۰ معدن سنگ خام این کارخانه ها را تامین می نمایند.

انواع سنگ مرمریت ترکیه:

۱-سنگ لته ترکیه:

سنگ لته ترکیه

سنگ لته ترکیه دارای  زمینه رنگ زمینه سفید در دو سورت لایت و دارک فرآوری و عرضه می گردد. این سنگ شباهت زیادی به سنگ مرمریت پرشین سیلک روشن و مرمریت کاپوچینو دارد. سنگ لته یک سنگ وارداتی از کشور ترکیه است که اغلب بصورت اسلب و گوپ (خام) وارد کشور میگردد. سنگ مرمریت لته یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین سنگ های مرمریت روشن در دنیا می باشد که عمدتا در فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ لته ترکیه به دلیل زیبایی و کیفیت بالای آن، سهم عمده ای از بازار سنگ های مرمریت لوکس را به خود اختصاص داده است. از ویژگی های سنگ مرمریت لته  ساب پذیری بالا ورنگ روشن آن است که این سنگ را در صدر پرفروش ترین سنگ های مرمریت در جهان قرار داده است.

قیمت سنگ لته ترکیه:

قیمت سنگ مرمریت لته به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • هر چه قدر رنگ سنگ روشن و یکدست تر باشد قیمت آن بیشتر است.
 • سنگ لته یک سنگ وارداتی است و به نرخ ارز و تعرفه گمرکی وابسته میباشد.
 • ضخامت سنگ لته تاثیر مستقیم بر روی آن دارد.
 • هر چه قدر ابعاد سنگ لته بزرگتر و برش های دقیق تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.
 • کیفیت فرآوری سنگ لته از نظر ساب، برش، رزین تاثیر زیادی بر روی قیمت سنگ خواهد گذاشت.

۲-سنگ چینی مارمارا ترکیه:

سنگ چینی مارمارا ترکیه یکی ار سنگ های منحصربفرد دنیاست که خطوط موازی این سنگ آنرا در دنیا مشهور نموده است. خطوط موازی سفید و خاکستری این سنگ طبیعی میتواند خالق اثری ماندگار شود. سنگ مارمارا بصورت اسلب فرآوری شده و کوپ سنگ خام وارد کشور میگردد. این سنگ از خانواده سنگ های مرمریت است که بدلیل رنگ و بافت بلوری آن به نام سنگ چینی مارمارا معروف است. این سنگ شبیه سنگ مرمریت اکوادور است.

کاربرد سنگ چینی مارمارا:

سنگ چینی مارمارا برای نمای ساختمان مناسب است ولیکن بدلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ میبایست در موقع نصب به منظور جدا شدن سنگ نما از گیره های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد. استفاده این سنگ در نمای مناطق بسیارسرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربرد های سنگ چینی مارمارا استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و سرویس های بهداشتی و … میباشد. این سنگ بدلیل رنگ روشن ، طرح زیبا و انعکاس نور زیاد در داخل ساختمان مخصوصا طرح بوکمچ و فور مچ آن زیبایی خاصی به ساختمان خواهد بخشید.

قیمت سنگ چینی مارمارا:

قیمت سنگ چینی مارمارا به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد .

 • قیمت سنگ چینی چینی مارمارا بر اساس رنگ و طرح سنگ
 • قیمت سنگ چینی چینی مارمارا بر اساس سایز اسلب فرآوری شده
 • قیمت سنگ چینی چینی مارمارا بر اساس ضخامت سنگ
 • قیمت سنگ چینی چینی مارمارا بر اساس بوکمچ یا فورمچ بودن سنگ
 • قیمت سنگ چینی چینی مارمارا بر اساس کیفیت فرآوری سنگ
 • سنگ چینی چینی مارمارا معمولا بصورت اسلب فرآوری میگردد و به سایز دلخواه مشتری برش داده میشود.

۳-سنگ اسلب مرمریت امپرادور ترکیه:

سنگ اسلب مرمریت امپرادور ترکیه

سنگ اسلب مرمریت امپرادور ترکیه یکی از جذاب ترین و پرطرفدارترین سنگ وارداتی به کشور می باشد . سنگ مرمریت امپرادور ترکیه در دنیا طرفداران بسیاری دارد و همانطور که از اسم آن مشخص است . این سنگ از ترکیه وارد کشور های مختلف می شود . اما صادر کننده این سنگ در دنیا ، فقط ترکیه نیست بلکه اسپانیا نیز این سنگ را استخراج و به کشور های دیگر صادر می کند. این سنگ در دونوع روشن و تیره عرضه می شود که با توجه به سلیقه افراد متفاوت است . اما به صورت کلی این سنگ دارای دارای تم قهوه ای بوده و در آن رگه های طلایی و سفید رنگ وجود دارد . این سنگ بدلیل طرح منحصر به فرد خود دارای ویژگی های بینظیری می باشد.

ویژگی های سنگ اسلب امپرادور ترکیه

سنگ مرمریت امپرادور ترکیه در دو نوع تیره و روشن به بازار جهانی عرضه می شود که رنگ روشنی آن عسلی بوده و رنگ تیره آن به صورت قهوه ای با رگه های طلایی است . که هر دو نوع این سنگ در جهان طرفداران بسیاری دارد . این سنگ معمولا به صورت اسلب شده فرآوری می شود . به غیر از ترکیه و اسپانیا کشور های دیگری نیز این سنگ را استخراج می کنند . اما سهم اصلی این سنگ را در بازار جهانی ، معادن ترکیه ای تصاحب کرده اند . علت معروف بودن معادن ترکیه ای در استخراج این سنگ به عوامل مختلفی وابسته است که به آن ها اشاره می کنیم .

عوامل محبوبیت سنگ امپرادور ترکیه

یکی از عوامل اصلی ؛ زیاد بودن معادن استخراج این سنگ در ترکیه می باشد . از دیگر عوامل مهم آن فرآوری مناسب در کشور ترکیه است . همچنین این سنگ نسبت به رقبای خود و نمونه های مشابه از قیمت بالاتری برخوردار است .این سنگ با تم روشن ، زیبایی منحصر به فردی دارد و همچون امپرادور تیره دارای ساب پذیری مناسبی می باشد . معمولا از این سنگ در تم روشن در بعضی از مکان ها استفاده می شود . لازم به ذکر است که این سنگ در کنار سنگ امپرادور تیره بسیار جذاب تر به نظر می رسد .

ویژگی های سنگ امپرادور ترکیه :

 1. جذب آب بسیار کم
 2. رنگ های منحصر به فرد
 3. مقاومت پذیری در برابر نور خورشید
 4. مقاومت پذیری در برابر فشار ها
 5. تراکم بالا که منجر به ساب پذیری می شود

۴-سنگ مرمریت کاپوچینو ترکیه :

سنگ مرمریت کاپوچینو ترکیه

زمینه سنگ مرمریت کاپوچینو ترکیه به رنگ قهوه ای بوده و بر روی سطح آن می توان خطوط زرد اسپایدری را مشاهده کرد. این نوع سنگ از نظر جنبه های ظاهری به سنگ های مرمریت امپرادور لایت شباهت داشته و از کشور ترکیه در انواع تک کوپ، دو کوپ، سه کوب و همچنین در ابعاد اسلب وارد ایران می شود. سنگ مرمریت کاپوچینو به دلیل جلوه زیبا و کیفیت بالایی که دارد جزء آن دسته از سنگ های لوکس به شمار می آید.

  کاربرد سنگ مرمریت کاپوچینو ترکیه ای :

به طور کلی نماهایی که در داخل ساختمان ها هستند و همینطور سنگ فرش های درونی ویلا و باغ ها مواردی از استفاده ی اصولی مرمریت ها هستند. از آنجایی که سنگ کاپوچینو ترکیه ذاتا باعث می شود زیبایی و شکوه در ساختمان ها و بناها بیشتر از هر وقت دیگر جلوه کند به کار بردن آن در اکثر نقاط و یا  بخش های ساختمان امکان پذیر خواهد بود.انتخاب و استفاده این سنگ در کف و حتی دیواره های لابی هتل های مجلل پنج ستاره بسیار دیدنی و زیبا می شود.طراحان برای نما ، طراحی فضای داخلی و همچنین دیوارهای سازمان ها و ادرات و یا سفارت خانه این سنگ را به کار می برند.معمولا از آن برای کف پوش در انواع مجتمع ها و یا برج های مسکونی و حتی تجارتی مانند پاساژها استفاده می شود.

عوامل موثر برقیمت سنگ مرمریت کاپوچینو:

 • هر چه رنگ سنگ روشن و یکدست  باشد قیمت آن نیزبیشتر خواهد بود.
 • هر چه میزان  رگه ها  و فسیل های سنگ کمتر باشد، از قیمت بالاتری برخوردار است.
 • میزان ضخامت این سنگ به طور مستقیم بر روی قیمت آن تاثیر دارد.
 • هر چه ابعاد سنگ  بزرگتر باشد واز برش های دقیق تری برخوردارباشد، قیمت بیشتری نیزخواهد داشت.
 • کیفیت فرآوری سنگ از نظر ساب، برش و رزین  بر روی قیمت متاثر است.

نتیجه گیری:

مهمترین انواع سنگ مرمریت ترکیه شامل مرمریت مارمارا ترکیه، سنگ مرمریت لته ترکیه، سنگ مرمریت کاپوچینو و سنگ مرمریت امپرادور است که به صورت سنگ خام و بریده شده به ایران صادر می گردد.یکی از دلایل عمده پیشرفت صنعت سنگ های ساختمانی در کشور ترکیه در سال های اخیر حمایت های دولتی از صنعتگران و جذب سرمایه گذاری و تجهیز نمودن ماشین آلات و دستگاه های استخراج سنگ از معدن تا برش و ساب سنگ و نوع بسته بندی آن می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید