تفاوت سنگ اسلب و تایل

قیمت سنگ اسلب به نوع سنگ نیز وابسته می باشد.

تفاوت سنگ اسلب و تایل در واقع در نحوه برش و ابعاد آنست. رایج ترین ابعادی که سنگ ساختمانی با آنها برش داده می شود، سنگ اسلب و سنگ تایل می باشد. در واقع سنگ تایل دارای ابعاد ۳۰ * ۳۰، ۴۰ * ۴۰، ۶۰ * ۶۰، ۸۰ * ۸۰ است. اما سنگ اسلب دارای ابعاد متفاوت تری است.سنگ اسلب به سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ گفته می‌شود. ابعاد این مدل سنگ بزرگ‌تر از ۱۲۰*۲۲۰ می‌باشد و ضخامت این سنگ ۲ سانتی‌متر است که از سنگ تایل بیشتر است. سنگ‌هایی که کیفیت بالاتری دارند به سنگ اسلب تبدیل می‌شوند. زمانی که می‌خواهند کیفیت تایل خیلی بالا باشد سنگ اسلب را برش زده و به سنگ تایل تبدیل می‌کنند که در این صورت پرتی کار زیاد اما کیفیت بالاست. برای برش سنگ‌های تایل، به دلیل مصرف متفاوتی که دارد از سنگ‌هایی با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌شود اما این مدل سنگ به دلیل قیمت مناسب‌تر و برش‌های دقیق، طرفداران زیادی دارد.سنگ اسلب سنگین است و برای جا به جایی باید از چرخ، جرثقیل و دیگر وسایل جا به جایی استفاده کرد در صورتی که سنگ‌های تایل به راحتی با دست قابل جا به جایی هستند.

سنگ اسلب چیست و چگونه تولید می شود؟

سنگهای اسلب به سنگهایی گفته می شود که دارای ابعاد بزرگتری هستند. ابعاد ۲۲۰ * ۱۲۰یا حتی بزرگتر از آن با ضخامت ۲ یا ۳ سانتیمتر. و روش فراوری این سنگها به این گونه است که در معدن یا کارخانه تولید سنگهای ساختمانی، صفحه های بزرگتری از کوپ های سنگ را جدا می کنند. با دستگاه های مخصوصی همچون اره و وایر کات.

هرچقدر سطح سنگ ساختمانی بزرگتر و وسیع تر باشد، زیبایی بهتری از سنگ ساختمانی را به نمایش می گذارد. که نتیجه آن می شود، محیطی با زیبایی بی نظیر و لوکس.

نمایندگی سنگ اسلب در سنگ ملک زاده

اما چون این سنگها هم ابعاد بزرگی دارند و هم هزینه نسبتا بیشتری در مقایسه با سنگ تایل دارند، نمی توان آنها را در تمام قسمت های ساختمان به کار برد. بنابراین بهترین قسمت برای استفاده از سنگهای اسلب، دیوار های ساختمان هستند.

این مقاله را هم بخوایند: فروش سنگ تایل

اگر بخواهیم به این سوال که سنگ اسلب چیست پاسخ دهیم ابتدا باید معنی آن را بدانیم. واژه ی اسلب (Slab) در زبان لاتین به معنای ورق / برگه / قطعه می باشد. تولید سنگ به روش اسلب یکی از روش های جدید فرآوری سنگ می باشد که با دستگاه های مخصوصی همچون اره و وایر کات انجام می شود. بر خلاف روش قدیمی برش سنگ که با استفاده از دستگاه های دوار که اصطلاحاً (قله بُر) نامیده می شوند و سنگ خام با حرکت دایره ای صفحه ی برش بریده می شود، در روش اسلب سنگ خام (کوپ) به صورت حرکت رفت و برگشتی توسط تیغه مخصوص ورقه ورقه می شود. ابعاد ورقه های سنگ بسیار بزرگتر از تایل یا سنگ قله بری می باشد. این ابعاد وابسته به قواره ی کوپ خام سنگ و همچنین میزان پرتی سنگ پس از گونیا شدن آن می باشد. عمدتا این ابعاد از عرض ۸۰ سانتی متر به بالا می باشد.

ویژگی های سنگ اسلب چیست ؟

فرآوری و آماده سازی سنگ به صورت اسلب مزایای بسیار زیای نسبت به روش های قدیمی داشته و جدا از زیبایی و چشم نواز بودن سنگ، استحکام و طول عمر سنگ نیز به طور چشمگیری افزایش می یابد. در این روش فرآوری از دستگاه های با کیفیت و مدرن جهت برش و کالیبراسیون و همچنین ساب و صیقل کاری سنگ استفاده می شود و با توجه به عملیات اپوکسی کاری و نصب توری پشت ورق اسلب ، امکان شکستگی و خرد شدن سنگ به حداقل می رسد.

قیمت سنگ اسلب به عوامل مختلفی همچون ابعاد ، ضخامت و .. وابسته است .

مزایای استفاده از سنگ اسلب عبارتند از:

 • استحکام بیشتر
 • زیبایی خیره کننده
 • کاهش پرت و ضایعات در تولید
 • دقت و کیفیت در برش
 • کیفیت بیشتر نسبت به سنگ های تایل
 • سهولت در حمل و نقل و بارگیری
 • سهولت در انتخاب سنگ
 • قابلیت ایجاد صفحه های بوک مچ و فورمچ
 • قابلیت نورپردازی

این مقاله را هم بخوایند: همه چیز درباره ی سنگ اسلب و کاربرد های آن

پارامترهای مهم در قیمت گذاری سنگ اسلب:

 • اندازه و قواره کوپ سنگ
 • نوع و ماهیت سنگ
 • هزینه های استخراج و خرید کوپ
 • نوش برش و فرآوری
 • سورت یا درجه بندی سنگ
 • پاک بودن و حداقل بودن میزان رگه های موجود در سطح سنگ
 • قابلیت ایجاد قاب های بوک مچ و فورمچ
 • هزینه های حمل و نقل
 • شرایط اقتصادی و نوسانات ارزی

و …

 نکته مهم در فرآوری اسلب:

برای فرآوری اسلب کوپ های صادراتی با ابعاد بزرگ (تک کوپ) مورد نیاز بوده و مراحل فرآوری باید به دقت انجام شده تا سنگ ها دچار شکستگی نشود. ابعاد ورق اسلب گاهاً به طول ۳ متر و عرض ۲ متر می رسد . اندازه ی ورق اسلب به قواره و ابعاد کوپ سنگ خریداری شده از معدن نیز بستگی دارد. علاوه بر بزرگ بود کوپ خام ، سلامت و عدم وجود شکستگی در کوپ سبب استحصال و فرآوری سنگ های خوش قواره و بزرگ می گردد.

سنگ‌های تایل چه نوع سنگ‌هایی هستند؟

برای اینکه به دیدگاهی روشن از سنگ‌های تایل برسیم، بد نیست ببینیم تفاوت سنگ اسلب با سنگ تایل چیست. بر خلاف سنگ اسلب که ممکن است بعد از برش از سنگ کوپ دوباره دست‌خوش تغییر شود، سنگ تایل فرآورده‌ی نهایی فرآیند سنگ‌بری است.

در واقع سنگ تایل به سنگ‌های سایزشده می‌گویند. یک تفاوت دیگر سنگ تایل و اسلب در اندازه و کیفیت آن‌هاست، سنگ‌های بزرگ‌تر که کیفیت بالاتری هم دارند تبدیل به اسلب می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که سنگ تایل بی کیفیت است.

تفاوت سنگ اسلب و تایل
تفاوت سنگ اسلب و تایل

کیفیت سنگ تایل نیز بالاست؛ به علاوه، چون دقت برش آن‌ها بالاست و قیمتشان نیز به صرفه است، طرفداران زیادی دارد. با وجود این، اگر سفارش دهنده کیفیت خاصی از سنگ تایل را مد نظر داشته باشد، می‌توان سنگ تایل را از سنگ اسلب تهیه کرد. البته این کار معایب خاص خودش را دارد؛ مثلاً اینکه پرتی سنگبری زیاد می‌شود و در نتیجه قیمت آن بالا می‌رود.

انواع مختلف سنگ تایل عبارتند از: مرمر، مرمریت، گرانیت، سنگ آهک، تراورتن، سند استون، سفال، انیکس، کوارتز و غیره.

چرا سنگ‌ها به صورت تایل برش زده می‌شوند؟

برش سنگ‌ها بستگی به کاربری آن‌ها دارد. یا به عبارت دیگر، سنگ‌هایی با برش‌های مختلف، کاربری‌های مختلفی دارند. به عنوان مثال، در بعضی از قسمت‌های ساختمان امکان استفاده از سنگ‌های اسلب که در ابعاد بزرگتری نسبت به سنگ‌های تایل بریده می‌شوند، وجود ندارد.

از طرفی ممکن است سنگ خام اولیه ایجاب کند که برش به صورت تایل انجام شود. سنگ‌های کوپ با شکل هندسی نامنظم معمولاً قله بر می‌شوند و برای برش سنگ تایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته ممنوعیتی برای برش سنگ‌های دیگر و تهیه‌ی سنگ تایل وجود ندارد.

در خصوص برش سنگ تایل همه چیز به سفارش بستگی دارد. در بخش‌های قبلی برای دادن ایده‌ای روشن‌تر از سنگ تایل گفتیم برخی تفاوت‌های سنگ اسلب با سنگ تایل چیست. جا دارد در این قسمت به یک تفاوت مهم دیگر این دو نوع سنگ اشاره کنیم؛ این تفاوت در قیمت آن‌ها مشاهده می‌شود.

سنگ تایل از لحاظ قیمتی ارزان‌تر از سنگ اسلب است. از این‌رو استفاده از سنگ‌های تایل بسیار رواج دارد و برش سنگ به صورت تایل توجیه می‌شود.

شایان ذکر است که سنگ تایل به دلیل کوچک بودن اندازه‌ها راحت‌تر از سنگ اسلب حمل و نصب می‌شود. جدای از این مزیت‌ها، سنگ‌های تایل را می‌توان با دقت بالایی برش زد و حتی امکان برش‌هایی با دقت میلیمتری نیز امکان‌پذیر است. به همین دلیل کارآیی سنگ تایل بالا می‌رود و اهمیت زیادی در صنعت ساختمان سازی پیدا می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید