بهترین سنگ ساختمانی در شمال ایران چیست؟

شمال ایران خانه برخی از زیباترین و بادوام‌ترین سنگ‌های ساختمانی طبیعی است که در همه جا استخراج می‌شوند. با چشم‌اندازهای زمین‌شناسی متنوع از کوه‌ها تا دره‌ها، انواع مختلف سنگ برای ساختن مکان‌هایی که در آزمون زمان مقاومت می‌کنند، فراوان هستند. برخی از بهترین سنگ های ساختمانی یافت شده در شمال ایران عبارتند از:

انواع بهترین سنگ ساختمانی در شمال ایران

سنگ تراورتن آستارا – سنگ تراورتن آستارا از شهرستانی به همین نام در استان گیلان نزدیک مرز آذربایجان است. در طی هزاران سال در چشمه های آب گرم شکل گرفته است و دارای رگه ها و چرخش هایی در رنگ های خاکی بژ، خاکستری و اخرایی است. سنگ تراورتن آستارا به دلیل ظاهر جذاب و استحکام آن مورد توجه است و آن را به یک مصالح ساختمانی برتر برای مساجد، پل ها و کارهای شهرداری تبدیل کرده است. قدمت استفاده از آن در معماری حاکم بر آستارا به قرن ها قبل باز می گردد.

سنگ مرمر اردبیل – کوه های اطراف شهر اردبیل تنوع رنگی مجللی از سنگ مرمر سفید خالص، مایل به قرمز و کرم وینی را تولید می کنند. مرمر اردبیل که با رگه های خاکستری یا مایل به نقره ای رنگ می شود، جلا و جلا می دهد. دانه های ریز و همگن آن زیبایی کریستالی و دوام را به دیوارهای باربر و ستون ها می بخشد. بسیاری از مساجد نمادین ایران مانند شیخ صفی الدین و غار علیصدر شکوه سنگ مرمر اردبیل را به نمایش می گذارند.

ماسه‌سنگ کیاسر – رنگ‌های سرخ‌رنگی از رز، کهربا و دارچین، ماسه‌سنگ مشهور ملی کیاسر را که در نزدیکی شهر خزری به همین نام استخراج می‌شود، مشخص می‌کند. بافت شن و در عین حال شکننده آن به شکلی آراسته تراشیده می شود و در عین حال در برابر هوای سخت بدون خراب شدن مقاومت می کند. مقرنس‌های پیچیده و عناصر شبیه استالاکتیت که ارگ مشهور کیاسر را تشکیل می‌دهند، کارایی این سنگ مقاوم را نشان می‌دهند.

سنگ آهک انزلی – در امتداد سواحل خزر ایران، سنگ آهک متراکم مایل به سفید تا خاکستری مایل به آبی انزلی، موج‌سواری را تحمل می‌کند و در عین حال ویژگی‌های واضحی را هنگام برش و پوشیدن حفظ می‌کند. سنگ آهک که با عدس های خاکستری و قهوه ای دوخته شده است، کیفیتی مجسم می دهد که برای پایه ها، طاق ها و ستون ها ترجیح داده می شود. مکان‌های تاریخی دوران قاجار مانند باغ‌های لویزان گواهی بر ماندگاری و رفتار سلطنتی سنگ آهک انزلی است.

بازالت کندوان – در نزدیکی مرز آذربایجان، گلدسته‌های صخره‌ای روستای کندوان از ستون‌های بازالتی که توسط جریان‌های گدازه‌ای باستانی تشکیل شده‌اند، بیرون می‌آیند. بافت کریستالی تاریک آهنی آن در برابر فرسایش و در عین حال شکستگی مقاومت می‌کند تا بلوک‌های نامنظم ایجاد کند که برای خانه‌های روستایی که ظاهراً با زمین ترکیب شده‌اند، مناسب است. اقامتگاه های تروگلودیتی کندوان که از این بازالت بومی حجاری شده است، منعکس کننده ویژگی های شخصیت پردازی آن است.

اونیکس اسکو – در میان رشته کوه های زاگرس اطراف شهر اسکو، الگوهای خیره کننده ای به رنگ سبز کم رنگ، صورتی گلگون و کرم در میان رگه های نیمه شفاف عقیق می چرخند. برای نماسازی دیوارها، طاق‌ها و صفحات چند ورقی که برای کاروانسراها، حمام‌ها و زیارتگاه‌های دوران قاجار بسیار ارزشمند است، تراش‌های بسیار خوبی دارد. کمیاب بودن و مغناطیس زیبایی‌شناختی اونیکس به معماری در سراسر کریدور شمال غرب ایران فضایی از ظرافت می‌بخشد.

محدودیت‌های جهانی معدن و ساختمان اکنون عرضه را کاهش داده است. با این حال، نقاط دیدنی بومی شمال ایران، این سنگ‌های بومی را به عنوان نمایشگاهی برای طراحان باهوش در سرتاسر جهان که به دنبال مواد طبیعی غنی از طنین فرهنگی، کارایی و ظاهر زیبای ماندگار متناسب با بازه‌های زمانی هزاره هستند، محکم می‌کند. میراث آنها به عنوان هدیه ایران به میراث معماری جهان است.

خرید بهترین سنگ ساختمانی شمال ایران

به طور خلاصه، برای اصالت، طرز کار و هوازدگی بی بدیل، شمال ایران برخی از بهترین سنگ های ساختمانی طبیعی جهان مانند تراورتن آستارا، مرمر اردبیل، ماسه سنگ کیاسر، سنگ آهک انزلی، بازالت کندوان و اونیکس اسکو را به نمایش می گذارد. بناهایی که از این مصالح استثنایی تراشیده شده اند، در طول قرن ها به عنوان گواهی بر قدرت، شخصیت و نقش آنها در شکل دادن به میراث معماری ایران ماندگار هستند.

شما می توانید برای آشنایی بیشتر با انواع سنگ های مرمریت ، اسلب ، چینی و … همین حالا به صفحه محصولات مراجعه نمایید. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با شرکت ملک زاده ، به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید