سنگ تایل؛ یک قطعه ساخته شده از مواد سخت

سنگ تایل

سنگ تایل از کلمه فرانسوی Tuile وام گرفته است که خود از کلمه لاتین Tegula کاشی سقفی به معنی خشت آتش گرفته شکل گرفته است. تایل یک شیء نازکی است که به شکل مربع یا مستطیل درآمده است. این سنگ یک محصول نهایی است که بعد از ساخت دیگر دچار تغییر نمی شود. به طور کل می توانیم بگویم این سنگ یک قطعه ساخته شده از مواد سخت است که با سرامیک، سنگ، فلز، خاک رس پخته شده و حتی شیشه پوشش داده می شود. از این سنگ برای ساختمان سازی در بخش های متفاوتی از منزل استفاده می شود. شما به سادگی می توانید این سنگ را روی سقف، کف، دیوار و یا روی میزهای که در پیش خوان آشپزخانه به کار گرفته می شود مشاهده کنید.

ویژگی ها

برای اینکه به دیدگاهی روشن از سنگ‌های تایل برسیم، بد نیست تفاوت آنرا با سنگ اسلب ببینیم. بر خلاف سنگ اسلب که ممکن است بعد از برش از سنگ کوپ دوباره دست‌خوش تغییر شود، سنگ تایل فرآورده‌ی نهایی فرآیند سنگ‌ بری است. در واقع سنگ تایل به سنگ‌های سایزشده می‌گویند. یک تفاوت دیگر سنگ تایل و اسلب در اندازه و کیفیت آن‌هاست، سنگ‌های بزرگ ‌تر که کیفیت بالاتری هم دارند تبدیل به اسلب می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که سنگ تایل بی کیفیت است.

مطالعه کنید >>> کاربرد سنگ تایل در ساختمان سازی

ابعاد :

ضخامت این سنگ ها کم است و می ‌توان برای سنگ های تایل ابعاد دلخواهی سفارش داد اما به طور معمول این سنگ ها به شکل مربع‌ هایی در ابعاد استاندارد ۳۰ در ۳۰ ، ۴۰ در ۴۰، ۵۰ در ۵۰، ۶۰ در ۶۰ و ۸۰ در ۸۰ بریده می‌شوند.

تایل-سنگ تایل

کاربرد :

سنگ‌ها با برش‌های متفاوت، کاربرد مختلفی دارند. در واقع نوع کاربری سنگ، تعیین کننده‌ ابعاد آن است. در برخی از قسمت‌های ساختمان نمی‌توان از سنگ‌های بزرگی مانند اسلب استفاده کرد. بنابراین، باید سنگ‌های با ابعاد کوچکتر، مانند تایل را انتخاب کنیم. ضمن اینکه برخی از انواع سنگ‌های طبیعی، امکان برش در ابعاد بزرگ را ندارد و با توجه به ویژگی‌های آن باید سنگ را در ابعاد کوچکتر فرآوری کرد و برش داد. این سنگ یکی از پرکاربردترین انواع ابعاد سنگ طبیعی است. در همین راستا، از سنگ‌های تایل می‌توان در پروژه‌های ساختمانی تجاری، ادارای و مسکونی استفاده کرد. این نوع سنگ را بیشتر در قسمت‌ها و دکوارسیون داخلی مهم و عمده ساختمان مانند دیوار یا کفپوش آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و سالن پذیرایی به کار می‌برند. بسیاری از معماران و پیمانکاران از سنگ تایل در نمای خارجی ساختمان نیز استفاده می‌کنند.

انواع :

 • سنگ مرمر
 • سنگ مرمریت
 • سنگ گرانیت
 • سنگ آهک
 • سنگ تراورتن
 • سنگ  سند استون
 • سفال
 • انیکس
 • کوارتز

تفاوت سنگ تایل و سنگ اسلب:

سنگ اسلب به سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ گفته می‌شود. ابعاد این مدل سنگ بزرگ‌تر از ۱۲۰*۲۲۰ می‌باشد و ضخامت این سنگ ۲ سانتی‌متر است که از سنگ تایل بیشتر است. سنگ‌هایی که کیفیت بالاتری دارند به سنگ اسلب تبدیل می‌شوند. زمانی که می‌خواهند کیفیت تایل خیلی بالا باشد سنگ اسلب را برش زده و به سنگ تایل تبدیل می‌کنند که در این صورت پرتی کار زیاد اما کیفیت بالاست. برای برش ، به دلیل مصرف متفاوتی که دارد از سنگ‌هایی با کیفیت پایین‌تر استفاده می‌شود اما این مدل سنگ به دلیل قیمت مناسب‌تر و برش‌های دقیق، طرفداران زیادی دارد.سنگ اسلب سنگین است و برای جا به جایی باید از چرخ، جرثقیل و دیگر وسایل جا به جایی استفاده کرد در صورتی که سنگ‌های تایل به راحتی با دست قابل جا به جایی هستند.

مطالعه کنید >>> قیمت سنگ تایل؛ انواع آن و تفاوت تایل واسلب

تفاوت سنگ تایل با کاشی‌های چینی:

کاشی‌های چینی سخت‌تر، متراکم‌تر و متخلخل‌تر از سنگ‌های طبیعی است. سرامیک‌ها را با چسب سرامیک که در ضخامت خیلی کم (حدود ۵ میلیمتر) به کف می‌چسبانند و البته در مواردی کماکان آن را با دوغاب نصب می‌کنند. اما سنگ‌ها عموما با ملات ماسه سیمان و به ضخامت تقریبی ۲۰ میلیمتر روی کف اجرا می‌شوند و در صورت اجرا با ضخامت‌های بیشتر، امکان تراز کردن کف (در صورت وجود ناهمواری) وجود دارد. با توجه به آنکه این سنگ طبیعی در مقایسه با سرامیک گرانتر بوده و محصول لوکس به حساب می‌آید و زیرسازی آن هم در ضخامت بیشتر انجام می‌شود، هزینه کلی نصب سنگ از سرامیک بیشتر است.

ابزار برش سنگ تایل:

پر کاربردترین ابزار برش سنگ، اره‌ی الماسه است، یعنی اره‌ای که دارای تیغه‌های الماسه باشد. برای برش سنگ از سنگ کوپ با شکل نامنظم از قله بر استفاده می‌شود. در صورتی که سنگ تایل از سنگ اسلب تهیه شود، ابزار برش سنگ متناسب با جنس سنگ‌ها انتخاب می‌شود.برای سنگ‌های سخت مثل گرانیت از اره‌هایی با تیغه‌ی براده‌ی چدن یا فولاد استفاده می‌شود. اما برای برش سنگ‌هایی که سختی آن‌ها به اندازه‌ی گرانیت نیست، مثل سنگ‌های آهکی، از اره‌هایی با تیغه‌ی الماسه استفاده می‌‌کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید