سنگ چینی و انواع آن

سنگ چینی - سنگ مناسب سرویس بهداشتی

سنگ چینی از جمله سنگ های کاربردی در ساخت و ساز است که هم برای نمای ساختمان و هم دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.اکثر افراد گمان می نمایند سنگ چینی محصول کشور چین است در صورتی که این سنگ از معادن کشور استخراج و بهره برداری می گردد. از جمله معروف ترین معادنی که می توان این سنگ را از آنها استخراج نمود معادن سنگ چینی الیگودرز، یزد، نی ریز، سیرجان و ازنا  و…می باشند. سنگ چینی در دسته سنگ های آهکی دگرگون قرار می گیرد و از بلورهای درشت و قابل رویت تشکیل شده است. اما آیا میدانید سنگ چینی چگونه بودجود می آید ؟ آیا با کاربرد سنگ چینی آشنایی دارید؟
پاسخ این سوالات را در ادامه بخوایند.

نحوه تشکیل سنگ چینی

وقتی توده ای از سنگ های آهکی تحت فشار و حرارت قرار می گیرند، متبلور شده و دگرگون می شوند. نوع ترکیب شیمیایی و مقدار دگرگونی این سنگ با توجه به معدنی که از آن استخراج می گردد متفاوت است. سنگ چینی از کانی هایی نظیر هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … تشکیل شده و اصلی ترین کانی تشکیل دهنده آن کلسیت و ولاستونیت است. اگر مقدار کانی کوارتز در این سنگ زیاد باشد، سنگ از سختی بالایی برخوردار خواهد بود.سنگ چینی یا کریستال سنگ کانی‌دار دگرگونی است که بلور‌های با چشم قابل دیده شدن است. در واقع سنگ چینی سنگ مرمریتی است اندازه کوچک و بافت متبلوری دارد. علت اینکه به این سنگ‌ها، چینی گفته می‌شود این است که اندازه‌های نازک این سنگ در مقابل ضربه صدای شکستن ظروف چینی را می دهد.

قیمت سنگ پله چینی

این سنگ با ضخامت های کم برای مصارف گوناگون فراوری می گردد. مقاومت این سنگ بسیار بالاست و حتی اگر ضخامت آن کم باشد از مقاومت فشاری بالایی برخوردار خواهد بود. سنگ های چینی که به بازار عرضه می شوند اغلب سفید رنگ و بدون رگه هستند و نوع کریستالی آنها دارای بلورهای ریز می باشد. از سنگ هایی که بافت آنها کریستالی است برای ساخت تزئینات ساختمانی و مجسمه های سنگی لستفاده می گردد. این سنگ ها جلای خیره نماینده و بی نظیری دارند و همیشه مورد توجه معماران و طراحان ساختمانی قرار می گیرند.

ویژگی های سنگ چینی

رنگ سنگ چینی:

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است اما در رنگ های دیگر مانند خاکستری روشن تا تیره، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی نیز در زمین یافت می گردد. دلیل اصلی این رنگ بندی وجود کانی های مختلف در سنگ است. وجود کربن در این سنگ ها رنگ آنها را خاکستری تیره و روشن می نماید و کلریت و انواع سیلیکات ها منجر به ایجاد طیف های سبز در آنها می شوند. علاوه بر آن لیمونیت رنگی زرد و متمایل به کرمی و کربنات منگنز یا هماتیت نیز رنگی قرمز یا صورتی به سنگ می بخشند. اصولاً در مناطق گرم از سنگ چینی روشن برای نماکاری ساختمان استفاده می گردد، زیرا این سنگ مانع از جذب گرما شده و ساختمان را خنک نگه می دارد.

معیار انتخاب سنگ چینی چیست؟

 • از بالاترین مقاومت و دوام،در برابر ضربه و سایش برخوردار باشد.
 • رنگ آن با طراحی شما همخوانی داشته باشد.
 • در فرآوری آن از مواد شیمایی مانند رزین و ماستیک استفاده نشده باشد.
 • اگر کاربری آن در کف ساختمان است باید تا حد امکان به ضخامت سنگ مورد نظر توجه شود.
 • تا حد امکان، برش و فراوری توسط ماشین آلات اره را ملاک انتخاب خود قرار دهید.
سنگ پله چینی؛ انتخاب بهترین سنگ راه پله
سنگ پله چینی؛ انتخاب بهترین سنگ راه پله

معرفی سنگ چینی و انواع آن:

۱-سنگ چینی قروه:

سنگ چینی قروه یکی دیگر از سنگ‌های مطرح چینی در ایران می‌باشد. این نوع سنگ دارای زمینه روشن با رگه‌های تیره و خاکستری رنگ می‌باشد .از مشخصات بارز چینی قروه می‌توان به جذب پایین آب و همچنین مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی اشاره کرد که موجب شده از آن در نمای داخل و نمای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.چینی قروه به صورت استاندارد در ایران در ابعاد تایل، پله و اسلب مورد فرآوری قرار می‌گیرد و در مجموعه فرآوری سنگ الوان نیز این نوع چینی در ابعاد اسلب و در ضخامت‌های ۲ سانتی متر و ۳ سانتی متر تولید می‌شود.با توجه به قابلیت‌های نام برده و مقاومت سایشی بالا ، ساب پذیری و براقیت قابل قبول موجب شده تا این نوع سنگ در رده سنگ‌های برند ایرانی در بازار‌های جهانی به شمار آید.

مزایا و خصوصیات سنگ چینی قروه :

 • این برند چینی از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی‌ها چه سطحی و چه عمیق برخوردار است و این مورد موجب شده تا استفاده از ان در نمای بیرون ساختمان ممکن گردد.
 • تراکم بالا و مقاومت بالا در برابر ضربه،موجب محافظت آن در مقابل ضربات شده است.
 • بر روی سطح آن می‌توان با استفاده از دستگاه cnc  حکاکی کرد.
 • جداقل جذب آب و امکان استفاده آن در حمام ،آشپزخانه و سرویس بهداشتی وجود دارد.

۲-سنگ چینی لایبید:

سنگ لایبید یکی از قدیمی ترین معادن سنگ تزئینی ایران است. سنگ چینی لایبید با زمینه آبی کم رنگ و طوسی تا زمینه سفید استحصال میگردد.سنگ چینی لایبید بصورت سابیده، تیشه ای، بوش همر و جداول سنگی فرآوری می گرد این نوع سنگ که به عنوان سنگ کریستال لایبید ابری در بازار معرفی و شناخته می شود از نظر استقامتی در برابر سرما و گرما در رده برترین سنگ های ساختمانی ایران قرار دارد. سنگ لایبید (که به اسم های سنگ کریستال لایبید و سنگ چینی لایبید نیز معروف است) از خانواده سنگ های چینی می باشد.این سنگ عمدتا به خاطر داشتن رنگ خاکستری و  خطوط و هاله های مشکی و سفید به سنگ کریستال ابری معروف شده است.به غیر از سورت خاکستری (آبی کم رنگ) این سنگ , سورت دیگری با زمینه روشن (سنگ کریستال لایبید روشن) با خطوط تیره نامنظم و سورت دیگری با رنگ زمینه تیره یا دودی و خطوط موازی مشکی می باشد..سنگ کریستال لایبید داری مقاوت مناسبی می باشد به همین دلیل امکان فراوری به صورت تایل و اسلب و همچنین بوکمچ نیز فراهم می باشد.کاربرد این سنگ در کف , دیوار , سنگ پله و .. به صورت سنگ سابیده و تیشه ای می باشد. سنگ چینی لایبید به دلیل مقاومت مناسب در برابر هوازدگی در بیرون و داخل ساختمان قابل استفاده می باشد.

۳-سنگ چینی ازنا

مشخصات سنگ ازنا

از لحاظ ظاهری سنگ چینی ازنا دارای پس‌زمینه سفید رنگ است. روی آن رگه‌هایی کم رنگ با رنگ‌های خاکستری، زرد و مشکی هم دیده می‌شود که زیبایی خیره کننده‌ای به آن می‌بخشد. همانطور که بالا اشاره کردیم سنگ‌های چینی به سنگ کریستال هم معروفند. به همین دلیل ساختار کریستالی سنگ چینی ازنا خاصیت ساب‌پذیری خوبی به آن بخشیده و شفافیت و براقیت بالایی دارد به طوریکه می‌تواند نور را منعکس کند.

از لحاظ ساختار فیزیکی هم سنگ ازنا مقاومت زیادی در برابر شرایط محیطی سخت، اعم از سرما، گرماو نفوذ باران و مواد شیمیایی دارد. به دلیل مقاومت بالایش گزینه خیلی خوبی برای استفاده به عنوان سنگ اپن و کانتر آشپزخانه است. زیرا این سنگ در این محیط‌ها که بیشتر در معرض ریختن آب و مواد اسیدی مثل آب‌لیمو هستند، مقاومت کامل دارد و برخلاف دیگر سنگ‌های مرمریت ساب سنگ خراب نمی‌شود.

سنگ چینی ازنا در ایران و جهان محبوبیت زیادی در بین انواع سنگ‌های چینی دارد. ویژگی‌های مخصوص این سنگ که باعث محبوبیت زیاد آن شده است قابلیت صیقل و ساب پذیری بالای این سنگ سبب شده گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در نمای ساختمان، راه‌پله و داخل ساختمان باشد.

ویژگی ها:

 • کیفیت بالا
 • رنگ سفید زیبا
 • مقاومت حرارتی بالا (انجماد و حرارت)
 • مقاومت در برابر رطوبت
 • قابلیت پولیش‌پذیری بالا
 • جلای زیاد

محبوبیت زیاد سنگ چینی ازنا باعث شده در ساختمان سازی استفاده‌های فراوانی داشته باشد. از جمله کاربردهای سنگ ازنا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده به عنوان سنگ نما
 • سرویس بهداشتی
 • سنگ فرش پذیرایی
 • کف ساختمان
 • مناسب استفاده برای کانتر و کابیت آشپزخانه
 • راه‌پله و لابی

به دلیل قابلیت انعکاس نور بالایی که دارد استفاده از آن در محیط های کم نور، باعث روشنایی فضا می‌شود.

۴-سنگ چینی سیرجان

 سنگ چینی سیرجان بصورت دانه های کریستالی درشت و سفید است و جزء سنگ های کریستال ممتاز ایران میباشد. این سنگ از خانواده کریستال که در ایران با نام سنگ چینی سیرجان و یا سنگ چینی قدمگاه معروف است.سنگ کریستال سیرجان با زمینه کریستالی سفید و رگه های طوسی و خطوط طلایی مشاهده میشود

از سنگ کریستال سیرجان به خاطر نقش و نگار و خطوط طلایی طرح های بوکمچ و فورمچ بسیار زیبایی فرآوری میگردد.  قابلیت عبور نور از خود را داراست و چنانچه در طراحی لابی ، آسانسور ، کانتر و… از قابلیت عبور نور از کریستال سیرجان استفاده شود فضایی بسیار گرم و دلنشین را برای شما ایجاد مینماید.

براقیت ، شفافیت بالا و جذب آب پایین از مهم ترین ویژگی های این سنگ است. ساینده این سنگها اگر از جنس مرغوب باشد شفافیت سنگ چینی سیرجان را چند برابر خواهد کرد.اغلب بصورت اسلب برش داده میشود و طرح های بوک مچ و فور مچ سنگهای چینی سیرجان بسیار زیبا است. نسبت به سایر سنگ های مشابه خارجی و داخلی هم از نظر کیفی و هم از نظر قیمت بسیار مناسب تر است .

قیمت سنگ پله چینی
قیمت سنگ پله چینی

سنگ چینی سیرجان آرامشی به فضاهای مسکونی و اداری شما خواهد بخشید. سنگ پله و کف سازی سالن های مجلل نیز از دیگر کاربردهای کریستال  سیرجان است.  نور و روشنایی بیشتری به محیط می بخشد و در محیط های کم نور گزینه خوبی است. کاربرد آن  بیشتر برای ساختمان های لوکس و گرانقیمت انجام می شود زیرا استفاده از این سنگها در پروژه های ارزان قیمت اصلا مقرون به صرفه نیست.

 کاربرد :

سنگ چینی سیرجان برای نمای ساختمان مناسب است ولیکن بدلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ میبایست در موقع نصب به منظور جدا شدن سنگ نما از گیره های اسکوپ پشت سنگها استفاده کرد. استفاده این سنگ در نمای مناطق بسیارسرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربرد های آن استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و دیواره های داخلی ساختمان و … میباشد. این سنگ بدلیل رنگ روشن ، طرح زیبا و انعکاس نور زیاد در داخل ساختمان مخصوصا طرح بوکمچ و فور مچ آن زیبایی خاصی به ساختمان خواهد بخشید.

۵-سنگ چینی نیریز:

سنگ چینی نیریز یکی از سنگ های قدیمی ایران است با تم رنگی سفید و خطوط مشکی که در گذشته یکی از پر مصرف ترین سنگ های ساختمانی در ایران بود. جنس کریستالی و بلور های ریز شکل سنگ چینی نیریز باعث گردیده این سنگ ساب پذیر خوبی داشته باشد . از ویژگی های خاص چینی نیریز علاوه بر ساب پذیری بالا ، جذب آب پایین ، مقاومت فشاری و سایشی بالا است. در گذشته این سنگ بصورت طولی و فرشی فرآوری میگردید ولی اخیرا این سنگ توسط اره بصورت اسلب فرآوری میگردد. اسلب های سنگ چینی نیریز طرح های بوک مچ و فورمچ بسیار زیبایی را خلق میکند که هر بیننده ای را محو تماشای خود مینماید و اکثر مهندسان آرشیتکت از طرح های بوک مچ و فورمچ سنگ چینی نیریز برای طراحی و سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل  و تالارها استفاده مینمایند.

 سنگ چینی نیریز به واسطه خطوط و تم زمینه آن سورت بندی میشود سنگ چینی نیریز برای نمای ساختمان مناسب است ولیکن بدلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ میبایست در موقع نصب به منظور جدا شدن سنگ نما از گیره های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد. استفاده این سنگ در نمای مناطق بسیارسرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربرد های سنگ چینی نیریز استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و دیواره های داخلی ساختمان و … میباشد. این سنگ بدلیل رنگ روشن ، طرح زیبا و انعکاس نور زیاد در داخل ساختمان مخصوصا طرح بوکمچ و فور مچ آن زیبایی خاصی به ساختمان خواهد بخشید.

قیمت  انواع سنگ چینی به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد :

 • بر اساس رنگ و طرح سنگ
 • بر اساس سایز اسلب فرآوری شده
 • بر اساس ضخامت سنگ
 • بر اساس بوکمچ یا فورمچ بودن سنگ
 • بر اساس کیفیت فرآوری سنگ

نتیجه گیری:

اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمانهای قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است.چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد.مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست.در صورتیکه علاقه مند هستید سنگ چینی را خریداری نمایید به فروشگاه سنگ ملک زاده سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید