تفاوت سنگ نمای داخلی و خارجی

ظاهر هر ساختمانی که ساخته می شود، از دو جهت اهمیت دارد: اول ظاهر بیرونی آن است که باید در آن از سنگ نمای خارجی  استفاده کنیم و دیگری ظاهر درونی آن از جمله ی راه پله ها، لابی، ورودی،  پذیرایی، آشپزخانه، اتاق ها، سرویس بهداشتی و… که نیازمند طراحی ظاهری خاص خود می باشد. این دو نوع سنگ نما، علی رغم اینکه هر دو به زیبایی ساختمان کمک می کنند، اما هر کدام با توجه به وظایف و محیطی که در آن استفاده می شود، باید خواص و ویژگی های متفاوتی داشته باشند. در این مقاله به بررسی انواع سنگ نمای داخلی و سنگ نمای خارجی و تفاوت آنها می پردازیم.

مطالعه کنید >>> راهنمای خرید سنگ نما

سنگ نمای خارجی

منظور از سنگ نمای خارجی، سنگ هایی است که از آن برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. با توجه به اینکه این سنگ ها در معرض محیط بیرون قرار دارند و باید عمر طولانی مدتی داشته باشند، لازم است در هنگام انتخاب آنها توجه داشته باشیم که  باید علی رغم زیبایی، در برابر عواملی محیطی مانند تغییرات جوی، تغییر دما، دما های خیلی پایین یا بالا، بارش باران های اسیدی، تابش نور خورشید، آلودگی هوا، بلایای طبیعی مانند زلزله و… نیز مقاوم باشند چرا که هریک از این عوامل  تاثیرات مخربی بر روی سنگ نما می گذارد. با توجه به نکات گفته شده، اگر بخواهیم بهترین سنگهای ساختمانی برای نمای خارجی ساختمان رابه شما معرفی کنیم، می توانیم  سنگ های تراورتن و گرانیت را نام ببریم که علاوه بر زیبایی از مقاومت بسیار خوبی نیز برخوردار هستند.

سنگ نمای داخلی

انتخاب سنگ نما در دکوراسیون داخلی مشکل تر از نمای خارجی است. زیرا از نزدیک و با دقت بیشتری دیده می شود و علاوه بر آن، هر قسمت نیز ویژگی های مربوط به خود را دارد. اگر بخواهیم عوامل موثر در انتخاب یک سنگ نمای داخلی خوب را معرفی کنیم، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

زیبایی

طبیعتا اولین نکته ای که در رابطه با سنگ نمای داخلی به ذهن می رسد این است که زیبایی آن از اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به سنگ نمای ظاهری برخوردار است. چرا که سنگ نمای خارجی یک ساختمان ، تنها از فاصله ی دور و خیلی گذرا دیده می شود اما سنگ نمای داخلی ساختمان، بخصوص سنگ های استفاده شده در واحد ها، هرروز و بارها مورد توجه قرار می یگرند و توسط صاحب خانه یا مهمانان با دقت دیده می شوند. پس زیبایی سنگ های داخلی اهمیت خیلی زیادی دارد. باید بگوییم که از بین سنگ های ساختمانی موجود،  سنگ اسلب به دلیل اینکه ابعاد بزرگتری نسبت به سنگ تایل دارد هم زیباتر است و هم بندکشی در سنگ خیلی مشخص نمی شود.به همین دلیل انتخاب سنگ اسلب بیشتر از سنگ تایل پیشنهاد می شود.

مطالعه کنید >>> انواع سنگ ساختمانی و کاربرد آن ها

 سنگ نمای داخلی یک ساختمان زیبا

کاربرد در مکان مورد استفاده

در داخل ساختمان بخش های مختلفی وجود دارد که کاربرد و ویژگی های محیطی متفاوتی نسبت به هم دارند. به همین دلیل نمیتوان به طور کلی یک سنگ خاص را به عنوان سنگ نمای داخلی در تمام بخش های ساختمان معرفی کرد. برای مثال سنگ نمای مناسب برای استفاده در سالن پذیرایی باید در برابر ضربه و سایش مقاوم باشد. یا سنگ نمایی که برای آشپزخانه انتخاب می شود، باید در برابر نفوذ آب، مواد شیمیایی، ضربه، خش، … مقاومت بالایی داشته باشد و تحت تاثیر قرار نگیرد. همچنین سنگی که در سرویس های بهداشتی استفاده می شود، چون در تماس مستقیم و زیاد با آب است باید جوری باشد که جذب آب کمتری داشته باشد تا دچار مشکل نشود. به همین دلیل با توجه به اینکه سنگ مرمریت در مقایسه با سنگ نمای های دیگر جذب آب بیشتری دارد، انتخاب خوبی برای این کار نمی باشد.مگر سنگ هایی که در زمان تولید و فرآوری مقاومت آن افزایش یافته باشد.

مطالعه کنید >>> انواع سنگ مرمریت

جمع بندی

با توجه به اینکه سنگ نمای خارجی ساختمان باید هم زیبا باشد و هم در برابر عوامل محیطی مثل رطوبت، تغییرات دما، آلودگی هوا، فعل و انفعلات شیمیایی و… مقاوم باشد، سنگ هایی مانند گرانیت و یا تراورتن می توانند انتخاب خوبی برای این کاربرد باشد. اما در مقابل سنگ نمای داخلی، با توجه به کاربرد هایی که دارد باید از انواع متفاوتی انتخاب شوند تا بتوانند از پس ویژگی های موجود در محیط مورد نظر بر بیایند. به همین دلیل ما به شما سنگ های مرمریت را پیشنهاد می کنیم. البته این نکته را نیز باید یاد آوری کنیم که بهتر است از سنگ اسلب به جای تایل استفاده کنید، چرا که ابعاد بزرگتری دارد و این باعث می شود که بندکشی موجود در سنگ خیلی مشخص نشود. گروه سنگ ملک زاده یکی از فروشندگان سنگ ساختمانی در ایران می باشد .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید