سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن نوعی سنگ  آهکی متخلخل است که به دلیل زیبایی و تنوع طرح و رنگی که دارد، در نمای ساختمان خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ‌ ها حاصل انباشته شدن  رسوبات دریاها، رود خانه ها ، چشمه های آب گرم و یا آب های معدنی غارها می باشد. همچنین حفره‌هایی که روی سنگ‌ها مشاهده می شود نیز ناشی از گازهای محبوس در همین آب‌های گرم هستند. این سنگ دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها در حین شکل گیری ایجاد شده‌ اند. سنگ تراورتن در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است که  گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می شوند.به دلیل زیبایی و تنوع رنگ و البته استحکام بالای سنگ های تراورتن، میتوان از آنها به عنوان اصلی ترین گزینه برای سنگ نمای ساختمان ها نام برد.در ادامه به توضیحات بیشتر درباره ی این سنگ ها و همچنین بررسی انواع و قیمت سنگ تراورتن می پردازیم.

مطالعه کنید >>> انواع سنگ ساختمانی

سنگ تراورتن چطور ساخته می شود؟

همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، سنگ‌های تراورتن ، بیشتر حاصل فعالیت چشمه‌های آب گرم هستند. زمانی که آب‌های گرم از میان طبقات سنگ‌های کربناتی و سنگ آهک عبور می‌کنند ، چون ماهیت اسیدی دارند، در حین حرکت خود کربنات کلسیم موجود در این سنگ‌ها را نیز حل کرده و در قالب محلول‌های کربناتی و بیکربناتی به سطح زمین انتقال می‌دهند. در مرحله ی بعد، زمانیکه به سطح زمین می رسند، عواملی مانند افت فشار، کاهش دما و همچنین آزادسازی دی اکسید کربن و تبخیرباعث ایجاد بلورهای کلسیت می‌شود.این بلور ها به شکل لایه لایه روی هم رسوب کرده و سنگ‌های تراورتن را تشکیل می‌دهند. در صورتیکه شرایط به همین شکل پایدار و مداوم باشد؛ با گذر زمانه، آرام آرام به تعداد لایه‌ها افزوده می‌شود و سنگ تراورتنی با ضخامت بیشتری تولید می‌شود. البته، ممکن است تداوم این شرایط همیشه ممکن نباشد. در اینصورت جای خالی این لایه ها برروی سنگ باقی می ماند. برخی حباب های خالی که در بافت سنگ‌های تراورتن دیده می‌شود دقیقا نتیجه این تغییرات شرایط هستند. البته این فواصل موجود در سنگ، گاهی حتی باعث زیباتر شدن آن نیز می شود. از جمله عناصری که در ساختار سنگ های تراورتن وجود دارد می توان به کلسیم، منگنز، سیلیس، مواد آلی و همچنین آهن‌های دو ظرفیتی و سه ظرفیتی اشاره کرد که وجود آنها و همچنین مقدار مورد استفاده از آن ها، می تواند تعیین کننده رنگ و کیفیت سنگ باشد.

مطالعه کنید >>> قیمت سنگ ساختمانی؛ آشنایی با انواع سنگ ساختمانی

انواع فرآوری سنگ تراورتن

این نوع سنگ جزو دسته سنگ های تطبیق پذیر شناخته شده است و به همین دلیل می تواند در طرح ها و رنگ های متفاوت و مطابق سلیقه ی افراد تولید شود. اگر بخواهیم به طور کلی به فرآوری های مختلف سنگ تراوتن اشاره کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

صیقلی

این نوع فرآوری تراورتن باعث می شود که سنگ ظاهری شیک و لوکس به خود بگیرد و سطح آن براق شود.به طوری که حتی در صورت تابیده شدن نور به آن نیز، بازتاب کامل نور صورت می گیرد.

هوند

 این نوع فرآوری ، دارای ظاهری یکدست اما مات بوده و نور از سطح آن بازتاب نمی شود.

براش

نوع براش تراورتن ظاهری روستیک مانند و جذاب دارد. دلیل انتخاب این اسم نیز این است که آن چه  باعث ایجاد چنین نمایی در این سنگ می شود، استفاده از براش های مخصوص و ایجاد بافت بر روی سنگ می باشد.

تامبل

برای ساخت تراورتن تامبل، در ابتدا سنگ اندازه گیری و بریده شده و در پوششی پلاستیکی قرار داده می شود. سپس سطح آن با آب و مواد ساینده، ساییده می شود. البته در برخی موارد از مقداری اسید نیز برای این کار استفاده می شود. تراورتن تامبل نسبت به انواع دیگر از ظاهر طبیعی تری برخوردار می باشد. همچنین تراورتن تامبل و براش، نسبت به  سایر نمونه ها از بافت بیش تری نیز برخوردار اند. میتوانیم بگوییم که تنها تفاوت این دو نوع در آن است که مدل تامبل گوشه های صاف تری نسبت به مدل براش دارد.

انواع سنگ تراورتن

قیمت سنگ تراورتن

قیمت انواع سنگ تراورتن به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از کلیدی ترین آنها معدن سنگی است که آن را تولید کرده است.این اهمیت از این باب است که به عنوان مثال برخی از این معادن به دلیل کیفیت بالای محصولات خود و قدمت کاریشان، برای خرید سنگ تراورتن شناخته شده و در نوع خودشان به برند تبدیل شده اند. همچنین عواملی مانند دیگر نوع، رنگ ، میزان شفافیت ، ضخامت، سورت، نوع برش و همچنین نوع فراوری آن نیز می توانند بر مقدار قیمت تمام شده ی سنگ اثر گذار باشند برای مثال یکنواختی و شفافیت بیشتر موجب افزایش قیمت می‌گردد.همچنین از عوامل دیگر موثر در قیمت سنگ تراورتن، نداشتن رگه‌های ناخالصی و هوازدگی در سنگ می باشد که موجب زیبایی و شیک تر شدن سنگ می شود. ابعاد سنگ تراورتن نشان دهنده ی توپر بودن و استحکام بافت آن باشد و هرچقدر نوع آن مرغوبتر باشدو رگه های ناخالصی موجود در آن کمتر باشد، قابلیت برش در ابعاد بزرگتر را نیز پیدا می کند که این باعث زیبایی بیشتر در هنگام استفاده از آن در نمای ساختمان می شود.

مطالعه کنید >>> فروش سنگ تایل

کاربرد سنگ تراورتن

سنگ های تراورتن به دلیل نوع بافتی که دارند ، نسبت به سنگ های ساختمانی مشابه دیگر، دارای چگالی و وزن کمتری هستند و به عبارتی سبک تر اند.به دلیل همین سبکی و چگالی کمتر این نوع سنگ (که در کاهش وزن ساختمان نیز موثر است) و همچنین استحکام بالایی که دارد میتواند گزینه ی بسیار مناسبی برای بخش های مختلف یک ساختمان ، مثل نمای بیرونی ، نمای فضای داخلی، کف پوش و سنگ فرش و حتی دیواره های استخر باشد. البته باید بگوییم که بیشترین کاربرد این سنگ برای نمای بیرونی ساختمان ها و ویلاها می باشد. برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها،  معمولا از ضخامت ۱ اینچی این سنگ استفاده می کند ولی ممکن است تا ضخامت ۲ اینچی آن نیز مورد استفاده قرار بگیرد. ضخیم ترین نوع آن معمولا در محیط های خیلی سرد مورد استفاده قرار می گیرد تا مانع آسیب دیدن سنگ در چرخه انجماد و ذوب بر اثر تغییرات دما شود. گروه سنگ ملک زاده فروشنده انواع سنگ ساختمانی در ایران

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید