سنگ فروشی در ایران؛ تاریخچه صنعت سنگ در ایران

سنگ فروشی

همواره سنگ از نیاز های اساسی انسان برای ساخت خانه و سرپناه از پیدایش تاریخ بشر تا الان بوده و هست.دوره‌های کهن سنگی و پارینه سنگی این مسئله را نشان میدهد که در آن کاربرد سنگ بر فلز و دیگر مصالح اولویت بیشتری داشته است. در راستای افزایش تقاضای نیاز بشر به سنگ، سنگ فروشی ها به وجود آمدند، که در ابتدا با استخراج سنگ و فروش آن به درامد میرسیدند و بعد از گذشت زمانی، ایجاد طرح و نقشه های گوناگون بر روی سنگ و همچنین نحوه ی برش سنگ ها هم زیر مجموعه ای از این صنعت به حساب آمد و منبع درآمدی اساسی در این حوزه تلقی شد. سنگ ها قابلیت های منحصر به فردی نسبت به بقیه مصالح دارند که همین باعث رونق این صنعت و بروز خلاقیت ها و نوآوری ها در این زمینه شده است.

در این مقاله قصد داریم به پیدایش صنعت سنگ و سنگ فروشی در ایران بپردازیم و مطالبی مربوط به آن بیان کنیم.

سنگ مصنوعی چیست؟ بیشتر…

تاریخچه ی سنگ در ایران:

سنگ تخت جمشید
سنگ تخت جمشید

استخراج و استفاده از سنگ در ایران تاریخچه ی طولانی ای دارد . استفاده از سنگ ها در هزاره های نخست شکل گیری تمدن در سرزمین ایران، چه بعنوان سنگ های ساختمانی و چه سنگ های تزئینی داخل بناها رواج داشته است . آثار بجا مانده از مصرف چنین سنگ هایی در تخت جمشید، پاسارگاد، تخت سلیمان و بسیاری از بناهای ساسانی وبناهای اسلامی تا امروز در سراسر سرزمین ایران پراکنده است. همچنین آثار خانه‌های ساخته شده از سنگ در شمال کشور متعلق به ۷۰۰۰ سال پیش موجود است. علاوه بر این، آثار زینتی و قیمتی ساخته شده توسط ایرانیان که در موزه های بین المللی نگهداری میشوند حاکی از تاریخچه ی طول و دراز استفاده از سنگ در ایران دارد.

سنگ فروشی در ایران

سنگ فروشی در ایران
سنگ فروشی در ایران

افزایش نیاز روز افزون به سنگ برای ساخت خانه و پناهگاه توسط بشر و همچنین تخصصی تر شدن این حوزه و دشواری اکتشاف و استخراج سنگ، باعث پیدایش صنعت سنگ در ایران شد. افراد متخصص و علاقمند در این حوزه اقدام به اکتشاف، استخراج، حمل و برش سنگ ها کردند و در واقع سنگ فروشی را آغاز کردند. در ادامه با طراحی، ساخت و تولید اجسام زینتی از سنگ و بکار گیری آن در زیور آلات همچون انگشتر، دستبند، گردنبند و … صنعت سنگ فروشی رونق بسیاری گرفت.

ساخت سنگ های زینتی و نما که در طول زمان به روش سنتی در ایران مرسوم بوده در دهه های اخیر دچار تحول زیادی گشته است. این تحول را میشود در بکارگیری روش های مدرن در این صنعت که تغییرات کیفی و کمی کلی در تولید و مصرف این گروه از ذخائر معدنی را به همراه داشته است مشاهده کرد. روش های استخراج بدون انفجار و بکارگیری وسیع ماشین های سخت دو تحول بزرگ اخیر در صنعت سنگ ایران است که در دهه اخیر صورت گرفته و هر کدام به نوبه خود توانسته تولید و مصرف سنگ های تزئینی و نما را توسعه دهند.

شروع صنعت سنگ

نخستین دستگاه برش سنگ برای ساخت کاخ مرمر ساخته شد که این دستگاه که دارای تیغه های آهنی بود به دلیل اینکه این اره از پودر سیلیس ساخته شده به آن اره گلی نیز میگفتند. همزمان شرکت اشکودا. برای ساخت سنگ دادگستری تهران، اره مشابه را ساخت و نصب کرد.

اولین کارخانه سنگ بری در ایران نیز در سال ۱۳۱۷ توسط آستان قدس رضوی در مشهد ساخته شد و در سال ۱۳۱۸ به بهره برداری رسید. این سنگبری ساخت آلمان بوده و توسط کارشناسان آلمانی نصب و بهره برداری شد.

اولین واحد سنگبری در تهران هم در سال ۱۳۲۷ ساخته و بهره برداری شد.

بطور کلی صنعت سنگ فروشی در ایران سابقه ی طول و درازی دارد که روز به روز بر خلاقیت ها و نوآوری های این حوزه افزوه میشود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید