علت محبوبیت سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت دهبید

سنگ دهبید چیست؟

سنگ دهبید یکی از بهترین و مرغوب ترین سنگ های مرمریت است. دلیل این نام گذاری وجود معادن سنگ دهبید در نزدیکی شهر دهبید استان فارس است.این سنگ از لحاظ رنگ و جنس جز مرغوب ترین سنگ های مرمریت ایرانی است.

رنگ کرم آن از نمونه های پرطرفدار است. از دلایل پر طرفدار بودن این سنگ، طرح و رنگ آن است که هم با انواع دکوراسیون داخلی سازگار است و هم سلیقه های مختلف را در بر می گیرد.این سنگ اغلب در نمای داخلی ساختمان و خانه استفاده می شود و کمتر در فضای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ دهبید یکی اززیباترین و محکم ترین سنگ های ساختمانی است که در کنار ویژگی هایی مثل ظاهری شفاف، سطح صاف و صیقلی و انعکاس عالی نور، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

سنگ دهبید را در دسته سنگ های مرمریت قرار می دهند که از حیث رنگ و جنس با کیفیت ترین آن محسوب می شود. سازگاری بالا با هر نوع سبک دکوراسیون داخلی و براقی آن برای محیط های کم نور خارق العاده است.

بیشتر بخوانید<<<<<<<<<<<<<<<<<<< آشنایی با سنگ مرمریت دهبید کوه سفید

کاربرد سنگ مرمریت دهبید

آسانسور: از این سنگ ها می توان در سایز اسلب (Slab) و با سورت (Sort) تیره یا روشن استفاده کرد که بستگی زیاد به طراحی و رنگ داخلی آسانسور و محیط اطراف آن دارد.

کابینت: سنگ های کابینت آشپزخانه را نیز می توان از نوع سنگ دهبید مرمریت استفاده نمود که به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت هیچ مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد و در برابر ضربه نیز بسیار مقاوم است.

کف: کف ساختمان و مکان های مختلف مثل لابی و پذیرش هتل، راهروها، ادارات و فضاهای تجاری و فروشگاهی را می توان با سنگ دهبید تزئین کرد. در داخل ساختمان نیز فضای نشیمن و پذیرایی و اتاق خواب کاربرد دارند. معمولا نیز رنگ بندی کرم روشن و کرم بژ طرفداران بیشتری دارند.

کاربرد سنگ مرمریت دهبید

پله: ابعاد کوچکتر یا تایل برای استفاده در پله ها با ضخامت ۳ تا ۴ سانتیمتر استفاده می گردند. رنگ تیره نیز در این مواقع به دلیل مسائل نظافتی انتخاب می شوند. با توجه به سطح صاف و صیقلی تمیز کردن آن راحت بوده و به دلیل مقاومت بسیار بالا و تخلخل بسیار پایین مواد شوینده روی آن تأثیر منفی ندارند.

کاربرد سنگ مرمریت دهبید در راه پله

معیارهای تشخیصی سنگ دهبید با کیفیت و مرغوب

این نوع سنگ ها چون از معادن مختلفی استخراج می شوند همراه با درصد مختلفی از انواع کانی ها هستند که به دلیل ساختار و ویژگی های مختلف هر کانی، روی درجه، سورت و کیفیت و مرغوبیت سنگ دهبید اثر می گذارد به همین دلیل در بازار شاهد هستیم که درجات مختلفی از آن به فروش می رسند. درجات مختلف که نشانه مرغوبیت و کیفیت هستند براساس موارد زیر تعیین می شوند:

 • ضخامت مناسب
 • گونیا بودن ابعاد
 • ابعاد دقیق
 • ساب کاری با کیفیت سنگ
 • سورت دقیق و دسته بندی کامل
 • نداشتن لب پریدگی
 • بسته بندی حرفه ای برای آسیب نرسیدن در حین جابجایی

سنگ مرمریت دهبید صادراتی

سنگ دهبید صادراتی با زمینه کرم روشن یکی از بهترین و زیبا ترین سنگ های مرمریت روشن می باشد که دارای شهرتی جهانی نیز هستند.

سنگ های دهبید پس از استخراج از معدن های مختلف جهت فرآوری و برش به کارخانه های مختلفی انتقال داده می شوند و در آن جا با اندازه مختلفی به بازار عرضه می شوند. از جمله دلایل صادراتی شدن و محبوبیت این نوع سنگ ها در سطح جهانی می توان به جذب آب کم و استحکام و رنگ های زیبای آن اشاره کرد.

این نوع سنگ ها کاربرد های متنوعی در نمای داخلی ساختمان و هتل ها دارند که سنگ کف یکی از انواع کاربرد های آن ها می باشد. یکی از دلایل استفاده از سنگ های دهبید برای کف ساختمان ها استحکام و مقاومت فشاری بالای آن ها می باشد.

 این نوع سنگ ها مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و خراش دارند و می توان از آن ها در مکان ها و محیط هایی که امکان سایش بالا است مانند پله و کف مورد استفاده قرار داد.

سنگ مرمریت دهبید مشکی

سنگ مرمریت دهبید مشکی یکی از انواع سنگ های مرمریت مرغوب موجود در بازار می باشد و از دسته سنگ های مرمریت دهبید با رنگ تیره محسوب می شود. این نوع سنگ ها شامل زمینه مشکی و یا قهوه ای تیره با رگه های طلایی اسپایدر می باشند. معدن این نوع سنگ با این مشخصات در ۱۷۵ کیلومتری شهر شیراز در استان فارس و در شهرستان صفاشهر می باشد.

سنگ مرمریت دهبید مشکی

سنگ مرمریت دهبید مشکی بهترین و از زیبا ترین سنگ های مرمریت در بین انواع سنگ های مرمریت مشکی می باشد. از این نوع سنگ در پروژه های بسیار بزرگ و عظیم در سطح داخلی و خارجی استفاده می شود. کشور های حاشیه خلیج فارس و نیز اروپایی از وارد کنندگان سنگ های مرمریت ایران می باشند. سنگ های فراوری شده برای صادرات باید در ابعاد دقیق و ضخامت مناسبی فراوری شده باشند.

مشخصات سنگ دهبید

همان طور که می دانید یکی از کاربردهای اصلی سنگ مرمریت در کف ساختمان است. ویژگی ها و خصوصیات زیر باعث شده است که از این سنگ به عنوان بهترین سنگ برای کف ساختمان استفاده شود.

 • جذب آب پایین و مقاومت در برابر رطوبت، که جذب آبی در حدود ۸ درصد دارد.
 • مقاومت فشاری بالا که مقاومت فشاری این سنگ سه برابر بیشتر از سنگ های مرمریت معمولی است.
 • مقاومت سایشی بالا که در حدود ۲.۸ است.
 • وزن مخصوص این سنگ پایین تر از سنگ های معمولی است و در حدود ۱۲۷۵ کیلو گرم بر متر مکعب است.
 • میزان تخلخل سنگ دهبید بسیار پایین است و در حدود ۱.۰۲ درصد است.
 • میزان تخلخل پایین و فرآوری ویژه باعث افزایش مقاومت بیشتر این سنگ شده است.
 • از جمله فرآوری هایی که بر روی این سنگ انجام می شود استفاده از توری در پشت سنگ، اپوکسی و uv کردن سنگ است.
 • سنگ دهبید در سایز های اسلب، تایل، پله، پلاک و ریز بار تولید می شود. در ساختمان ها و هتل های شیک و لوکس کف راه رو ها، راه پله ها و کف لابی ها را با سنگ های تزیینی مرغوب فرش می کنند.

انواع سنگ دهبید

سنگ دهبید شامل چندین معدن است که تقریبا با فاصله کمی از شهر دهبید قرار دارند. سنگ این معادن از نظر آنالیز و خصوصیات فیزیکی تفاوت زیادی با هم ندارند.

سنگ مرمریت دهبید چاه مرغی (سنگ مرمریت دهبید اصلی)

سنگ دهبید شایان

سنگ دهبید زارع

سنگ مرمریت دهبید انگورک

سنگ دهبید نسکافه ای (سنگ مرمریت سیمکان)

سنگ مرمریت دهبید آرین

سنگ حسن آباد (آشفته)

سنگ مرمریت دهبید چهرک

سنگ مرمریت دهبید مشکی اسپایدر

سنگ مرمریت دهبید ثمین

سنگ مرمریت دیپلمات دهبید

سنگ مرمریت دهبید کوه سفید

 معدن سنگ دهبید

معدن سنگ دهبید در استان فارس و در نزدیکی شهر صفاشهر (دهبید) قرار گرفته است. سالانه مقدار زیادی از سنگ خام این معدن به خارج از کشور صادر می شود. این معدن باعث اشتغال زایی مستقیم و غیر مستقیم تعداد زیادی از ساکنان منطقه شده است.

قیمت سنگ دهبید

قیمت سنگ دهبید نسبت به سنگ های خارجی هم رده مناسب تر است به همین دلیل این سنگ جایگزین مناسبی برای سنگ های خارجی هم چون لته ترکیه شده است. از این سنگ به صورت انبوه در ساختمان های لوکس شهر های بزرگ هم چون تهران استفاده می شود.

سنگ کف یکی از اجزای اصلی ساختمان است و دقت در انتخاب جنس، طرح و رنگ آن بسیار مهم است. چرا که در صورت ایجاد هر گونه مشکل، تغییر آن به سختی امکان پذیر است و نیازمند هزینه است.

نتیجه گیری:

به طور کلی سنگ دهبید یکی از بهترین و مرغوب ترین سنگ های مرمریت است. همچنین سنگ دهبید یکی از زیباترین و محکم ترین سنگ های ساختمانی است که در کنار ویژگی هایی مثل ظاهری شفاف، سطح صاف و صیقلی و انعکاس عالی نور، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است.که سنگ مرمریت دهبید مشکی بهترین و از زیبا ترین سنگ های مرمریت در بین انواع سنگ های مرمریت مشکی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت معتبر و با سابقه درخشان سنگ ملک زاده سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید