سنگ نما تراورتن چیست؟

سنگ نما تراورتن

سنگ تراورتن از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی است که در اثر ته نشینی سریع کربنات کلسیم در دهانه چشمه‌های آب معدنی به خصوص چشمه های آب گرم یا در غارهای آهکی به وجود آمده‌اند. سنگ تراورتن معمولا بصورت طبیعی در رنگ‌های سفید، کِرِم، برنزه تیره و روشن، قرمز و خاکستری وجود دارد. هر چه رنگ این سنگ‌ها روشن تر و سفید باشد یعنی ناخالصی های ناشی از وجود اکسید آهن در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است.تراورتن نوعی سنگ رسوبی است که اغلب در ایتالیا یافت می‌شود اما رسوب‌های تراورتن در ترکیه، مکزیک، پرو، کرواسی، ایران و حتی چین نیز دیده‌شده است. کیفیت و خصوصیات سنگ تراورتن با توجه به تفاوت زمین‌شناسی، به منطقه منشأ آن وابسته است.

بیشتر بخوانید>>>>>>>>>>>ویژگی های سنگ نمای ساختمان

خصوصیات سنگ نما تراورتن

سنگ نما تراورتن سنگی رسوبی با بافتی بلوری است که از کلسیت(CaCO3) تشکیل‌شده است و فرمی از سنگ‌آهک است که توسط چشمه‌های آب گرم و یا در غارهای آهکی تشکیل‌ می­شود.تراورتن با رسوب مواد معدنی کربنات تشکیل‌شده که تخلخل آن به دلیل وجود موجودات زنده مانند ماکروفیت­ها، بریوف، جلبک‌ها و غیره است.رنگ طبیعی سنگ نما تراورتن سفید است اما در رنگ‌های قهوه‌ای، کرم و یا زنگ‌زده نیز موجود می‌باشد.

سنگ نما تراورتن
  • تراورتن دارای خلل و فرج طبیعی در سطح آن است که باعث زیبایی ظاهری آن شده است.
  • تراورتن با توجه به داشتن خلل و فرج طبیعی، چسبندگی خوبی به ملات و دیوار زیر آن دارد که برای نمای ساختمان بسیار مناسب است.
  • تراورتن مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا دارد.
  • تراورتن دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح است و سلیقه های زیادی را پوشش می‌دهد.
  • تراورتن در مقایسه با سایر سنگ‌ها، ارزان تر است و گزینه خوبی برای نمای ساختمان به شمار می‌آید.
  • تفاوت رنگی این سنگ نمای ساختمان به دلیل شدت تفاوت آن در وجود کربنات آهن است.

بارزترین ویژگی های سنگ  نما تراورتن

۱-ظاهر ابروبادی آن است که اگر می‌خواهید فضایی رمانتیک را در خانه بازسازی کنید تراورتن یک انتخاب هوشمندانه خواهد بود.

۲-برجسته‌ترین ویژگی سنگ‌های تراورتن وجود حفره‌های موجود در سنگ می‌باشد که توسط رزین و یا بتونه قابل‌ترمیم می‌باشند.

۳-حفره‌ها سبب بالا رفتن قدرت جذب تراورتن شده است. این سنگ به دلیل دارا بودن دو ویژگی مقاوم بودن در برابر تغییرات اقلیمی و درعین‌حال نرم بودن، در کارهای ابزارزنی نیز قابل‌استفاده می‌باشد.

۴-سنگ نما تراورتن شفاف، روشن، براق، و بسیار صاف است و می‌تواند نور را منعکس کند به این دلیل گاهی با سنگ مرمر اشتباه گفته می‌شود.

۵-این نوع از سنگ نمای ساختمان بسیار لغزنده هستند، خصوصاً هنگام خیس شدن. از طرفی به دلیل صاف بودن تراورتن برای پوشاندن کف و پیشخوان بسیار مناسب می‌باشند.وجود منافذ در این سنگ باعث شده است در برابر انقباض و انبساط مقاومت بالایی داشته باشد.

۶-انواع سنگ‌های تراورتنی که برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند در برابر اشعه خورشید مقاوم هستند.

۷-این سنگ عایق صوتی و حرارتی نیز هست.

۸-رنگ آن ثابت است و با گذشت زمان تغییر نمی‌کند.

۹-گرما را جذب نمی‌کند و همیشه خنک است، از این رو انتخاب بسیار مناسبی برای مناطق گرم است.

۱۰-قابلیت برشکاری و صیقل کاری این سنگ بسیار بالا است.

۱۱-به دلیل وجود حفره‌ها و منافذی که در این نوع سنگ وجود دارد، راحت‌تر نصب می‌شود و سقوط نمی‌کند.

۱۲-از زمان باستان تا به امروز تراورتن به‌عنوان مصالح ساختمانی برای ساخت آمفی‌تئاتر، آبراهه‌ها و حمام‌ها استفاده می‌شود.

۱۳-ساختمان‌ها و سازه‌های معروفی چون کلنادای میدان سنت پیتر در رم، کلیسای ساکرکور در پاریس نمونه‌هایی هستند که برای ساخت آن‌ها از سنگ نما تراورتن استفاده‌شده است.

سنگ نما تراورتن

معایب سنگ تراورتن کدام است؟

۱-به دلیل داشتن ساختار متخلخل، با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض آب و هوا ساییده یا شکسته می‌شود.

۲-به راحتی با مواد اسیدی همچون سرکه و آبلیمو واکنش نشان می‌دهد و لکه بر جای می‌گذارد.

۳-رنگ و طرح یکنواختی ندارد.

۴-برای استفاده به عنوان کفپوش، قیمت آن نسبت به کفپوش‌های بتنی بیشتر است.

قیمت سنگ تراورتن با توجه به کیفیت

یکی از نکات مهم در تعیین قیمت سنگ تراورتن سطح کیفی آن است. سنگ‌ها بر اساس ساختار و آنالیزی که بر روی بافت آن‌ها صورت می‌گیرد قیمت‌گذاری می شوند. از طرفی درجه‌بندی کیفی تراورتن نظیر درجه یک، درجه دو و یا سنگ تراورتن درجه سوپر نیز خود عاملی در ایجاد تفاوت قیمت در این محصولات است.

سنگ نما تراورتن

رنگ و طرح تراورتن و تاثیر آن بر قیمت

نوع طرح و بافتی که در سنگ دیده می‌شود دیگر پارامتر تاثیرگذار بر قیمت آن است. تراورتن به رنگ‌های مختلفی در طبیعت یافت می‌شود. از میان این سنگ‌ها هر چه بافت و طرح‌های سنگ از نظم بیشتری برخوردار باشند قیمت بالاتری برای سنگ در نظر گرفته می‌شود.در خصوص رنگ نیز می‌توان گفت در بین سنگ‌هایی که در طیف رنگی روشن (مثل خرید سنگ تراورتن کرم) قرار می‌‌گیرند، روشن‌تر بودن سنگ و در بین سنگ‌هایی با طیف رنگی تیره، تیره‌تر بودن سنگ مزیت محسوب شده و باعث افزایش قمیت آن می‌شود.

همچنین سنگ‌های تراورتن به دو شکل موج‌دار و بی‌موج برش داده می‌شوند. البته نمی‌توان گفت لزوماً قیمت سنگ تراورتن موج‌دار از قیمت تراورتن بی‌موج بیشتر است و ممکن است با توجه به نوع سنگ و ابعاد و دیگر ویژگی‌ها قیمت هر یک بیشتر یا کمتر از دیگری باشد.

 سنگ نما تراورتن

قیمت این نوع سنگ به موارد زیر بستگی دارد:

کیفیت و آنالیز: از طریق آنالیز فیزیکی و شیمیایی سنگ می‌توان متوجه کیفیت آن شد. هر چه این آنالیز نزدیک‌تر به حد مطلوب باشد، کیفیت آن بالاتر است و قیمت بالاتری خواهد داشت.

قطر و ابعاد: از آنجا که از این نوع سنگ بیشتر در نمای ساختمان استفاده می‌شود، باید ضخامت لازم را داشته باشد تا بتواند توسط اسکوپ مهار شود. هر چه سنگ ضخیم‌تر باشد قیمت آن بالاتر است. استاندارد سنگ تراورتن در ایران ۴۰ طولی است و قیمت سنگ‌هایی که بیشتر یا کمتر از این مقدار هستند، توافقی تعیین می‌شود.میزان تخلخل: هر چه سنگ تخلخل کمتری داشته باشد، تراکم بیشتر و قیمت بالاتری خواهد داشت.

رنگ و طرح: بین تراورتن‌های روشن، هر چه سنگ روشن‌تر و سفیدتر باشد و موج‌های منظم‌تری داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت. بین تراورتن‌های تیره، هر چه سنگ تیره‌تر باشد و موج‌های منظم‌تری داشته باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود.

سورت سنگ: دستگاهی به نام سورتینگ بعد از مرحله برش و ساب سنگ، کار سورت بندی را انجام می‌دهد. هر چه این سورت بندی دقیق‌تر و یکدست‌تر باشد، سنگ قیمت بالاتری خواهد داشت.

از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در قیمت سنگ تراورتن می‌توان به نوع رزین یا اپوکسی، استفاده از تکنولوژی UV، دقت در برش و گونیا بودن سنگ، میزان ساب و پولیش سنگ، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی و حمل‌ونقل سنگ اشاره کرد.

جمع بندی:

کاربرد سنگ تراورتن به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذيری و صیقل پذيری ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل و یکپارچه شدن با ملات، رنگ ثابت و مقاوم در برابر شرایط جوی گوناگون به عنوان سنگ نمای ساختمان استفاده می کنند و از جمله پر مصرف ترین و ایده آل ترین سنگ های ساختمانی از جمله نماهای مدرن و کلاسیک و محوطه سازی به شمار مي رود و انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ و موج دار و بی موج تقسيم بندی می کنند. نظیر تراورتن قرمز، ليمویی، گردویی، سفيد و کرم.می باشد.اين نوع سنگ ها بیشتر در ايران به عنوان سنگ نما به کار می روند.

فروشگاه سنگ ملک زاده یکی از با سابقه ترین و درخشنده ترین فروشگاه در عرصه خدمات سنگ،اعم از خرید و فروش سنگ و پروژه های ساختمان سازی و.. می باشد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از محصولات گروه ملک زاده به فروشگاه اینترنتی ما سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید