مزایای استفاده از سنگ چینی یا کریستال

سنگ چینی نوعی سنگ مرمریت است که بافت آن به صورت بلورین شکل گرفته است. این سنگ در قطعات با ضخامت کم برای مصارف گوناگون فراوری می گردد. مقاومت این نوع سنگ بسیار بالاست و حتی در مواردی که ضخامت آن کم است نیز دارای مقاومت فشاری بالایی می باشد. سنگ های چینی که به بازار عرضه می شوند اغلب سفید رنگ و بدون رگه هستند و نوع کریستالی آنها دارای بلورهای ریز می باشد. معمولا از سنگ هایی که بافت آنها کریستالی است برای ساخت تزئینات ساختمانی و مجسمه های سنگی لستفاده می گردد. این سنگ ها جلای خیره نماینده و بی نظیری دارند و همیشه مورد توجه معماران و طراحان ساختمانی قرار می گیرند.

سنگ چینی یا کریستال چیست؟

سنگ چینی یا کریستال از جمله سنگ هایی است که در دسته سنگ های آهکی دگرگون قرار می گیرد و از بلورهای درشت و قابل رویت تشکیل شده است. وقتی توده ای از سنگ های آهکی تحت فشار و حرارت قرار می گیرند، متبلور شده و دگرگون می شوند. نوع ترکیب شیمیایی و مقدار دگرگونی این سنگ با توجه به معدنی که از آن استخراج می گردد متفاوت است. سنگ چینی از کانی هایی نظیر هماتیت، کوارتز، سیمونیت، گرافیت و … تشکیل شده و اصلی ترین کانی تشکیل دهنده آن کلسیت و ولاستونیت است. اگر مقدار کانی کوارتز در این سنگ زیاد باشد، سنگ از سختی بالایی برخوردار خواهد بود. برای برخی افراد ممکن است از روی نام این سنگ ، این تصور ایجاد شود که محصول کشور چین است. در صورتی که این سنگ از معادن کشور استخراج و بهره برداری می گردد. از جمله معروف ترین معادنی که می توان این سنگ را از آنها استخراج نمود معادن سنگ چینی الیگودرز، یزد، نی ریز، سیرجان و ازنا می باشند.

سنگ چینی در کجا کاربرد دارد؟

سنگ چینی از جمله سنگ های کاربردی در ساخت و ساز است که هم برای نمای ساختمان و هم دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.  این سنگ به سنگ کریستال نیز معروف است و به دلیل استحکام و دوام فوق العاده در اکثر بخش های ساختمان از مکان های مرطوب گرفته تا خشک کاربرد دارد. بیشترین کاربرد سنگ چینی مربوط به نمای ساختمان است . این سنگ مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب دارد، از این رو از آن در مراکز و سرویس های بهداشتی که احتیاج به نظافت و پاکیزگی دارند استفاده می گردد. علاوه بر آن می توان آن را برای ساخت بلوک جدول های خیابان نیز از آن استفاده کرد.

سنگ چینی یا کریستال

ترکیب رنگی

رنگ سنگ چینی خالص، سفید و بلورین است اما در میتوان آن را در رنگ های دیگر مانند خاکستری روشن تا تیره، سبز، صورتی، قرمز، زرد و کرمی نیز در زمین پیدا کرد. دلیل اصلی این رنگ بندی وجود کانی های مختلف در سنگ است. برای مثال وجود کربن در این سنگ ها رنگ آنها را خاکستری تیره و روشن می نماید و کلریت و انواع سیلیکات ها منجر به ایجاد طیف های سبز در آنها می شوند. علاوه بر آن لیمونیت رنگی زرد و متمایل به کرمی و کربنات منگنز یا هماتیت نیز رنگی قرمز یا صورتی به سنگ می بخشند. به دلیل اینکه این سنگ مانع از جذب گرما شده و ساختمان را خنک نگه می دارد، معمولا در مناطق گرم از سنگ چینی روشن برای سنگ نمای ساختمان استفاده می گردد.

مزایای سنگ چینی

سنگ چینی از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی های سطحی و عمیق برخوردار است، به همین دلیل با خیالی آسوده می توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد.این سنگ به دلیل رنگ روشن خود به مقدار ناچیز گرما را جذب می نماید، از این رو از دسته ی سنگ های خنک به شمار می آید.

سنگ کریستال همانطور که از نامش پیداست ذراتی بلورین دارد و نور را از خود عبور می دهد.این نوع سنگ به دلیل تخلخل بسیار پایین در برابر نفوذ آب مقاوم است و حتی اگر به مدت طولانی در معرض آب قرار گیرد آسیب نمی بیند. مقاومت فشاری، استحکام و طول عمر این  سنگ  بالاست و در برابر ضربه ترک نمی خورد.طیف های رنگی متنوع و زیبای این محصول طراحی پروژه های ساختمانی را تکمیل می نماید. این سنگ قابلیت حکاکی دارد و می توان نقش و نگارهای متنوع را به خوبی روی آن اجرا نمود.

برای آشنایی بیشتر با انواع سنگ و گرفتن مشورت درباره ی آنها و خرید سنگ های متنوع، از متخصصین گروه سنگ ملک زاده مشورت بگیرید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید