معدن تراورتن در ایران

سنگ تراورتن یکی از زیباترین و پر کاربرد ترین سنگ های به کار رفته برای نمای داخلی و خارجی ساختمان هاست. این سنگ، علاوه بر زیبایی ، از ویژگی های فیزیکی و استحکام خوبی نیز برخوردار است و همین موارد باعث می شود تا یکی از مهمترین و رایج ترین انتخاب ها برای نمای ساختمان ، سنگ اتراورتن باشد. با توجه به فراوانی معادن تراورتن در ایران، این سنگ معمولا با قیمت مناسبی نسبت به سنگ های دیگر به فروش می رسد و همین باعث می شود که شما بتوانید یک نمای داخلی و یا خارجی بسیار زیبا و شیک را با هزینه ای مناسب در ساختمانتان پیاده کنید. در این مقاله ، چند نمونه از معادن سنگ تراورتن در ایران را به شما معرفی می کنیم.

معدن تراورتن عباس آباد

سنگ تراورتن عباس آباد به دلیل رنگ روشن متمایل به سفید، زیبایی، مقاومت بالا، صیقل پذیری بسیار عالی و تخلخل کمتر نسبت به سایر تراورتن ها و همچنین مقاومت زیادی که در برابر باران های اسیدی دارد؛ جزو دسته ی منحصر به فردترین و خاص ترین تراورتن های دنیا قرار می گیرد. تراورتن عباس آباد بر طبق نوع طرح موج و رنگ زمینه ی آن، به گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. این دسته بندی ها شامل بی موج، موج کبریتی، دنده گاوی، ابر و بادی و سوزنی تقسیم می شود.

سنگ تراورتن عباس آباد به دلیل سختی بالا، ساب پذیری خیلی خوب، تخلخل کمتر و چسبندگی زیاد با ملات سیمان ، اغلب در نمای ساختمان مخصوصا در ارتفاعات بالا کاربرد دارد. همچنین از انواع دیگر سنگ های تراورتن تولید شده در معدن عباس آباد در جاهایی مانند تراورتن گیوتین ، تراورتن چرمی و نرده های سنگی تراورتن(سراحی) نیز در مکان های مختلف دیگر موجود در ساختمان استفاده میشود. اشکالبی که سنگ تراورتن عباس آباد به آن فرآوری می شوند، شامل موج دار و بی موج می شود. که قیمت گذاری آنها نیز بسته به طرح و رنگ موج ها متفاوت می باشد. بهه این شکل که هر چه قدر موج ها منظم تر باشد و رگه های سیاه و قرمزی کمتری داشته باشد، میتوانیم بگوییم سنگ مورد نظر از کیفیت بالاتری برخوردار است. از دیگر عوامل تاثیرگذاردر قیمت سنگ ها میتوان به روشن بودن و کم هاله دار بودن سنگ اشاره کرد. درجه بندی سنگ تراورتن عباس آباد بدلیل تنوع بالای سورت بندی  بصورت کد گذاری است . معدن سنگ تراورتن عباس آباد در استان مرکزی، شهرستان محلات، شهر نیمور واقع گردیده است . با توجه به اینکه درجه بندی سنگ در ایران، استاندارد تعریف شده ای ندارد هر تولید کننده سنگ ساختمانی تعریف مخصوص به خودش را از درجه های متفاوت سنگ دارد.

به طور کلی هر چه قدر رنگ سنگ روشن تر ، موج و هاله های موجود در سنگ کمتر و منظم تر ، قطر و ضخامت سنگ بیشتر و یا  ابعاد سنگ  بلندتر و برش های دقیق تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.  همچنین کیفیت فرآوری از نظر ساب، برش، رزین و اپوکسی نیز تاثیر زیادی بر روی قیمت سنگ خواهد گذاشت.

معدن تراورتن آب گرم

معدن سنگ تراورتن آبگرم در شهر محلات واقع در جاده آبگرم استان مرکزی واقع شده و با استخراج ماهیانه بیش از ۲۰ هزار تن سنگ از چندین سینه کار یکی از معادن فعال کشور است.  سنگ تراورتن آبگرم، معمولا کرم رنگ هستند. این سنگ، یکی از سنگ های ساختمانی است که بیشتر در نمای ساختمان ها بکار میرود هستند. سنگ تراورتن آبگرم رنگی کرم روشن و بعضا سفید داشته و ناخالصی ندارد. در سورت های سفید این سنگ معمولا لگه های سیاه رنگ در آن دیده می شود. درجات خوب سنگ تراورتن آبگرم دارای خلل و فرج های ریز می باشد که شباهت زیادی به تراورتن حاجی آباد دارد؛ ولی درجات ضعیف تر سوراخ های نسبتا بزرگتری دارند. تراورتن آبگرم بدلیل رنگ کرم، ساب پذیری بالا، چسبندگی خوب با ملات ، تنوع سورت  و قیمت مناسب تمام سلیقه ها با هر نوع بودجه ای را پوشش میدهد. این سنگ از نظر زمینه کرم و در سورت های سوپر و ممتاز بسیار شبیه به تراورتن حاجی آباد، تراورتن دره بخاری است.

معدن تراورتن

تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه با تم سفید روشن جزء تراورتن های سفید محسوب میشود. درجات پایین تراورتن ابیانه کرم و بژ است که هاله های صورتی و سیاه در آن دیده میشود. سنگ تراورتن ابیانه غالبا به صورت بی موج برش داده می شود و درجات خوب آن در نماهای ساختمان، نماهای رومی و کلاسیک بسیار مناسب است. سنگ تراورتن تولید شده در معدن ابیانه از لحاظ رنگ و طرح شباهت زیادی به تراورتن آتشکوه، و تراورتن دره بخاری دارد ؛ ولی تخلخل تراورتن ابیانه از تراورتن آتشکوه  و دره بخاری بیشتر است. سنگ تراورتن ابیانه نسبت به تراورتن های مشابه از قیمت مناسبتری برخوردار است و به همین دلیل مورد توجه معماران و سازندگان ساختمان قرار دارد. درجات پایین تر تراورتن ابیانه در قسمتهایی از ساختمان که در معرض دید کمتری هست استفاده می شود.

تراورتن اسک

معدن تراورتن اسک در شهرستان آمل جاده سد لار روستای رینه در استان مازندران واقع شده است.سنگ های تراورتن این معدن  دارای زمینه رنگ کرم بژ، شکلاتی و زرد هستند. این سنگ به دو روش بی موج و موج دار برش داده میشود. سنگ تراورتن اسک مشابه سنگ های تراورتن دامغان، تراورتن سلماس و تراورتن شکلاتی یزد میباشد. سنگ تراورتن اسک هم مانند سنگ های تراورتن دیگر در نمای اصلی و نمای داخلی ساختمان میباشد. همچنین استفاده از سورت های ضغیف این سنگ برای تهیه جدول سنگی، درپوش استفاده میشود. قیمت سنگ تراورتن اسک قیمت سنگ تراورتن اسک به عواملی همچون درجه سنگ، ضخامت ، ابعاد سنگ و کیفیت فرآوری سنگ بستگی دارد.

تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتشکوه با تم سفید و موج های زیبا و منظم یکی از معروف ترین و با کیفیت ترین تراورتن های سفید در ایران و جهان است.  سنگ تراورتن اين معدن بدلیل ویژگی های فیزیکی خوب و رنگ روشن و ساب پذیری خوب یکی از بهترین تراورتن های حال حاضر در دنیا می باشد و اکثر طراحان و سازندگان از این سنگ در نمای ساختمان خود استفاده می کنند. سنگ تراورتن آتشکوه اغلب بصورت ۴۰ طولی و یا اسلب و به دو روش بی موج و موج دار فرآوری میگردد. در فرآیند تولید و فرآوری این سنگ به جهت بالا بردن کیفیت و استحکام سنگ از رزین و ساینده های مرغوب استفاده میکنند. سنگ آتشکوه دارای سورت های مختلفی است و درجات ضعیف این سنگ رگه های سیاه و صورتی دیده میشود.

شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با انواع سنگ و خرید سنگ ساختمانی می توانید با گروه سنگ ملک زاده ارتباط بگیرید و یا از محصولات موجود در فروشگاه خرید کنید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید