سنگ ازنا چیست؟ چگونه سنگ ازنا خریداری کنیم؟

چگونه سنگ ازنا خریداری کنیم؟


سنگ ها با توجه به شرایط فراورش و یا آب و هوای قرار گیری معادن آن دارای بخش های مختلفی میباشند. در مقالات قبلی تا حد قابل قبولی به اکثر انواع سنگ ها مخصوصا سنگ های ایرانی پرداختیم. در همین راستا مقاله ای تحت عنوان سنگ چینی یا سنگ کریستال در گروه سنگ ملک زاده منتشر کردیم که از ویژگی ها و کاربرد های آن نام بردیم. حال مطلب دیگری که حائز اهمیت است این است که این انواع سنگ های ذکر شده مانند سنگ مرمر، مرمریت، گرانیت، چینی و … خود نیز به بخش های مختلفی تقسیم میشوند. در این گفتاره قصد داریم به معرفی یکی از انواع سنگ چینی یا کریستال یعنی سنگ ازنا بپردازیم.

سنگ ازنا چیست؟

بطور کلی همه ی ما تا حدی با سنگ های چینی یا کریستال آشنایی داریم. و میدانیم این گونه از سنگ ها برای زیبایی دکوراسیون خانه و نمای داخلی میتواند مناسب باشد. خود سنگ چینی زیر مجموعه ای از سنگ های مرمریت به حساب میرود که ضخامت کمتر و استحکام قابل قبولی را دارا میباشد. این گونه از سنگ ها از آهک بدست آمده و از انواع سنگ های ساختمانی دگرگونی محسوب میشود. به این دلیل که اینگونه از سنگ ها دارای بافت قابل مشاهده ی کریستال شکل میباشند سنگ کریستالی نام گرفته اند. بر خلاف نام این گونه از سنگ ها که چینی نام دارند، محل فراورش و معادن آن داخل ایران است. به این دلیل که این سنگ ها در مقابل شکستن صدای ظروف چینی میدهند نام چینی را برای آن ها انتخاب کرده اند.

سنگ ازنا
سنگ ازنا

سنگ ازنا نیز از این گونه سنگ ها به شمار میرود. سنگ ازنا را میتوان از بهترین سنگ های چینی موجود برای مصارف ساختمانی همچون نمای داخلی و خارجی و زیبایی بخشیدن به آن به شمار آورد. بطور کلی سنگ های چینی و انواع آن دارای رنگ سفید و بدون رگه دارا میباشند.

سنگ ازنا به دلیل اینکه  اولین بار توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید به سنگ ارباب نیز معروف میباشد. این سنگ ها به علت ساب پذیری خوب و یکدست بودن نسبت به سایر سنگ های کریستال یا چینی کیفیتی مطلوب تر را دارا میباشند.

مشخصات و ویژگی ها

سنگ های ازنا پس زمینه ای به رنگ سفید دارا میباشد که در آن خط های مورب و نا مرتب مشکی و طوسی قرار گرفته است. این سنگ ها ساختاری مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی همچون نفوذ آب و باران، سرما و گرما و از همه مهم تر مواد شیمیایی دارند. که از این ویژگی سنگ ازنا میتوان برای استفاده در محیط هایی همچون آشپز خانه که در معرض آب و نفوذ آن هستند استفاده کرد. سنگ ازنا همانطور که اشاره شد از دسته سنگ کریستالی میباشد که باعث شده ساب پذیری خوبی داشته باشد. و بتواند براق و شفاف باشد. همین ویژگی به علاوه پس زمینه سفید آن موجب شده که انعکاس نور خوبی داشته و برای محیط های کم نور مناسب باشند.

قیمت سنگ پله چینی
قیمت سنگ پله چینی

سنگ ازنا معولا به صورت اسلب برش داده میشود. و بصورت فور مچ و بوک مچ میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. همین خصوصیت استفاده ی بوک مچ آن در کف سالن های لوکس میتواند باعث زیبایی خارق العاده ی آن مکان شود.

در ادامه به تعدادی از ویژگی های این گونه از سنگ ها اشاره میکنیم.

 1.  جذب آب نزدیک به صفر .
 2. کیفیت بالا.
 3. تم رنگی سفید زیبا.
 4. ساب پذیری بسیار خوب.
 5. مقاومت در برابر رطوبت و حرارت.

کاربرد های سنگ ازنا

کاربرد های سنگ ازنا
کاربرد های سنگ ازنا

بطور کلی سنگ های چینی برای استفاده در نمای بیرونی و داخلی مناسبند. در ادامه به برخی از کاربرد های دیگر این سنگ ها اشاره میکنیم.

 1. سرویس بهداشتی و حمام
 2. سنگفرش فضای داخلی
 3. کف سالن های لوکس و ساختمان
 4. آشپزخانه و اپن
 5. بهترین سنگ راه پله
 6. محیط هایی با نور کم

سخن آخر

سنگ های ازنا را میتوان بهترین گونه ی سنگ های چینی دانست. و از آن ها در کاربرد های مختلفی استفاده کرد.

عواملی چون سطح صاف و صیقلی، اندازه،روشن بودن و کیفیت ساخت میتواند در قیمت این سنگ تاثیر داشته باشد.

شما میتوانید با مراجعه به سایت ملک زاده نسبت به سفارش سنگ چینی اقدام فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید