کاربرد سنگ تایل در ساختمان سازی

سنگ تایل یکی از جذابترین سنگ های موجود در کشور ایران می باشد

سنگ تایل یکی از سنگ های رایج در ساختمان‌سازی مخصوصا دکوراسیون داخلی است. این سنگ که در اصطلاح فرانسوی (Tuile ) است بقدری نازک است که مناسب نمای بیرونی نبوده و بیشتر برای مصارف داخل ساختمان استفاده می‌شود. در این گفتاره شما را با سنگ تایل و ویژگی های آن آشنا کرده و کاربرد آنرا در ساختمان‌سازی بیان کردیم.

سنگ تایل چیست؟

سنگ های تایل قطعات نازک بریده شده در اشکال هندسی متنوعی مانند مربع، مستطیل، مثلث، دایره و غیره هستند که از مواد سختی مانند سرامیک، سنگ، فلز، خاک پخته شده و یا حتی شیشه ساخته می شوند و برای پوشش سقف، کف و دیوار در بنای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

سنگ تایل

جنس این نوع سنگ

سنگ تایل اغلب از سرامیک ساخته شده و معمولا برای تزئینات داخلی ساختمان از تایل های لعاب دار و برای تزئینات نمای بیرونی ساختمان از تایل های بدون لعاب استفاده می شود. همچنین تایل ها از مواد دیگر مانند شیشه، چوب پنبه، بتن و سایر مواد کامپوزیت و سنگ نیز ساخته می شوند. از جمله سنگ تایل می توان به سنگ مرمر، عقیق، گرانیت یا تخته سنگ اشاره کرد. تایل های های نازک تر را می توان برای پوشش دیوارها استفاده کرد و از تایل های ضخیم تر می توان برای پوشش کف بنا استفاده کرد.

امروزه سنگ های تایل از مواد بازیافتی نیز ساخته می شوند و باعث سازگاری این سنگ ها با محیط زیست می شود. در این حالت، فرم دهی تایل ها از طریق فرآیندهای مختلف مانند اکستروژن، فشار در دمای اتاق یا غیره است و سپس حرارت داده می شوند.

انواع سنگ های تایل براساس کاربرد آن در بنای ساختمان:

سنگ های تایل براساس نوع کاربرد آنها در بنای ساختمان به صورت زیر طبقه بندی می شوند :

 • آجر
 • تایل کف
 • تایل دیوار
 • تایل پارتیشن
 • تایل بام
 

تایل های به کار رفته در دیوارها و کف ساختمان به شکل های شیشه ای و لعاب دار موجود هستند. تایل های دیواری معمولاً با یک لایه نازک شیشه لعاب می خورند.

تایل های کف به گونه ای طراحی شده اند که در عین زیبایی بتوانند بار زیاد، فشار و سایر تحرکات فیزیکی را تحمل کنند.

مهمترین وجه تمایز تایل های دیواری و کف درجه احتراق در فرآیند ساخت این دو نوع از سنگ های تایل است.

اقسام سنگ های تایل براساس مواد به کار برده شده:

تایل سرامیکی یا تایل غیر سرامیک (پرسلان). تایل های سرامیک که گروه بزرگی از تایل ها را به خود اختصاص می دهند برای کف داخلی و خارجی بنا، استخر، دیوارها و تاسیسات ویژه در کابینت ها استفاده می شود. این نوع از تایل ها از مخلوطی از خاک رس و سایر مواد ساخته می شوند. در زیر انواع مختلف اشکال لعاب دار و لعاب کاشی و سرامیک آورده شده است:

اقسام سنگ های تایل براساس مواد به کار برده شده:
اقسام سنگ های تایل براساس مواد به کار برده شده:
 • تایل سرامیک
 • خشت و سفال
 • تایل کاملاً لعاب دار
 • تایل لعاب دار
 • تایل غیرسرامیک (پرسلان)

در ابتدا از تایل های لعاب دار فقط برای پوشش دیوارها استفاده می شد. اما امروزه حتی برای پوشش کف نیز مورد استفاده قرار می گیرند. تایل و سرامیک لعاب دار مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و می تواند در مناطق پر رفت و آمد مورد استفاده قرار گیرد. گفته می شود که این تایل ها مانند گرانیت سخت هستند. در مقایسه با تایل های لعاب دار، تایل های غیر لعاب دار دوام زیادی ندارند.

تایل چینی

ساخت، ظرفیت جذب و مقاومت تایل های پرسلان با تایل سرامیک متفاوت است. تایل های چینی نیز از خاک رس ساخته شده اند. اما در مقایسه با تایل و سرامیک، در ساخت آنها از خاک رس سنگین یا متراکم استفاده می کنند.

سنگ تایل چینی در طول ساخت برای مدت طولانی تری در معرض دمای بالا قرار می گیرند. این پخت تا زمانی به طول می انجامد که تمام آب موجود در آن بخار شود. این روش ساخت منحصر به فرد، باعث می شود تا این نوع از تایل ها  در مقایسه با تایل و سرامیک دارای بافتی سخت تر و متراکم تر باشند.

به همین خاطر است که تایل های چینی با  در نظر گرفتن دوام، طراحی ، رنگ و فاکتورهای دیگر، یک محصول برتر هستند.

تایل های چینی به شدت در برابر آب نفوذ ناپذیر هستند. میزان جذب آب آن کمتر از ۰.۵ درصد است. هزینه تایل های چینی در مقایسه با کاشی و سرامیک بیشتر است. تایل های چینی در مناطق پر رفت و آمد کاربردهای بیشتری دارند. این نوع از تایل ها نوعی تایل لعاب دار هستند. گاهی از آن به عنوان تایل لعاب سرامیکی نیز یاد می شود.

نتیجه گیری

سنگ تایل و سرامیک برای نصب نیاز به سیمان ویژه دارد. این تایل ها در مقایسه با تایل و سرامیک سخت تر و متراکم تر هستند. بنابراین، وقتی از این تایل ها برای سطوح دیوار استفاده می شود، از سیمانی که خاصیت چسبندگی بالایی دارد استفاده باید استفاده کرد.

خرید سنگ تایل :

اگر تا این جای این گفتاره ما را همراه کرده اید ، از شما دعوت میکنم سری به فروشگاه ما بزنید .
همچنین شما برای اطلاع از این محصول و اطلاع از قیمت ها همین حالا با مراجعه به صفحه تماس با ما ، با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار نمایید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید