۱۰ معدن برتر سنگ مرمریت

معدن سنگ مرمریت

۱- معدن سنگ مرمریت ایتالیا در MONTE ALTISSIMO

این معادن در دامنه‌ی کوه “Altissimo” یکی از مرتفع ترین قله های “Seravezza” قرار دارند. این‌ها به لطف تلاش های میکل آنژ زمانی که در جستجوی سنگ مناسب برای ساخت مجسمه های خود بود، کشف شدند. مرمریت های استخراج شده از این معادن از نوع مرمریت کارارا هستند.در حال حاضر آثار ارزشمند تاریخی مختلفی نظیر مجسمه ها و بناهای زیادی در این سرزمین با سنگ های استخراج شده از این معادن ساخته شده اند. سنگ مرمریت های استخراج شده از معادن ایتالیا به دلیل خلوص بالا، ماندگاری و زیبایی به عنوان بهترین سنگ های مرمریت در دنیا شناخته می شوند.

معدن سنگ مرمریت درایتالیا
معدن سنگ مرمریت در ایتالیا

۲- معدن DANBY MARBLE در کوه DORSET

معدن Danby به عنوان بزرگ ترین معدن سنگ مرمریت در جهان شناخته می شود. این معدن در دهه ی ۱۸۵۰ تاسیس شد و به عنوان اولین معدن مرمریت در ایالات متحده ی آمریکا به ثبت رسید. یکی از معروف ترین سنگ مرمریت های این معدن “Imperial Danby” است که با رگه های خاکستری و یا طلایی شناسایی می شود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه سنگ مرمریت به این مقاله سر بزنید>>>>>>>>>>>>>>مهمترین سازه های ساخته شده از مرمریت

۳- معدن کارارا در ایتالیا

معدن های کارارا واقع در شهرهای کارارا در استان ماسا و توسکانی از استان های ایتالیا واقع شده است. سنگ سفید با رگه های خاکستری استخراج شده از این معادن به کیفیت بالا و زیبایی معروف است و در ساخت بسیاری از مجسمه های معروف و دکوراسیون و نمای ساختمان ها به کار می رود.

معدن کارارا در ایتالیا

۴- معدن سنگ مرمریت کارارا در شیلی

سنگ مرمریت کارارا که از معادن اطراف دریاچه کارارا استخراج می شود، یکی از معروف ترین انواع سنگ مرمریت است. این دریاچه در مرز آرژانتین و شیلی واقع شده است. قدمت این معادن به بیش از ۶۰۰۰ سال می رسد.

۵- معدن آلانیا در ترکیه

کشور ترکیه به عنوان یکی از صادرکنندگان اصلی سنگ مرمریت به بازار مصرف دنیا شناخته می شود. این کشور دارای معادن غنی از مرمریت است که معدن آلانیا با بهره مندی از مرمریت “Emperador Dark Marble” به عنوان یکی از معادن ارزشمند در این کشور شناخته می شود. رنگ تیره ی این نوع مرمریت با رگه های خاکستری و روشن برای استفاده در دکوراسیون و نمای داخلی ساختمان ها بسیار جذاب است.

۶-معدن CREMA MARFIL در آلیکانته ی اسپانیا

یکی از معروف ترین معادن تولید کننده ی مرمریت نوع کرما مارفیل، در شهر آلیکانته ی اسپانیا واقع شده است. در معادن این ناحیه تنوع وسیعی از انواع مرمریت های Crema Marfil وجود دارد که دارای جذابیت و زیبایی‌های منحصر بفردی هستند.

۷-معدن PENTELIC MARBLE در یونان

این معدن که در کوه های Pentelicus و در نزدیکی آتیکا از مناطق تاریخی آتن واقع شده است، به عنوان یکی از معروف ترین معادن سنگی در دنیا شناخته می شود.

۸- معادن مرمریت در ایران

بخش قابل توجهی از معادن مرمریت در کشور ایران قرار دارد. از میان معادن متعدد در شهرهای مختلف، استان های لرستان، مرکزی، یزد و کرمان به ترتیب دارای بیشترین معادن سنگ مرمریت هستند. سایر استان-ها نظیر خراسان، هرمزگان و فارس هم از تعدادی معادن مرمریت برخوردارند.

معدن سنگ مرمریت در ایران
معدن سنگ مرمریت در ایران

۹-معادن مرمریت ماراتی در یونان

جزیره ی پاروس در کشور یونان، دارای یکی از غنی ترین منابع مرمریت است که قدمت استخراج آن به زمان امپراطوری روم باز می گردد. معادن ماراتی در این جزیره سنگ با برخورداری از سنگ مرمریت های سفید رنگ مورد توجه مجسمه سازان معروفی از سراسر دنیا قرار گرفته اند.

۱۰- معدن مرمریت MAKRANA MARBLE

معدن مرمریت Makrana marble تولید کنند‌‌ی مرمریت سفید، نیز از دیگر معادن معروف سنگ مرمریت در دنیاست که در منطقه ی ناگور در استان راجستان از استان های بخش غربی هند واقع شده است.

معدن سنگ مرمریت

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت(مرمر) که در لاتین بنام ماربل Marble می شناسند، نوع سنگی کربناتی دگرگونی که به علت تبلور مجدد تحت حرارت و فشار در دوره متامورف، دارای بافت بلوری مشخصی است و عمدتا از کانی های کلسیت و دولومیت، یا ترکیبی از آنها تشکیل شده است. از آنجایی که سنگ مرمریت یک سنگ آهکی می باشد پس نباید از این سنگ، انتظار مقاومت بالا در حد سنگ تراورتن و گرانیت را داشت. سنگ مرمریت جز سنگ های نرم به حساب می آید که در معدن و در کارخانه با اره های نرم بُر برش می خورد.اما نرم بودن سنگ به این معنا نیست که به راحتی ترک برداشته و خرد می شود. در عملیات فراوری این سنگ، از چسب و رزین یا اپوکسی در پشت سنگ استفاده می کنند تا مقاومت آن را افزایش دهند.دیگر ویژگی های این سنگهای آهکی این است که خلل و فرج ندارد، به همین دلیل برای استفاده در ارتفاعات توصیه نمی شود.

کاربرد سنگ مرمریت

بیشترین کاربرد سنگ مرمریت این است که به عنوان کف پوش و پله های داخلی ساختمان استفاده می شود. اما امروزه از این سنگ به صورت سنگ اسلب برای تزیین دیوار و کف، برای کابینت و کانتر آشپزخانه، روشویی سرویس بهداشتی، … استفاده می شود.از سنگهای مرمریت تیره مانند مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت کارنیکو، مرمریت مشکی طلایی، … در ابعاد اسلب برای لابی هتل ها و ساختمان های لوکس استفاده می کنند، زیرا زیبایی فضا را دو برابر می کنند.به دلیل اینکه سنگ مرمریت یک سنگ آهکی می باشد، برخی از آنها در برابر جذب و نفوذ آب مقاومت کمتری دارند، پس در زمان خرید سنگ مرمریت به این نکته توجه کنید.

ویژگی‌های سنگ مرمریت  چیست؟

 • طرح و رنگ متنوع و سطح جلا داده شده و درخشنده آن؛
 • وزن مخصوص بالای این سنگ ؛
 • نصب آسان؛
 • تخلخل کم و قابلیت چسبندگی بالا با ملات؛
 • قابلیت جذب آب کم؛
 • مقاومت حرارتی بالا؛
 • مقاومت سایشی، فشاری و خمشی بالا نسبت به سنگ تراورتن؛
 • ساب پذیری عالی؛
 • انتخابی مناسب برای فضای داخلی ساختمان به عنوان کفپوش و دیوار پوش با قیمت مناسب؛
 • وجود معادن غنی و باکیفیت مرمریت در ایران؛
 • در طول زمان طولانی رنگ خود را از دست نمی‌­دهد و دچار رنگ رفتگی نمیشود.

سخن پایانی:

در نقاط مختلف این کره ی خاکی معادنی وجود دارند که تامین کننده ی نیاز بشر به انواع سنگ ها و فلزات هستند. در میان تمامی این معادن، می توان معادن ارزشمند مرمریت را نام برد. این معادن که هریک دارای نوع متفاوتی از مرمریت هستند، در ۵ قاره پراکنده شده اند. بخش قابل توجهی از معادن مرمریت در کشور ایران قرار دارد. از میان معادن متعدد در شهرهای مختلف، استان های لرستان، مرکزی، یزد و کرمان به ترتیب دارای بیشترین معادن سنگ مرمریت هستند. امروزه از این سنگ به صورت سنگ اسلب برای تزیین دیوار و کف، برای کابینت و کانتر آشپزخانه، روشویی سرویس بهداشتی، … استفاده می شود.از سنگهای مرمریت تیره مانند مرمریت مشکی نجف آباد، مرمریت کارنیکو، مرمریت مشکی طلایی، … در ابعاد اسلب برای لابی هتل ها و ساختمان های لوکس استفاده می کنند.

فروشگاه سنگ ملک زاده یکی از معتبرترین و باسابقه ترین فروشگاه در زمینه انواع سنگ های ساختمانی و سنگ های نما می باشد. یکی از پرفروش ترین سنگ ها که در هتل ها و ساختمان های لوکس استفاده می شود سنگ مرمریت می باشد.که به صورت سنگ اسلب کاربرد بیشتری دارد.برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه سنگ ملک زاده همراه باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید