۵ ویژگی های سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت دهبید چیست؟

سنگ مرمریت دهبید یکی از مرمریت های کرم روشن و استخوانی است که بدلیل رنگ کرم روشن مورد استقبال سازندگان و معماران قرار گرفته است. این سنگ علاوه بر زیبایی ظاهری ویژگی های لازم برای یک سنگ

فرش واحدهای مسکونی و تجاری، اداری را دارد. سنگ دهبید بیشتر بصورت اسلب و قواره های بزرگ فرآوری می‌گردد. ساب پذیری و درخشندگی بالا از ویژگی های بارز این سنگ است.

۵ ویژگی مهم سنگ مرمریت دهبید

۱- سنگی شیک و براق: این سنگ های بسیار زیبا به دلیل قابلیت ساب پذیری بالا و تراکم مولکولی بالا و تخلخل بسیار کم سطحی بسیار شفاف و براق دارند.

۲- سطح یکدست و طبیعی: علاوه بر این سنگ های دهبید غالبا دارای سطح یکدست و یکرنگ با تفاوت های بسیار جزئی و منحصر به فرد خویش هستند.

سنگ مرمریت دهبید

۳-رنگ های کاربردی و مدرن: سنگهای دهبید در انواع رنگ های روشن و تیره و غالبا کرم موجود است.

۴- قیمت مناسب : به دلیل داخلی بودن معادن آن این سنگ زیبا با قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

۵- ابعاد دلخواه و برش پذیری عالی: این سنگ ها مقاومت و استحکام بالا به همراه قابلیت برش عالی دارند. به همین دلیل به اندازه های استاندارد و همچنین دلخواه و اغلب به صورت ابعاد مربعی (تایل) و همچنین سایز های اسلب برش داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ۵ ویژگی سنگ مرمریت ایرانی

معدن سنگ مرمریت دهبید

سنگ دهبید از معادن مختلفی در شهر صفا شهر ۱۸۰ کیلومتری شمال شیراز با نام های مختلف استخراج و فرآوری می‌گردد که اکثر معادن این منطقه سنگ مرمریت کرم رنگ است و ویژگی و آنالیز تقریبا یکسانی دارند؛ با این تفاوت که رنگ سنگ بعضی از معادن روشن و بعضی تیره تر است.

این معادن با تم رنگ کرم استخوانی یکی از با کیفیت ترین سنگ های مرمریت کرم و روشن ایران است و شهرت جهانی دارد. زمینه اصلی این سنگ، کرم روشن است ولیکن سورت های دیگر این سنگ بصورت کرم تیره و پلنگی و گل های یخی می‌باشد.

از خصوصیات برجسته سنگ دهبید

۱- استحکام زیاد

۲- مقاومت سایشی زیاد

۳- رنگ و طرح منحصر به فرد

۴-درصد جذب آب پایین به دلیل فشردگی و چگالی مولکولی زیاد

۵- ساب پذیری زیاد به دلیل تراکم بالا شفافیت بی نظیر

بیشتر بخوانید: مقایسه انواع سنگ مرمریت ماکو

سنگ اسلب مرمریت دهبید

سنگ دهبید، اغلب بصورت اسلب و قواره های بزرگ مانند ۸۰*۸۰ و ۱۰۰*۱۰۰ و بزرگتر فرآوری و تولید می گردد. جهت پر کردن خلل و فرج سنگ و رگه های خاکی در فرآیند تولید سنگ دهبید از چسب اپوکسی استفاده می شود.

کاربرد سنگ مرمریت دهبید

کاربرد سنگ مرمریت دهبید

سنگ دهبید، در کلیه فضاهای داخلی ساختمان از جمله دیواره های لابی های مجلل، سنگ کف واحدهای مسکونی لوکس، سنگ کف مجتمع های تجاری و اداری ، هتل ها و … کاربرد دارد. سنگ مرمریت دهبید به صورت فرآوری شده و خام (کوپ ) صادر می گردد. معادن سنگ دهبید شامل چندین معدن سنگ با نام های دهبید شایان، دهبید ثمین، دهبید حسن آباد، دهبید زارعی، دهبید چاه مرغی، دهبید انگورک، دهبید آرین و دهبید کوه سفید و … می باشد.

 عوامل موثر بر قیمت سنگ دهبید

سنگ بعضی از این معادن بدلیل طرح و رنگ خاصش طرفداران زیادی دارد و به مراتب قیمت بیشتری خواهد داشت. همچنین هر کدام از این سنگ ها پس از برش و ساب به چندین سورت تقسیم می‌شوند و سورت های کم رگه، روشن و پاک قیمت بالاتری دارند و چون هزینه تولید سنگ با ابعاد بزرگ (اسلب) به مراتب بیشتر از ابعاد کوچک است بنابراین قیمت دهبید با ابعاد بزرگ و اسلب بیشتر خواهد بود و آخرین عامل تاثیر گذار بر روی قیمت، نوع فرآوری آن است. مواد بکار رفته در فرآیند تولید سنگ مانند اپوکسی، یو وی، توری پشت سنگ، کیفیت ساب، دقت برش، گونیا بودن، ضخامت سنگ همه این عوامل بر روی قیمت آن تاثیر خواهد داشت.

  • هر چه قدر رنگ سنگ روشن و یکدست تر باشد قیمت آن بیشتر است.
  • سنگ های کم رگه و کم فسیل قیمت بالاتری دارد.
  • ضخامت سنگ دهبید تاثیر مستقیم بر روی آن دارد.
  • هر چه قدر ابعاد سنگ بزرگتر و برش های دقیق تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.
  • کیفیت فرآوری سنگ از نظر ساب، برش، رزین تاثیر زیادی بر روی قیمت سنگ خواهد گذاشت.

سخن پایانی

سنگ دهبید دارای زمینه ای یک دست روشن و شفاف است که می تواند نور را کاملا انعکاس دهد، این ویژگی باعث می شود تا در فضاهایی که از نور طبیعی کمتر برخوردارند بتوان روشنایی محیط را افزایش داد. همچنین سطح صاف و براق این سنگ زیبایی خاصی به محیط می بخشد. هر چه رگه های روی سنگ دهبید روشن کمتر باشد، این سنگ یک دست تر بوده و از کیفیت بالاتری برخوردار است. سنگ دهبید یکی از سنگ های پرمصرف تزئینی در ایران است و این به دلیل زمینه روشن و زیبای آن است که باعث شده است این سنگ مورد توجه بسیاری از کارفرمایان و طراحان داخلی قرار بگیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید