۶ روش موثر برای پاک کردن رنگ از روی چوب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
پاک کردن رنگ از روی چوب

چند راهکار برای پاک کردن لکه رنگ از روی چوب وجود دارد. این راهکارها با توجه به وسعت لکه رنگ می تواند متفاوت باشد. بدون شک این مطلب از سنگ ملک زاده می تواند نمونه ای از پرکاربردترین آموزش ها باشد. چرا که ممکن است بسیاری از افراد با این مشکل برخورد داشته باشند. آن چه که در این مطلب به بیان آن می پردازیم آموش پاک کردن لکه رنگ از روی چوب می باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

روش های موثر پاک کردن رنگ از روی چوب

روش اول: استفاده از آب

برای پاک کردن لکه رنگ لاتکس تازه از روی چوب می توانید از آب استفاده نمایید. برای انجام این کار به پارچه ای نرم آغشته به آب نیاز دارید. در ابتدا پارچه را با آب گرم خیس کنید. توجه داشته باشید آب اضافی پارچه باید گرفته شود.

۶ تا از بهترین سنگ پله؛ مناسب ترین سنگ راه پله

سپس با استفاده از آن به پاک کردن لکه رنگ بپردازید. توجه داشته باشید در حین انجام کار لازم است پارچه چند بار شسته شده و دوباره مورد استفاده قرار گیرد. بعد از پاک کردن کامل لکه رنگ، به وسیله یک پارچه خشک سطح چوب را خشک کنید.

روش دوم: استفاده از الکل اتیلیک

اگر استفاده از آب نتیجه دلخواه و مناسب نداشت، می توانید از الکل اتیلیک، استفاده نمایید. توجه داشته باشد استفاده از این روش برای پاک کردن رنگ لاتکس می باشد. برای انجام این کار از یک پارچه تمیز آغشته به الکل اتیلیک استفاده کرده و آن را بر روی لکه رنگ بکشید. این کار را تا پاک شدن کامل رنگ ادامه دهید. بعد از پاک شدن رنگ به وسیله پارچه ای خشک، سطح مورد نظر را خشک کنید.

روش دوم: استفاده از الکل اتیلیک

روش سوم: استفاده از تینر

برای پاک کردن لکه های رنگ پایه روغنی می توانید از تینر استفاده نمایید. برای انجام این کار از یک پارچه آغشته به تینر استفاده نمایید. توجه داشته باشید که تمام پارچه را به این محلول آغشته نکرده و تنها قسمتی از آن را تینر بزنید.

سپس پارچه را بر روی لکه رنگ بکشید و تا زمان برطرف شدن لکه رنگ به این کار ادامه دهید. بعد از انجام این کار به  وسیله یک تکه پارچه خشک، محل مورد نظر را خشک کنید.

روغن برزک و کاردک ابزاری مناسب برای پاک کردن رنگ از روی چوب

برای پاک کردن لکه رنگ خشک شده از روی چوب می توانید از روغن بزرک استفاده نمایید. برای انجام این کار از یک پارچه و روغن بزرک استفاده کرده و پارچه را به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه بر روی محل مورد نظر بکشید. بعد از پاک شدن رنگ به وسیله پارچه ای خشک محل مورد نظر را خشک کنید.

روغن برزک و کاردک ابزاری مناسب برای پاک کردن رنگ از روی چوب

در صورتی که استفاده از روغن بزرک لکه رنگ را پاک نکرد، می توانید از کاردک برای انجام این کار استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این کار را با دقت انجام دهید تا به سطح چوب آسیبی وارد نشود.

بعد از استفاده از کاردک در صورتی که هنوز رنگ بر روی چوب باقی مانده باشد، می توانید از پودر سیلیس سنگ آهک و روغن بزرک برای پاک کردن رنگ استفاده نمایید. برای انجام این کار روغن و پودر را مخلوط کرده و آن را بر روی لکه به جا مانده رنگ ریخته و با استفاده از پارچه آن را تمیز کنید.

روش چهارم: استفاده از گرما

از دیگر راهکارهایی که می توانید برای پاک کردن لکه رنگ از روی چوب استفاده نمایید، استفاده از گرما می باشد. برای انجام این کار از یک سشوار استفاده کرده و آن را در فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری در بالای سطح رنگ قرار دهید. توجه داشته باشید که سشوار را در فاصله خیلی نزدیک با چوب قرار ندهید.

به آرامی سشوار را بر روی محل لکه رنگ حرکت دهید. بهتر است دست خود را به حالت بالا به پایین و چپ به راست، حرکت دهید. توجه داشته باشید که این کار را به مدت طولانی و پشت سر هم انجام ندهید و هر چند دقیقه بین آن مکث کوتاهی داشته باشید.

نمای مدرن ساختمان مسکونی؛ بررسی انواع نمای ساختمان مدرن

زمانی که متوجه شدید رنگ شروع به سرازیر شدن کرده است، با استفاده از ابزار مخصوص رنگ را از روی چوب پاک کنید.

در صورتی که در حین انجام کار متوجه ایجاد جرقه کوچک آتش شدید. نگران نباشید. این اتفاق بر اثر برخورد گرما به سطح رنگ ایجاد می شود. بنابراین در استفاده از این روش باید بسیار محتاط باشید. هم چنین بهتر است ظرف آبی در کنار خود قرار دهید، تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار دهید.

روش پنجم: استفاده از سمباده

از دیگر روش هایی که می توانید با استفاده از آن لکه رنگ را از روی چوب پاک کنید، استفاده از سمباده می باشد. استفاده از سمباده های مکانیکی می تواند باعث آسیب رساندن به چوب شود. هم چنین استفاده از آن ها نسبت به سمباده های دستی کاری سخت می باشد. از این رو بهتر است برای انجام این کار از ورقه های سمباده استفاده نمایید. برای سمباده زنی، سمباده را در یک جهت حرکت دهید.

روش پنجم: استفاده از سمباده

در صورتی که لکه رنگ به جا مانده بزرگ می باشد، می توانید از سمباده مکانیکی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که قدرت سمباده مکانیکی بسیار زیاد بوده و می تواند باعث آسیب رسانی به چوب شود. در عین حال استفاده از آن باعث می شود کار با سرعت بیش تری انجام شود.

روش ششم: استفاده از پاک کننده های شیمیایی در پاک کردن رنگ از روی چوب

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با استفاده از آن لکه رنگ به جای مانده بر روی چوب را پاک کنید، استفاده از پاک کننده های شیمیایی می باشد. برای انجام این کار باید با توجه به جنس رنگ نمونه ای از پاک کننده های شیمیایی مناسب انتخاب نمایید. پاک کننده های شیمیایی معمولا به صورت اسپری بوده و برای پاک کردن رنگ چند لایه مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه های پودری این ماده های شیمیایی نیز وجود دارند که می توانید از ان ها نیز استفاده نمایید. نکات استفاده از این دو مدل پاک کننده می تواند متفاوت باشد. از این رو قبل از استفاده حتما دستورالعمل بر روی محصول را بخوانید.

چگونه با نمونه پودری رنگ را از روی چوب پاک کنم؟

برای انجام این کار از یک قلمو رنگ آمیزی استفاده کرده و از پاک کننده مورد نظر بر روی قسمتی که لکه رنگ وجود دارد، بکشید. توجه داشته باشید قلمو رنگ آمیزی را در یک جهت استفاده نمایید. تنها از یک لایه استفاده کرده و قلمو را دوبار بر روی آن نکشید.

در صورتی که از نمونه اسپری استفاده می کنید، آن را در فاصله ۱۰ سانتی متری از سطح مورد نظر قرار دهید. استفاده از این پاک کننده ها می تواند باعث ایجاد یک لایه فوم مانند بر روی رنگ شود.

بعد از استفاده از پاک کننده شیمیایی اجازه دهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بر روی لکه رنگ باقی بماند. در هنگام انجام این کار بهتر است درب و پنجره را باز نگه دارید.

بعد از گذشت زمان مورد نیاز با استفاده از یک وسیله بر روی رنگ مورد نظر کشیده و اثر ماده شیمیایی را بررسی کنید. توجه داشته باشید وسیله ای که برای انجام این کار مورد استفاده قرار می دهید، نسبت به مواد شیمیایی مقاوم باشد.

بعد از پاک کردن کامل سطح مورد نظر در صورتی که هنوز رنگی بر جای مانده است، با استفاده از وسیله ای مانند سیم ظرفشویی بر روی آن کشیده و لکه های به جا مانده را اسکراب کنید.

نکته‌های ایمنی در زمان پاک کردن رنگ از روی چوب

در پاک کردن چوب مهم‌ترین مورد که باید به آن توجه داشته باشید، ایمنی در بخش تنفس است. بدون شک در مرحله سنباده کاری و کار با رنگ پاک کن‌های شیمیایی، نیاز به یک ماسک قوی و حرفه‌ای برای در امان ماندن از شر گاز و غبار خطرناک دارید.

این غبار فقط گرد چوب نیست، بلکه شامل مواد شیمیایی و در برخی موارد سرب است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اگر گاز رنگ پاک کن را تنفس کنید تا روزها درگیر عوارض آن خواهید بود.

این گاز به چشمان شما هم آسیب خواهند رساند و استفاده از عینک مقاوم در برابر گاز و خاک هم گزینه دیگری هست که باید رعایت کنید. دستکش هم یکی دیگر از تجهیزات موردنیاز شماست. هرچه لوازم ایمنی بیشتری داشته باشید، کار را با دقت و کیفیت بیشتری انجام خواهید داد.

کلام پایانی:

و در آخر اینکه در هنگام پاک کردن لکه رنگ از روی چوب حتما نکات ایمنی را در نظر بگیریدواز روش های موثری که در بالا به آن اشاره شد استفاده کنید و نظریات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید