۷ نکته مهم در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه:

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه می باشد ویکی از مهم ترین قسمت های یک خانه می باشد .و مهم ترین جایی هست که توجه یک خانم خانه دار را به خود جلب می کند. یک آشپزخانه زیبا و مدرن علاوه بر طراحی و ترکیب رنگ تاثیر گذار باید به نکات مهم دیگر توجه داشت که ما در ادامه به آن می پردازیم پس با ما همراه باشید.

آشپزخانه های کوچک می توانند برای خانم خانه بسیار دردسرساز باشند. از آن جایی که آشپزخانه یکی از نقاط کلیدی خانه است و اعضای خانواده بخصوص خانم ها زمان زیادی را در آن می گذرانند، طراحی مناسب آن می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

مثلث فرضی در دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

به طور کلی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی از نظر موقعیت در سه رأس یک مثلث فرضی قرار گیرند زیرا معمولاً موادغذایی این چرخه را در آشپزخانه طی می کنند. البته در آشپزخانه های کوچک معمولاً این مدل رعایت نمی شود و اجاق گاز و یخچال و سینک ظرفشویی در یک راستا قرار دارند. این نوع چیدمان نه تنها بد نیست بلکه بر سرعت کار در زمان آشپزی می افزاید زیرا در هر لحظه همه چیز در دسترس قرار دارد.هنگامی که حرف از دکوراسیون اشپزخانه می شود باید دقت کنید که تمام لوازم انتخابی در یک راستا و هماهنگ با هم باشند .

مثلث فرضی در دکوراسیون آشپزخانه چیست؟

برای اطمینان از وجود تناسب و هماهنگی باید به تمامی جزئیات دقت شود چون ممکن است چیزهای کوچکی با طرح کلی دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ نبوده و کل مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد . در مورد کابینت های اشپزخانه نیز علاوه بر توجه به جنس و رنگ و طرح درها باید به دستگیره ها نیز توجه نمود.

۷نکته مهم در دکوراسیون آشپزخانه

توجه به نوردر دکوراسیون آشپزخانه مدرن:

مهم‌ترین نکته در دکوراسیون آشپزخانه مدرن تنظیم نور است. نورها به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. منظور از نور طبیعی همان نور خورشید است که از طریق پنجره‌ها به آشپزخانه تابیده می‌شود. آن دسته از منابع نور مانند انواع لامپ‌ها که با برق کار می‌کنند، نورهای مصنوعی نامیده می‌شوند.

اگر نور خورشید به ‌اندازه‌ی کافی به آشپزخانه شما تابیده شود، نیازی به استفاده از منابع مصنوعی نور در روز ندارید؛ اما برای شب باید منابع نور به ‌اندازه‌ی کافی وجود داشته باشند. به ‌طور کلی نورهای مصنوعی باید به ‌گونه‌ای تنظیم شوند که به بهترین نقاط بتابند.

مطالعه کنید >>> ۶ روش موثر برای پاک کردن رنگ از روی چوب

از آنجایی که درب کابینت‌ها معمولاً از روبرو باز می‌شود، زاویه‌ی نور باید به‌ گونه‌ای تنظیم شود که اشیای درون کابینت‌ها به خوبی قابل دیدن باشند. همچنین در بعضی از نقاط مانند محل یخچال یا ظرفشویی که افراد نیاز به دید دقیق دارند، نور باید به ‌اندازه‌ی کافی و از زاویه‌ی مناسب وجود داشته باشد.

طراحی حرفه‌ای دکوراسیون آشپزخانه و دسترسی آسان :

برخی افراد سعی می‌کنند به هر شکل ممکن تمام وسایل را درون آشپزخانه جای دهند؛ فارغ از اینکه شیوه‌ی دسترسی به آن‌ها چگونه باشد؛ توجه داشته باشید که نحوه‌ی چیدمان وسایل آشپزخانه باید به‌ گونه‌ای باشد که به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.

طراحی حرفه‌ای دکوراسیون آشپزخانه و دسترسی آسان :

برای مثال یخچال یکی از وسایلی است که در روز بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین بهتر است در مکانی جای داده شود که کمترین رفت و آمد صورت گیرد. همچنین وسایلی که زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بهتر است در مناطق انتهایی آشپزخانه جای داده شوند. این نکته به ویژه برای زمان‌های میانی روز که احتمال حضور تعداد بیشتری از اعضای خانواده در آشپزخانه وجود دارد، اهمیت یافته و باعث تسهیل در دسترسی می‌گردد.

از حداکثر فضا در دکوراسیون آشپزخانه مدرن خود استفاده کنید:

یکی از رموز مدیریت مؤثر فضای آشپزخانه استفاده از حداکثر فضاهای ممکن است؛ بدین منظور باید تا حد امکان از وسایلی که دارای حجم هندسی منتظم هستند استفاده کرد؛ زیرا در این‌گونه حجم‌های وسایل می‌توانند به ‌درستی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تنها در چارچوب کاربری خود فضا اشغال کنند. در عوض اشکال با شکل هندسی نامنتظم فضای زیاد را به‌ گونه‌ای اشغال می‌کنند که نمی‌توان از آن هیچ‌گونه استفاده‌ای کرد.

از حداکثر فضا در دکوراسیون آشپزخانه مدرن خود استفاده کنید:

برای مثال استفاده از مدل کابینت مکعبی شکل نمای بهتری در نسبت با مدل کابینت نامنتظم ایجاد می‌کند. همچنین در صورتی که فضای آشپزخانه باز باشد، می‌توان علاوه بر کابینت‌ها، با نصب قفسه‌هایی بر روی دیوارها از فضای موجود به بهترین نحو استفاده کرد. معمولاً گوشه‌های آشپزخانه جزو نقاطی هستند که به دلیل پرتی بودن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند و یا خالی می‌مانند. از این نقاط می‌توان برای وسایل زینتی، زیباسازی فضای آشپزخانه و یا پرورش گل و گیاهان زینتی استفاده کرد.

ایده میز ناهار خوری برای آشپزخانه:

یک آشپزخانه سرگرم‌کننده حتما باید دارای یک میز غذاخوری باشد، جایی که دوستان و خانواده بتوانند در آن بنشینند، غذا بخورند، و یا قهوه بنوشند. اگر فضای کافی در اختیار دارید، استفاده از یک جزیره راهی بسیار مناسب برای دست‌یابی به این هدف است. وقتی مشغول آشپزی هستید، جزیره می‌تواند یک سطح اضافی برای شما باشد، و هنگام غذاخوردن صندلی‌های مخصوص این فضا را تبدیل به یک میز غیرسنتی می‌کند. اگر به گوشه‌ای مخصوص صرف صبحانه نیاز دارید، یک میز با اندازه معمولی برای وعده‌های غیررسمی‌تر انتخاب کنید. اگر فضای شما برای داشتن چنین میزی کوچک است یک میز کوچک گِرد نیز همان کارکرد را دارد.

مطالعه کنید >>> نمایندگی سنگ اسلب

تاثیر رنگ ها :

شاید برایتان پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید چه رنگی برای آشپزخانه مناسب است . افراد مدت زمان زیادی را در آشپزخانه برای انجام کارهای روزمره سپری می کنند به همین علت رنگ این محیط باید مناسب باشد زیرا رنگ ها تاثیرات مختلفی بر روحیه افراد می گذارند . بهتر است برای طراحی داخلی آشپزخانه رنگ ها را فقط به سفید و قهوه ای محدود نکنید و به رنگ های متنوع و زیبای دیگر اجازه دهید بر فضای آشپزخانه تاثیرگذار باشند .

تاثیر رنگ ها :

مصالح آشپزخانه معمولا رنگی خنثی دارند، اما این به این معنی نیست که آشپزخانه جایی کسل‌کننده است. به‌جای استفاده از رنگ‌های سنتی بژ و سفید در سطح پیش‌خان، با انتخاب رنگ‌های آبی و سبز فضا را جذاب کنید؛ حتی یک سطح چوبی می‌تواند گرما و رنگ به یک آشپزخانه تماما سفید ببخشد. هنگام انتخاب مواد و مصالح دیوار بالای سینک و پیش‌خان، به رنگ‌ آن‌ها فکر کنید. کاشی‌ها در رنگ‌های متنوعی هستند، بنابراین بهترین راه برای اضافه‌کردن ته‌مایه‌ای از قرمز و زرد بدون تحت‌الشعاع قرار دادن فضاهای دیگر هستند. حتی لوازم ارزان‌قیمت مانند کاسه‌ها، تسترها، و چای‌سازها نیز می‌توانند در ایجاد فضایی جذاب کمک کنند.

مثلث کار آشپزخانه و رعایت استاندارهای آن:

 درنهایت، یکی از مهم‌ترین اصول طراحی آشپزخانه ، مثلث کار  است. علی‌رغم اینکه آشپزخانه موازی، یو شکل یا ال شکل است، فاصله بین سه عنصر باید متعادل باشد تا بهره‌وری از فضای کاری به حداکثر برسد.  فاصله بین هر دو دستگاه باید بین ۰٫۹ و۲٫۱ متر باشد. هر چیزی کمتر یا بیشتر باعث ایجاد دخالت در فضای کاری می‌شود. به‌طورکلی، اندازه‌گیری‌های داده‌شده در بالا یک میانگین یا نقطه شروع هستند. اندازه‌های ایده ال برای آشپزخانه بستگی به فضای موجود و نسبت و اندازه استفاده متوسط ​​در داخل خانه دارد.

مطالعه کنید >>> فضای سالن آرایشگاه -چند نکته مهم در طراحی

یک سبک کلاسیک قدیمی:

سبک کلاسیک نیز از قدیمی ترین و پرطرفدارترین انواع سبک ها برای طراحی دکوراسیون داخلی می باشد از این رو کابینت کلاسیک هم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کاربرد بسیار زیادی دارد . کابینت های کلاسیک کابینت هایی هستند که روی درب آنها منبت کاری انجام شده و جنس آن ها می تواند از چوب ، ام دی اف ، شیشه و فلز باشد . طراحی دکوراسیون کابینت برای آشپزخانه کلاسیک معمولاً هزینه های بیشتری نسبت به سایر سبک ها دارد و استفاده از این نوع کابینت زمانی کاربرد دارد که طراحی کل خانه نیز به سبک کلاسیک انجام شده باشد .در این سبک از میزهای ناهار خوری مستطیل با صندلیهای رسمی استفاده میشود .

کلام پایانی:

آشپزخانه از جمله مهم ترین قسمت یک خانه به شمار می آید یا به عبارتی قلب خانه می باشد و یک خانم خانه دار ساعات زیادی را در آشپزخانه صرف می کند پس بهتر است برای اینکه از این فضا لذت ببریم به نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم توجه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید