سنگ الیگودرز و موارد مصرف آن رابهتر بشناسیم

سنگ الیگودرز

سنگ سازی یکی از گسترده ترین صنایع موجود در جهان است. که در وجود خود دنیای بسیار بزرگی دارد. و در این دنیای بی کران، خانواده سنگ ها با تنوع بسیار بالا وجود دارند. که انسان را متحیر خود می کنند. در این مقاله ما قصد داریم شما را با یکی از این خانواده های بزرگ و بسیار زیبا و فوق العاده را به شما عزیزان معرفی کنیم. و این خانواده ، سنگ الیگودرز است که محبوبیت خاصی در بین فعالان این حوزه دارد.

بیشتر بخوانید: سنگ دهبید

سنگ الیگودرز
سنگ الیگودرز

معرفی سنگ الیگودرز

خانواده سنگ الیگودرز یکی از خانواده سنگ های پرکاربرد و پرطرفدار ایرانی است. که یکی از مشخصه های مهمه این سنگ وجود خطوط نامنظم در زمینه شفاف آن است. این سنگ به خاطر ظاهر کریستالی و ساب پذیری که دارد، برای استفاده در نمای داخل و خارج ساختمان بسیار مناسب است. تمام ویژگی های این سنگ، که در ادامه با آن آشنا خواهید شد، باعث شده است که بازار آن نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان پر رونق باشد. و چون از نظر کیفی دارای استاندارد صادراتی هست هرساله به کشور های جهان به صورت های مختلف کوپ، خام، اسلب یا تایل صادر می شود.

معرفی سنگ الیگودرز
معرفی سنگ الیگودرز

با الیگودرز بیشتر آشنا شوید

تا حالا شاید برای شما این سوال پیش آمده. که چرا اسم این سنگ، الیگودرز است. جواب این سوال به محل پیدایش این سنگ یعنی شهر الیگودرز در استان لرستان برمی گردد. در این منطقه بیش از ۲۱ معدن سنگ الیگودرز هست که سالانه حجم انبوهی از این سنگ با تنوع بالا تولید شده و به مصرف داخلی یا خارجی می رسد.

معدن سنگ الیگودرز
معدن سنگ الیگودرز

ویژگی های سنگ

سنگ الیگودرز دارای ویژگی های خاص و چشمگیری است. که آن را به یکی از خانواده سنگی محبوب تبدیل کرده است. از جمله این ویژگی های می توان به استحکام بالا و مقاومت بی نظیر، ساب پذیر بسیار عالی و…. اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این سنگ می توان به مواردی مانند داشتن تراکم بسیار بالا، مقاومت سایشی بسیار مناسب، جذب به شدت پایین آب و رطوبت و دارا بود رنگ و طرح منحصر به فرد اشاره کرد.

استحکام و زیبایی
استحکام و زیبایی

کاربرد های این سنگ

خانواده الیگودرز به خاطر ویژگی هایی که دارد. این امکان را به ما می دهد که به صورت کلی از این سنگ در دو بخش داخلی و خارجی ساختمان استفاده کنیم.

کاربرد سنگ الیگودرز در بخش داخلی

حتما باید بدانید که خانواده الیگودرز ها به خاطر برخی ویژگی هایشان بیشتر در قسمت داخلی ساختمان ها به کار می روند. زیبایی ذاتی و قابلیت های عالی سنگ الیگودرز باعث شده است که این سنگ در قسمت های مهمه داخل ساختمان به کار رود. مانند استفاده در سرویس بهداشتی، تولید وان های سنگی، استفاده در سنگ پله و…..
البته از این سنگ علاوه بر موارد بالا در ساخت مجسمه ها و گلدان ها و دیگر وسایل تزئینی ساختمان استفاده می شود و به خاطر انعکاس نور فوق العاده، ظاهری زیبا به ساختمان می بخشد.

کاربردهای سنگ الیگودرز
کاربردهای سنگ الیگودرز

کاربرد در بخش خارجی

دراین جا باید به نکاتی در ارتباط با این سنگ توجه ویژه ای کرد. و اینکه درست است که این سنگ در برابر آب نفوذناپذیر بوده و در برابر سایش مقاومت دارد اما به خاطر ساختار طبیعی، این سنگ در برابر تغییرات دمایی شدید و یا هوای شرجی مقاومت کمتری دارد. بنابراین توصیه می شود که از این سنگ برای نمای خارجی، در مناطق معتدل تر استفاده شود. همچنین این سنگ به نور شدید خورشید بسیار حساس بوده و طی گذشت مدتی نور و جلای خود را از دست می دهد. مگر اینکه با ایپوکسی رزین و یا نورuv فرآوری شده باشد.

کاربرد های الیگودرز
کاربرد های الیگودرز

قیمت سنگ الیگودرز

قیمت این سنگ به عوامل مختلفی هم چون سایز اسلب، ضخامت سنگ، بوکمچ یا فورمچ بودن سنگ و کیفیت فرآوری سنگ بستگی دارد. که البته لازم به ذکر است که خانواده سنگ الیگودرز فقط در یک رنگ نیست. بلکه رنگ های مختلفی از این سنگ وجود دارد که بر قیمت سنگ تاثیرگذار بوده و هر رنگ قیمت مخصوص به خود را دارد.

شیک و مدرن
شیک و مدرن

واما در آخر

در مقاله بالا ما سعی داشتیم. شما عزیزان را با یکی از خانواده سنگ های پرطرفدار و در عین حال پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز و زیبا سازی خانه آشنا کنیم. که این سنگ، سنگ الیگودرز بود. همانطور که در بالا خواندید این سنگ دارای ویژگی هایی خیره کننده و منحصربه فردی است که باعث محبوبیت این سنگ شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید