سنگ ساختمانی چینی چه ویژگی هایی دارد؟

Chinese stone

گفتاری بر سنگ چینی:

سنگ از جمله مصالح ساختمانی است که از گذشته های دور تا امروز توسط سازندگان و معماران مورد استفاده قرار می گیرد.

 سنگ چینی همانند دیگر سنگ ها ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارد  سنگ چینی در مقایسه با سایر سنگ ها قیمت مناسبی دارد و اغلب رنگ سفید آن در ساختمان سازی استفاده می‌شود.

همچنین سنگ چینی از جمله سنگ‌های پرکاربرد در ساخت‌و‌ساز می‌باشد که هم برای نمای ساختمان و هم برای دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌های چینی به سنگ کریستال نیز معروف می‌باشند. به دلیل استحکام و دوام فوق‌العاده‌ای که این سنگ دارد در اکثر بخش‌های ساختمان از مکان‌های مرطوب و آب‌ریز گرفته تا مکان‌های خشک کاربرد دارد.

سنگ چینی:

سنگ چینی یا کریستال توده سنگ‌های آهکی یا دولومیتی می‌باشد .که در اثر درجه حرارت بالا و فشار زیاد دوباره متبلور شده‌اند. ازاین‌رو این سنگ‌ها در دسته سنگ‌های دگرگونی قرار می‌گیرند. گاه به دلیل اسم این سنگ تصور اشتباهی پیش می‌آید که شاید این سنگ محصولی از چین باشد اما این سنگ محصولی از معادن ایران است که شامل سنگ‌هایی نظیر چینی الیگودرز، سنگ کریستال ابری، سنگ سیرجان و غیره می‌باشد.

در دو دهه اخیر این سنگ مورد توجه زیادی قرارگرفته است و از معادن مختلفی نیز استخراج می‌شود. علت نام‌گذاری سنگ‌ چینی این است که در ضخامت‌های کمتر این سنگ مثلاً در ضخامت ۲ سانتی‌متر اگر به این سنگ ضربه بزنید صدای ظروف چینی می‌دهد. سنگ چینی تنوع رنگی زیادی نداشته و در رنگ‌های سفید یکدست و یا سفید هاله‌دار یافت می‌شود.

بیشتر بخوانید: کاربرد سنگ چینی ازنا در ساختمان سازی

ویژگی‌های سنگ چینی:

انواع سنگ‌های چینی معمولاً دارای بلورهای درشت و سفید و یا خاکستری روشن تا کرم هستند. کانی اصلی تشکیل‌دهنده این سنگ کلسیت می‌باشد اما در برخی از آن‌ها کوارتز نیز موجود است. هرچه کوارتز و کلسیت در یک سنگ چینی بیشتر باشد سختی آن سنگ نیز بیشتر خواهد بود. سنگ‌های چینی دارای بافتی بسیار متراکم هستند و میزان تخلخل آن‌ها بسیار کم می‌باشد.

این نمونه سنگ ساختمانی اخیراً به‌صورت اسلب نیز برش داده می‌شود و امکان استفاده از این سنگ را در فضاهای شیک و خاص فراهم کرده است. سنگ‌های چینی توسط دستگاه‌های برش سنگ نرم بریده می‌شوند و معمولاً نیازی به توری و رزین نخواهند داشت. این سنگ از نوع سنگ‌های مقاوم ساختمانی می‌باشد اما جهت اطمینان از مقاومت سنگ می‌توانید از سنگ‌های چینی با ضخامت بیشتر استفاده کنید.

مزایا:

این سنگ ساختمانی که در چند دهه اخیر مورد استفاده‌های زیادی در ساختمان قرار گرفته است با مزایا و ویژگی‌هایی که دارد توانسته نقش مهمی در ساخت‌و‌‌ساز را به خود اختصاص دهد. در ادامه به چندین مزیت‌ و کاربرد سنگ چینی  اشاره خواهیم کرد:

 • از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی‌های سطحی و عمقی برخوردار است.
 • این سنگ به دلیل رنگ روشن که دارد مقدار بسیار کمی گرما جذب می‌کند و در نتیجه سنگی خنک محسوب می‌شود.
 • این سنگ قابلیت حکاکی داشته و می‌توان بر آن نقش و نگارهای متنوعی طراحی کرد.
 • سنگ چینی به دلیل تراکم بالایی که دارد در برابر جذب آب بسیار مقاوم می‌باشد.
 • مقاومت فشاری، استحکام و طول عمر این سنگ بسیار بالا می‌باشد.
 • سنگ کریستال یا چینی ذراتی بلورین دارد و نور را از خود عبور می‌دهد
 • سنگ چینی از مقاومت بالایی در برابر هوازدگی های سطحی و عمیق برخوردار است، از این رو با خیالی آسوده می توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد.
 • این سنگ به دلیل رنگ روشن خود به مقدار ناچیز گرما را جذب می کند، از این رو سنگی خنک به شمار می آید.
 • سنگ کریستال همانطور که از نامش پیداست ذراتی بلورین دارد و نور را از خود عبور می دهد.
 • این نوع سنگ به دلیل تخلخل بسیار پایین در برابر نفوذ آب مقاوم است و حتی اگر به مدت طولانی در معرض آب قرار گیرد آسیب نمی بیند.
 • مقاومت فشاری، استحکام و طول عمر سنگ چینی بالاست و در برابر ضربه ترک نمی خورد.
 • طیف های رنگی متنوع و زیبای این محصول طراحی پروژه های ساختمانی را تکمیل می کند.
 • این سنگ قابلیت حکاکی دارد و می توان نقش و نگارهای متنوع روی آن اجرا نمود.

معایب ها:

 • در طرح و رنگ تنوع ندارد و این عاملی است که از سنگ چینی در دهه گذشته استفاده کمتری شود.
 • خیلی سخت گیرانه می‌شود چسبندگی را از معایب آن بر شمرد ولی این نکته را نیز باید متذکر بشویم که چسبندگی آن ما بین سنگ تراورتن و گرانیت است نه آنقدر چسبندگی بالایی مثل تراورتن دارد نه مثل گرانیت آنقدر نچسب که مجبور به پیچ کردن سنگ به ساختمان شویم.
 • ازمد افتادن نیز از معایب دیگر آن است با این که از سنگ‌های بسیار قدیمی صنعت سنگ ایران  است و در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شمسی از پرکاربردترین سنگ های ساختمانی بود اما به خاطر کم بودن تنوع طرح و رنگ و همچنین پایین بودن کیفیت فراوری کمتر استفاده شد.

کاربردها

سنگ‌های چینی به دلیل ویژگی‌هایی که برای آن‌ها ذکر شد. کاربردهای مختلفی در ساختمان‌سازی دارند. استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی ساختمان کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ چسبندگی و جذب ملات ساختمانی سنگی ما بین گرانیت و تراورتن می‌باشد. جذب ملات و سیمان سنگ چینی نه به اندازه سنگ‌های تراورتن می‌باشد و نه عدم چسبندگی آن به  سنگ‌های گرانیت‌ شباهت دارد.

بیشترین کاربرد سنگ چینی مربوط به نمای ساختمان است از این رو از آن در مراکز و سرویس های بهداشتی که نیاز به نظافت و پاکیزگی دارند استفاده می شود.

قیمت :

قیمت سنگ چینی با توجه به ابعاد، رنگ و نوع آن متفاوت است. بنابر این با در نظر داشتن ویژگی های مشخص برای سنگ چینی آن را تهیه نموده و به کار برید.

سنگ چینی در نمای خارجی:

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن است.نه به اندازه ی تراورتن جذب کننده دوغاب و نه به اندازهء گرانیت نچسب است.

در ایران استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده. اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمانهای قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است. چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد.

مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست. در بعضی از معادن، سنگ چینی می تواند با تراورتن و گرانیت هم رقابت کند.بنای اُپرای شهر اُسلو در کشور نروژ نمونه بسیار خوبی است که در آن از این سنگ در قسمت های خارجی استفاده شده است.

این بنای مهم معماری در نزدیکی دریاست و مقداری از آن در آب فرو رفته و ایده شکلی آن کوه یخی است که از دریا بیرون آمده. با توجه به درجه حرارت بسیار پایین دمای دریا در نروژ که همیشه زیر صفر است.

انتخاب این سنگ از یک طرف کمک کرده تا تداعی کننده رنگ سفید یخ باشد. از طرف دیگر مقاومت خوب سنگ امکان داده که از آن در چنین فضایی استفاده شود.البته برای جلوگیری از  لیزخوردگی، روی سنگ را کاملاً تیشه ای (بوشهمر bush hammer) کرده. برای اطمینان از مقاومت سنگ در طول سالهای دراز و عمر بالای آن از سنگ ضخیم تر یعنی هشت سانتی متری استفاده کرده اند.

 همچنین کل سنگ را به صورت خشک نصب  کرده اند. این بنا در مجموع کار بسیار زیبا و جذابی شده است. زینت بخش این شاهکار، سنگ چینی کارارا است که یکی از معروف ترین معادن چینی دنیا به شمار میرود. این سنگ می تواند برای مصنوعات سنگی هم مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ چینی در نمای خارجی

سنگ چینی در فضای داخلی:

استفاده از سنگ پیرو فاکتورهای مختلفی است که یکی از آیتمهای اصلی آن مُد است. در یک کلمه در حال حاضرسنگ چینی برای فضای داخلی مُد نیست. یک قسمت آن به این موضوع بر میگردد که چون چینی دارای رنگهای سفید و خنثی و سرد است.

فضای داخلی را به آن گرما و جذابیتی که مورد نظر طراح است نمی رساند. دلیل دیگر اینکه این سنگ را کارخانه هایی با کیفیت ساب و برش پایین فرآوری کرده اند و ما عادت کرده ایم . چینی را با کیفیت فرآوری بد و بیشتر در ابعاد بیست سانتیمتر طولی و در مکانهای درجه چندم ببینیم.

این یک عامل مهم روانی است .که تقاضای سنگ چینی را در فضاهای داخلی به حداقل میرساند. اما بعید نیست در آینده با فرآوری خوب و در ابعاد بزرگ دوباره مُد شود .و بتواند جایگاه تازه ای برای خودش دست وپا کند. خوش شانسی و اتفاقی که در سالهای اخیر برای تراورتن افتاد در خانه سنگهای چینی را هم بکوبد.

این اتفاق در سالهای گذشته برای سنگ لاشتر هم افتاد. این سنگ همیشه به صورت تیشه ای استفاده می شد و قیمت پایینی داشت. عده ای پیدا شدند که بلوک خوب و بزرگ وقوارۀ آن را خریدند؛ اسلب گرفتند؛ خوب فرآوری کردند و صادر نمودند. کم کم بازار داخل هم به ارزش آن پی برد و بعد از سالها به عنوان سنگ تزئینی ساب خورده برای خودش جایی باز کرد وتقاضا برای این سنگ بالا رفت.

با یک بار بازدید از یک نمایشگاه اروپایی – به خصوص ورونا- میتوان عملی بودن چنین دیدگاهی را با چشم دید. ببینید  که چطور از یک سنگ چینی کارارا و مشابه آن، استفاده های زیبا، به یاد ماندنی و در خور این سنگ میشود و آنها که به این زیبایی سنگ چینی را دوباره زنده کردند حتماً دعای خیر سنگهای چینی پشت سرشان خواهد بود. استفاده از سنگ چینی جهت تابلو سنگهای cnc سه بعدی هم بسیار زیبا وجذاب است.

سنگ چینی در فضای داخلی

کلام پایانی:

امیدواریم نکات ارائه شده در این مقاله توانسته باشد اطلاعات موردنیاز شما کاربران گرامی را در خصوص سنگ چینی و ویژگی های منحصربفرد آن در اختیارتان قرار داده باشد. در صورت تمایل نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

کارخانه سنگ ملک زاده یکی از کارخانه های سنگ در ایران می باشد که سنگ ها را به صورت اسلب برش داده و توانایی انجام بوک مچینگ و فورمچینگ را دارا می باشند . شما می توانید برای اطلاع بیشتر از این روش می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید . همچنین شما می توانید برای مشاهده سنگ های این مجموعه به صفحه محصولات مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید