اپوکسی سنگ چیست؟

اپوکسی سنگ

مقدمه

اپوکسی سنگ که از دو جزء رزین و هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده است در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، خودرو سازی، صنایع شیمیایی و … کاربردهای گسترده‌ای دارد. یکی از کاربردهای رزین و هاردنر اپوکسی در صنعت سنگ شامل سنگ‌های ساختمانی و همچنین سنگ‌های تزیینی است. این کاربردها با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد که در هر کاربردی نیز نوع محصول متفاوت است.

در حقیقت اپوکسی را می‌توان در بخش‌های مختلف صنعت سنگ از فراوری، برش، سایزینگ، جلادهی و… به منظور افزایش استحکام، اتصال قطعات، ترمیم و از بین بردن ترک‌ها و یا زیبایی مورد استفاده قرار داد.

اپوکسی سنگ

اپوکسی ماده پلاستیکی است که برای چسباندن تخته سنگ، مرمر یا سنگریزه با هم استفاده می شود.وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرد، جامد می شود. این بدان معنی است که می توانید از آن برای پنهان کردن نقص و ترمیم کفها استفاده کنید.

اپوکسی سنگ

از رزین اپوکسی سنگ جهت ترمیم و تقویت انواع سنگ‌های ساختمانی از جمله مرمر و مرمریت درکارخانجات تولید و فراوری سنگ استفاده می‌شود. در حقیقت سنگ اره شده به صورت صفحاتی در ضخامت‌های مختلف در می‌آید که این عملیات ممکن است موجب ایجاد خلل و فرج، ترک و یا شکاف‌هایی روی سنگ شود.

این اختلالات در ادامه و در فرایندهایی از جمله ساب زنی و کالیبره کردن ممکن است موجب شکستگی، جدا شدن و گسستگی سنگ شود. با استفاده از رزین می‌توان این منافذ و حفرات را پرکرده و از این طریق استحکام سنگ را تقویت کرده و در عین حال نفوذپذیری را کاهش داد. اگرچه که از رزین پلی استر نیز بدین منظور استفاده می‌شود، اما مقاومت و دوام کمتری نسبت به رزین اپوکسی دارد.

بیشتر بخوانید>>>>>>>>>>>>>> سنگ شکن چیست؟

اپوکسی توری سنگ چیست؟

پس از مرحله فراوری سنگ‌های ساختمانی مانند مرمر، کاشی و … معمولا در پشت آنها یک توری (مش) قرار داده می‌شود. استفاده از مش موجب بهبود استحکام و یکپارچگی قطعات سنگی شده و مقاومت فشاری و شکنندگی آن را افزایش می‌دهد. توری پشت سنگ همچنین باعث می‌شود که در هنگام حمل و نقل، پولیش و یا نصب، قطعات مختلف سنگ از یکدیگر جدا نشده و دچار ترک یا شکستگی نشوند.

اپوکسی توری سنگ

استفاده از توری‌های فایبر گلاس در سایزها و وزن‌های متفاوت متداول است اما این توری به تنهایی به سنگ نمی‌چسبد و برای چسباندن آن باید از نوعی رزین اپوکسی استفاده کرد که در این حالت به آن، اپوکسی توری سنگ نیز می‌گویند. اپوکسی توری سنگ موجب چسبندگی عالی مش فایبر گلاس به قطعات سنگ شده که در نهایت موجب انسجام و حفظ قطعات سنگ در کنار یکدیگر می‌شود.

مزایای اپوکسی توری سنگ

 • جلوگیری از نفوذ رطوبت که مانع از رشد و شیوع باکتری، قارچ، کپک و … می‌شود.
 • عدم واکنش پذیری با سایر مصالح ساختمانی
 • جلوگیری از فرسودگی سنگ‌ها
 • افزایش طول عمر سنگ‌ها
 • خاصیت چسبندگی فوق العاده
 • افزایش استحکام قطعات سنگی و…

چسب سنگ اپوکسی

چسب سنگ یکی از پرکاربردترین محصولات در صنعت ساختمان سازی است که از آن برای اتصال قطعات سنگی در داخل و خارج از خانه ها استفاده می‌شود. یکی از متداول ترین انواع چسب سنگ، چسب سنگ اپوکسی است.

چسب سنگ اپوکسی

چسب اپوکسی محصولی دو جزیی بر پایه رزین و هارنر است که رزین معمولا از نوع اپوکسی بیسفنول A و هاردنر از نوع پلی آمینی و یا پلی آمیدی است. چسب سنگ اپوکسی معمولا از نوع چسب دو جزیی یا دو قلو است به این معنی که دو جز در دو ظرف جداگانه نگهداری می‌شوند تا در هنگام مصرف با یکدیگر مخلوط شده و عمل کنند.

ویژگی‌های چسب سنگ اپوکسی

 • چسبندگی عالی  سنگ به سنگ و سایر مواد با جنس یکسان
 • خشک شدن سریع
 • مقاوم در برابر شرایط جوی، آب و تغییرات دما
 • مقاومت در برابر اسیدها و طیف وسیعی از مواد شیمیایی و…
 • قابلیت برشکاری، سنباده خوری و رنگ پذیری

کاربردهای چسب سنگ اپوکسی

 • اتصال و چسباندن قطعات سنگی به بتن، فلز و …
 • چسباندن سنگ نماکاری، کاشی، سرامیک
 • پر کردن و ترمیم منافذ، ترک‌ها و شکاف‌های روی قطعات سنگی

انواع دیگری از چسب های اپوکسی از جمله چسب‌های اپوکسی صنعتی، چسب اپوکسی ضد اسید  و چسب اپوکسی با ویسکوزیته بالا نیز می‌توانند برای اتصال قطعات سنگی استفاده شوند. تولیدکنندگان یاید با توجه به هدف و نیاز صنعت خود، چسب مناسبی انتخاب کنند تا در طول زمان کارایی خود را حفظ کند.

کفپوش اپوکسی

کفپوش سنگی از سنگریزه‌های مرمر یا کوارتزیت‌ها در شکل و اندازه و حتی رنگ‌های متفاوت تشکیل شده است که توسط یک بایندر از نوع رزین اپوکسی و همچنین پرایمر اپوکسی قابل اجرا هستند. پرایمر اپوکسی در حقیقت این امکان را فراهم می‌کند که سایر لایه‌ها به خوبی به بستر بچسبند و از سوی دیگر به دلیل داشتن خواص الاستیکی مناسب از لایه‌ها محافظت می‌کند.

کفپوش اپوکسی سنگ

 کفپوش سنگ اپوکسی برروی انواع کف‌ها از جمله بتنی، سیمانی، موزاییک و … می‌تواند اجرا شود. در واقع کفپوش سنگ اپوکسی انتخاب بسیار مناسبی برای پوشش و ترمیم کف‌های صدمه دیده از جمله اصلاح ترک‌ها و شکاف‌ها است.

اپوکسی سنگ

مزایای کفپوش

 • دوام بالا
 • اجرا و محافظت آسان
 • ضد آب
 • مقاوم در برابر آتش و مواد شیمیایی
 • قابلیت اجرا روی انواع کف ها (بتنی، موزاییک و…) بدون نیاز به تخریب
 • قیمت مناسب در مقایسه با بسیاری از انواع کفپوش‌ها
 • زیبایی و القای حس سنگ طبیعی

کاربردهای کفپوش

این کفپوش که بصورت یکپارچه و بدون درز است را می‌توان در هر دو فضای داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد. در کف انباری، پارکینگ، حیاط، حمام، استخر و … قابل اجرا است فقط باید به این نکته توجه داشت که برای استفاده از کفپوش سنگی اپوکسی در فضای بیرونی بهتر است رزین اپوکسی مقاوم در برابر شرایط جوی  همچنین مقاوم در برابر اشعه UV انتخاب شود تا با گذشت زمان در معرض تابش نور خورشید زرد نشود.

کاربردهای کفپوش سنگ اپوکسی

اپوکسی چه ویژگی هایی دارد؟

سیستم های اپوکسی چسبندگی خوبی روی سطوح مختلف دارند و در برابر عوامل مختلفی مانند رطوربت،شرایط جوی مختلف،ضربه و … مقاومت بالایی دارند. سیستم های اپوکسی قابل شست و شو می‌باشند. اما نکته ی مهم در مورد اجرای اپوکسی این است که با وجود اینکه از مقاومت بالایی برخوردار می باشد اما آب نباید به سطح زیر آن نفوذ کند و نباید روی سطوح مرطوب اجرا شود.

موارد کاربرد اپوکسی

پارکینگ ها

اپوکسی به دلیل ساختار شیمیایی خاص خود برای سطوحی که در معرض موادی چون روغن و گریس قرار دارند مناسب است.

سالن های ورزشی

زمین سالن های ورزشی به دلیل حرکات و پرش هایی که روی آن انجام می‌شود، باید طوری منعطف باشد که به پای ورزشکار آسیبی وارد نکند.

در صنعت دارو سازی،صنایع غذایی،بیمارستان ها

سطح این اماکن باید طوری باشد که به راحتی قابل شست و شو باشد و به دلیل رفت و آمد های زیاد از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد.

استفاده در صنعت ساختمان

از چسب های اپوکسی می‌توان در صنعت ساختمان برای چسباندن سنگ،چوب و سایر مصالح استفاده کرد.

نتیجه گیری:

به طور کلی اپوکسی ماده پلاستیکی است که برای چسباندن تخته سنگ ، مرمر یا سنگریزه با هم استفاده می شود.وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرد، جامد می شود. این بدان معنی است که می توانید از آن برای پنهان کردن نقص و ترمیم کفها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سنگ ملک زاده سر بزنید، و از سایر محصولات با کیفیت و پروژه های درخشان ما دیدن نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید