تعرفه صادرات سنگ ایرانی

تعرفه صادرات سنگ ایرانی

صادرات سنگ ایرانی

صادرات سنگ‌ ایرانی به کشورهای زیادی انجام می‌شود. این صنعت بازار فعالی در کشوهایی مثل چین و امارات متحده عربی دارد. صادرات سنگ ایران به اروپا نیز انجام می‌شود. کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، بلژیک و لهستان در اروپا و کشورهای آمریکای جنوبی، استرالیا و ژاپن، وارد کنندگان سنگ ایران هستند.

تقریبا می‌توان گفت ایران محصولات کمی برای صادرات به اروپا دارد پس باید از پتانسیل صادرات سنگ به این قاره استفاده کنیم. همچنین از لحاظ کیفیت می‌توان گفت تولیدات کارخانه‌های سنگ ایران مطابق با کیفیت و استانداردهای مورد نظر بازارهای اروپایی است اما تعداد بازرگانانی که بتوانند در بازارهای بین المللی به صورت حرفه‌ای کار کنند و بازاریابی کنند محدود است.

جایگاه ایران در سنگ ساختمانی

ایران هشتمین کشور دارنده معادن سنگ ساختمانی به شمار می رود. تقریبا ۸۰ درصد از انواع سنگ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می‌شود.

بسیاری از سنگ‌های ساختمانی ایران جزو با کیفیت‌ترین سنگ‌های دنیا هستند. با صادرات سنگ ایران، این سنگ‌ها در تمام جهان با نام ایران شناخته می‌شوند. بیشترین معادن سنگ ایران در شهرهای اصفهان،کرمانشاه، محلات، و قم واقع هستند؛ از جمله سنگ حاجی آباد و سنگ مرمریت دهبید.

سنگ مرمریت دهبید از لحاظ کیفیت و رنگ بندی در دنیا شناخته شده است. این موضوع به این معنی نیست که سایر سنگ‌های ما از کیفیت بالا برخوردار نیستند؛ بلکه ممکن است در دنیا شناخته شده نباشند. این موضوع خود دلیلی بر ضرورت بازارسازی و برندینگ در زمینه صادرات سنگ است.

بیشتر بخوانید>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> صادرات سنگ مرمریت به کشورهای اروپایی

انواع سنگ صادراتی ایران

صادرات سنگ به دو صورت بدون برش(کوپ) و برش خورده (اسلب و تایل) انجام می‌شود. صادرات سنگ از نوع کوپ به کشورهای مطرح در زمینه سنگ مثل ایتالیا، ترکیه و چین انجام می‌شود و در کشور مقصد برش خورده و ارزش افزوده حاصل از آن، به آن کشورها سود رسانی می‌کند. صادرات سنگ کوپ به دلیل خام فروشی و نداشتن ارزش افزوده مشمول عوارض است.

صادرات سنگ ایرانی

صادرات سنگ‌های برش خورده یا اسلب اغلب به کشورهای همسایه ازجمله عراق، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس صورت می‌گیرد. تراکنش ‌حوزه سنگ در دنیا در حدود دو و نیم میلیارد دلار است که بیشترین سهم آن به ترکیه با ۹۵۰ میلیون دلار تعلق دارد.

ایران بعد از ترکیه، ایتالیا و یونان چهارمین صادر کننده سنگ ساختمانی است و ارزش صادرات سنگ آن درحدود ۱۵۰ میلیون دلار است. با وجود پیشتاز بودن ترکیه در حوزه صادرات سنگ، این میزان از معادن ترکیه استخراج نمی‌شود.

صادرات سنگ کوپ و اسلب

در سال‌های گذشته سنگ کوپ از ایران به کشور مقصد ارسال و در آن‌جا پس از تبدیل شدن به نوع اسلب و تایل مجددا به ایران وارد می‌شد. از این رو پس از مدتی واردات سنگ اسلب و تایل به ایران ممنوع گردید.

سنگ کوپ درون کانتینر ۲۰ فوت قرار داده می‌شود و سنگ اسلب باتوجه به سایز بزرگتری که دارد بر روی پالت قرار می‌گیرد که درون هر کانتینر۲۰ فوتی ۵ یا ۶ پالت می‌توان قرار داد. سنگ اسلب و به دلیل داشتن حساسیت بالا و سایز بزرگ، قرار دادن آن در کانتینر به دقت بالایی نیاز دارد.

سنگ تایل نیز با توجه به سایز کوچکتری که دارد درون صندوق چوبی قرار گرفته و هم در کانتینر ۲۰ فوت و هم ۴۰ فوت قابل بارگیری است.

بیشترین میزان صادرات از ایران در بین انواع سنگ‌ها، سنگ مرمریت است. سنگ‌های معدن، تراورتن، کریستال و چینی در رده‌های بعدی قرار دارند. کد تعرفه صادرات سنگ عموما در ردیف ۲۵۱۵ و ۲۵۱۶ قراردارد.

سنگ‌های ساختمانی به دلیل ویژگی‌هایی مانند جلا پذیری و مقاومت بالا دربرابر رطوبت، سرما و گرما مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تقاضا سنگ‌های ساختمانی در داخل کشور حدود ۸ میلیون الی ۱۲ میلیون تن در سال است. تقاضا برای صادرات سنگ حدود ۷ میلیون تن معادل ۱۵۰,۳۱۴,۰۰۰ دلار به سایرکشورها است.

این درحالی است که کارخانه‌های سنگ ما از ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن در سال برخوردار هستند. یکی از دلایل کم بودن حجم صادرات سنگ ایران وجود تحریم‌ها و موانع بر سر مراودات بانکی ایران با سایر کشورها است.

انواع سنگ های صادراتی پرطرفدار ایرانی

۱- سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ تزئینی است که در دسته سنگ‌های آهکی دارای تخلخل قرار می‌گیرد. این سنگ‌ها در واقع از رسوبات چشمه‌های آب گرم به‌جا مانده‌اند. حفره‌هایی که در این سنگ وجود دارد ناشی از گازهای حبس شده در همین آب‌های گرم است. تنوع رنگی بالایی که در رنگ‌های سنگ تراورتن وجود دارد آن‌ها را به یک انتخاب ایده‌آل برای نماهای خارجی ساختمان تبدیل کرده است. علاوه بر این می‌توان از تراورتن‌ها در دیوارها، کف استخر، کفپوش‌ها و سنگفرش استفاده کرد.

کاربرد سنگ تراورتن

ویژگی های سنگ تراورتن

ویژگی‌هایی که در این سنگ وجود دارد باعث شده تا سنگ تراورتن مهم‌ترین سنگ صادراتی باشد. عمده معادن سنگ تراورتن در اصفهان قرار گرفته است و این استان عظیمی از تولیدات تراورتن کشور را بر عهده دارد.سنگبری آتاسنگ نیز با برش دقیق و کیفیت بالایی که در سنگ‌ تراورتن و مرمریت دارد یکی از صادرکنندگان قوی در زمینه سنگ‌های ساختمانی می‌باشد.

۲- سنگ گرانیت

این سنگ ساختمانی نیز از دل طبیعت به وجود می‌آید و از انواع رنگ‌های مختلف و گوناگون برخوردار است. از جمله معروف‌ترین سنگ‌های صادراتی گرانیت موجود در ایران، می‌توان به سنگ گرانیت مروارید اشاره کرد. معادن سنگ گرانیت مروارید در استان خراسان به وفور دیده می‌شوند سنگ گرانیت در رنگ‌های سفید، خاکستری ، قرمز، سیاه، صورتی، سبز و آبی یافت می‌شود. از کاربردهای سنگ گرانیت در ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کاربرد سنگ گرانیت

کاربرد های سنگ گرانیت

 • پوشش ساختمان و پارکینگ
 • مناسب برای پله‌های ساختمان
 • کاربرد در نمای ساختمان
 • کاربرد در معابر و سطح شهر
 • مناسب برای سنگ فرش حیاط و خیابان‌ها

۳- سنگ مرمریت

سنگ مرمریت که از سنگ‌های دگرگونی به شمار می‌آید، از سنگ آهن تشکیل‌شده است. کانی اصلی سنگ مرمرت کلسیت است. از این سنگ به‌صورت گسترده‌ای در مجسمه‌سازی ساختمان‌سازی استفاده می‌شود و آن را به یک سنگ صادراتی مهم تبدیل کرده است. سنگ مرمریت به دلیل بافت متراکم از مقاومت بالایی برخودار است و این ویژگی باعث شده است تا این سنگ مصارف و کاربرد‌های فراوانی داشته باشد که از آن‌ها نام خواهیم برد.

کاربرد سنگ مرمریت

کاربرد سنگ مرمریت

 • استفاده در نماهای داخلی
 • کاربرد به‌عنوان سنگ پله
 • به‌عنوان سنگ کف ساختمان
 • ستون‌ها و سایر قسمت‌های داخلی ساختمان

صادرات سنگ ایرانی به کشورهای مختلف

صادرات سنگ به عمان

کشور عمان یکی از کشورهای همسایه ایران است که از طریق دریای عمان با ایران مرز آبی دارد. کشور عمان دارای تولید متوسطی است و بسیاری از اقلام خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند. سنگ چدن و آهن از پرطرفدارترین سنگ های صادراتی ایران به عمان است.

صادرات سنگ به قطر

کشور قطر نیز یکی دیگر از همسایه‌های ایران است که با ایران دارای مرز آبی می‌باشد. قطر تبادلات نفتی و غیرنفتی زیادی با ایران دارد و یکی از بهترین مقصدها برای صادرات سنگ می‌باشد. از انواع سنگ صادراتی که به این کشور ارسال می‌شود می‌توان به سنگ چدن و سنگ آهک اشاره کرد. همچنین گچ، سیمان و فولاد از عمده محصولات صادراتی ایران به قطر هستند. سنگ‌های ساختمانی دیگر مانند تراورتن، مرمریت و گرانیت با ابعاد صادراتی به این کشورها ارسال می‌شوند.

صادرات به عراق

کشور عراق از دیگر همسایگانی است که پتانسیل زیادی برای مبادلات با ایران دارد و تقریباً بخش عمده صنایع کشور ما با عراق تبادل می‌شود. سنگ‌های ساختمانی ایران از تقاضای بالایی در عراق برخوردار هستند و جز محصولات پرطرفدار در این کشور به شمار می‌آیند. سنگ های صادراتی پرتقاضا در عراق سنگ‌هایی مانند مرمر و مرمریت است.

صادرات به روسیه

روسیه هم یکی از خریداران  محصولات و منابع ایران به شمار می‌رود و برخی از محصولات ما در این کشور دارای مزایای رقابتی می‌باشند. کالاها و منابع مرتبط با سنگ‌ها باعث شده تا بازار بزرگی برای سنگ‌های با کیفیت فراهم شود. از جمله سنگ‌هایی که درخواست زیادی برای صادرات به سوریه دارند باید به سنگ‌های مرمریت و تراورتن اشاره کرد.

سخن پایانی

 همان طور که در این مقاله خواندیم، جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان، نسبتا قابل توجه است. ایران تقریباً به بیشتر کشورهایی که در همسایگی آن قرار دارند سنگ صادر می‌کند و حتی با کشورهای هم‌پیمان و دوست نیز مبادلات سنگ انجام می‌دهد. کشورهایی مانند عمان، قطر، ترکیه، هند، روسیه و چین مقاصد صادرات ایران هستند. کشورهای اروپایی و آمریکایی و اقیانوسیه مانند ایتالیا، کانادا و استرالیا نیز از ایران سنگ وارد می‌کنند.

۲ نظر

 • با سلام
  من برای خرید سنگ گرانیت اسلب از از ایران برای پروژه‌های ساختمانی در آلمان نیاز به همکاری و راهنمایی شما دارم در صورتی که تجربه و
  تمایلی به همکاری در این حوزه
  را دارید ممنون میشوم با بنده تماس بگیرید تا یک جلسه آنلاین با هم داشته باشیم .

  با تقدیم احترام
  مرتضی غفوری اسبق

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید