۳ صادرکننده سنگ مرمریت در جهان

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت در حقیقت یک سنگ آهکی رسوبی می باشد که با سنگ مرمر تفاوت دارد. سنگ مرمریت از کربنات کلسیم، کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل شده است که به سه دسته سنگ کریستال، ابری و چینی تقسیم بندی می‌شود.

این سنگ طبیعی ساختمانی دارای کانی هایی است که باعث شده سنگهای مرمریت از تنوع رنگ زیادی برخوردار شوند.یکی از دلایلی که طراحان فضای داخلی از سنگهای مرمریت بیشتر از سایر سنگهای ساختمانی استفاده می کنند، همین موضوع است. سنگ مرمریت به دلیل تنوع رنگ فراوانی که دارد با همه ی سبک های دکوراسیون داخلی و همچنین متریال های دیگر ساختمان سازی به راحتی هماهنگ می شود.

کشورهای صادرکننده سنگ مرمریت

تا قبل از سال ۲۰۱۶میلادی ، اتحادیه اروپا تولید كننده و صادر كننده اصلی سنگ مرمر در جهان به ‌حساب می‌آمد اما با رشد شدید در بازارهای نوظهور به ‌ویژه در كشورهایی مانند چین، پاكستان و هند، آسیا توانسته جایگاه بزرگترین تولیدكننده سنگ مرمر در جهان را به خود اختصاص دهد.

در سال ۲۰۱۶ تولید جهانی سنگ مرمر به ۸۱۶ میلیون متر مربع رسید و هم ‌اكنون ده كشور برتر تولید كننده سنگ مرمر طبیعی دنیا كشورهای چین، هند، ایران، تركیه، ایتالیا، اسپانیا، برزیل، مصر، پرتغال و یونان هستند.

در كنار كشورهای تولید كننده، از سال ۲۰۱۶ تاكنون كشورهای اروپایی بزرگترین مصرف‌كننده سنگ مرمردرجهان هستند و ۲۹ درصد از مصرف جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.علاوه بر اروپا، مصرف سنگ مرمر در كشورهای آمریكا، هند و چین نیز قابل ‌توجه است.

سنگ مرمریت

ترکیه و ایتالیا بزرگترین صادرکننده جهان

ترکیه بزرگترین صادر کننده فرآوری در طی ده سال تا سال ۲۰۱۸  به آمریکا بصورت اسلب وعمده  است.ترکیه و ایتالیا هر دو صادرات به آمریکا در بخش فرآوری رقابت دارند که ده سالی ترکیه در صدر صادرات به آمریکا بوده و نحوه نفوذ آنها در بازار فقط دارا بودن پایگاه و انبار و شریک تجاری است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با سنگ مرمریت امپرادور دارک

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ ، ارزش کل صادرات سنگ مرمریت در سطح جهان ۴۶.۵۸ درصد افزایش یافته در حالی که این مقدار ۱۹.۰۷ درصد افزایش یافته است. نفرات برتر در صادرات تجارت سنگ مرمریت فرآوری شده بر اساس ارزش کل صادرات به ترتیب رتبه کشورهای چین، ایتالیا، ترکیه، اسپانیا و مصر هستند. سنگ ترکیه به معنی سنگی است که از کشور ترکیه وارد شده باشد.

سنگ مرمریت در ترکیه

ترکیه از کشورهایی است که از نظر معادن سنگ به خصوص سنگ مرمریت بسیار غنی است. از این رو ترکیه را می توان از زمره کشورهای برتر تولید کننده سنگ در دنیا نام برد.

ترکیه در زمینه تولید و صادرات سنگ به ترتیب در رتبه هفتم و دوازدهم جهان قرار دارد. تولید سنگ ساختمانی به صورت رقابتی در میان ۱۲ کشور جهان از جمله ایتالیا، اسپانیا، پرتقال، یونان، ترکیه، ایران، هند، مکزیک، پرو، مصر و چین صورت می گیرد.

ایتالیا یکی از مهمترین کشورهای تولید کننده سنگ است و کشور ترکیه نیز در این بازار جایگاه خوبی دارد. ترکیه از معدود کشور هایی است که قابلیت تولید بیش از ۵ میلیون متر مکعب سنگ را دارد و نقش مهمی در بازار بین المللی سنگ دارد.

سنگ ترکیه و سنگ مرمریت

مرمریت و تراورتن در کشور ترکیه در سال های اخیر به وفور تولید می شود. ترکیه سهم زیادی از منابع تراورتن در دنیا، با حدود ۴۰۰ رنگ و کیفیت بافت در سنگ های مرمریت داشته و از این رو فرصت بسیار مناسبی در بازار سنگ دارد. سنگ ترکیه دارای تنوع زیادی است و زیبایی آن در دنیا شناخته شده است.

همانطور که گفتیم سنگ ترکیه یک سنگ شناخته شده است و انواع سنگ مرمریت در این کشور تولید می شود. واحد های تولید کننده سنگ می توانند سنگ ترکیه را به صورت کوپ وارد کنند و به صورت حرفه ای روی آن برش و ساب انجام دهند و سپس سنگ مربوط را به بازار عرضه نمایند.

سنگ مرمریت
سنگ مرمریت

سنگ ترکیه را می توان در لول های مختلف و سورت های متفاوت تولید نمود. از معروف ترین سنگ های ترکیه می توان به:سنگ مرمریت امپرادور ترکیه، سنگ مرمریت امپرادور ترکیه، سنگ مرمریت لته و مامارا اشاره کرد.

چین صادرکننده سنگ مرمریت درجهان

چین در دوره ۲۰۰۹- ۲۰۱۸ بزرگترین صادر کننده سنگ مرمریت فرآوری شده در جهان بود و بالغ بر ۱.۴۵ میلیارد دلار ارزش صادرات را فقط در سال ۲۰۱۸ نشان داد. ایتالیا با ۱.۰۳میلیارد دلار در رتبه دوم قرار داشت. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ ارزش صادرات سنگ مرمریت کشور چین با ۶۸.۲۸ درصد، ایتالیا ۴۰.۷ درصد و ترکیه با ۲۹.۴۴ افزایش داشته است.

سنگ مرمریت
سنگ مرمریت

مصر با افزایش ۱۵۴.۵۵ درصد در ارزش صادرات بین سالهای ۰۰۹ تا ۲۰۱۸ جایگاه خود را در رتبه بندی بازرگانی صادرات سنگ مرمریت قرار داده است. موفق ترین سال چین در سال ۲۰۱۵ با ارزش ۱.۹۰ میلیارد دلار صادرات سنگ مرمریت فراوری شده.

رکورد بالای ایتالیا در سال ۲۰۱۷ با ۱.۱۱ میلیارد دلار بود و همان سال ترکیه با ۱.۰۷ میلیارد دلار . اسپانیا هیچ نوسان بزرگی نداشته است اما بهترین سال ۲۰۱۳ با ارزش صادرات ۲۶۷.۱۶ میلیون دلار در حالی بود که اوج کشور مصر در سال ۲۰۱۴ با ۲۴۲.۸۳ میلیون دلار بود و پس از آن روند نزولی خود را آغاز کرد.

سخن پایانی:

همانطور که می دانید کشورهای زیادی صادرات سنگ مرمریت به جهان را دارند، که در این میان نفرات برتر در صادرات تجارت سنگ مرمریت فرآوری شده بر اساس ارزش کل صادرات به ترتیب رتبه کشورهای چین، ایتالیا، ترکیه، اسپانیا و مصر هستند. همچنین ترکیه از کشورهایی است که از نظر معادن سنگ به خصوص سنگ مرمریت بسیار غنی است. از این رو ترکیه را می توان از زمره کشورهای برتر تولید کننده سنگ در دنیا نام برد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت سنگ ملک زاده سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید