آشنایی با انواع سنگ فرش مسکونی

آشنایی با انواع سنگ فرش مسکونی

سنگ فرش چیست؟

سنگ فرش (Paving) نوعی کف پوش است که اغلب برای محیط های خارجی ساختمان ها و بنا ها مانند حیاط ویلا، محوطه پارک و پیاده رو خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ فرش ها را می توان نمونه ای از سنگ های ساختمانی نام برد با این تفاوت که برای استفاده در کف از آن ها استفاده می شود مانند کف پارکینگ و یا حیاط.

سنگ فرش نسبت به دیگر کف پوش های متداول برای محیط های خارجی مانند چمن، موزاییک یا آسفالت از جلوه زیباتری برخودار است. همچنین سنگ فرش از لحاظ معماری از اهمیت زیادی برخوردار است و در شهر هایی که از معماری کهن برخوردار هستند؛ مانند ایتالیا و فرانسه، به فراوانی از آن استفاده می شود.

در معماری قدیمی ایران نیز استفاده از سنگ فرش رواج زیادی داشته است. به عنوان مثال خیابان سنگ فرش تبریز که به خیابان شانزلیزه تبریز نیز مشهور است، تماما با سنگ فرش پوشیده شده است.

سنگ فرش کردن با واش بتن

روش دیگر برای سنگ‌فرش کردن استفاده از واش بتن است. این سنگ فرش نمایی زیبا به محیط شما می دهد و همچنین قیمت بسیار مناسبی دارد. نام دیگر واش‌بتن موزاییک شسته است که  از دسته کفپوش های بتنی نیز به‌حساب می‌آید.

سنگ فرش کردن با واش بتن
سنگ فرش کردن با واش بتن

واش بتن از ماسه، سیمان، چسب بتن، مواد روان کننده بتن و سنگ های معدنی تشکیل شده است. همچنین یکی دیگر مواد اولیه که در واش بتن استفاده شده رنگ های متنوعی است که برای زیبا کردن در موزاییک ها به‌کار می رود. واش‌بتن ها از آن دسته از کفپوش ها هستند که در برابر تغییرات هوایی مانند گرما و سرما بسیار مقاومت بسیار بالایی دارند.

ابعاد مختلفی برای تولید واش بتن وجود دارد که سایز ۶۰ * ۳۰ جزو کاربردی ترین سایز به حساب می آید. البته باید بدانید واش‌بتن در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که به شرکت تولید کننده بسیار بستگی دارد ولی ضخامتی که معمولا استفاده می شود ۴ تا  ۴ /۵ سانتی متر است.

بیشتر بخوانید: ۵ ویژگی سنگ کف لابی هتل ها

   سنگ‌فرش کردن با سنگ لوح

یکی دیگر از راه های سنگ‌فرش کردن، سنگ‌فرش کردن با سنگ لوح است که برای اقلیم های سرد همچنین در برابر سرما و یخ زدگی بسیار مناسب است. سنگ لوح ها معمولا رنگ های زغالی تا سبز یشمی دارند.

   سنگ‌فرش کردن با سنگ لوح

سنگ های رنگی معمولا یک سطح ورقه ورقه دارد که معمولا خطوط درزش به صورت شکسته می باشد و همین شکستگی یک نمای زیبا به محیط می دهد. بعضی از افراد می خواهند که از سنگ های لوح مانند استفاده کنند اما قصد دارند به صورت منظم باشند و از طرح های شکسته آن استفاده نکنند.

سنگ فرش مرمریت

سنگ مرمر از دیگر سنگ هایی است که می توان از آن برای سنگ فرش کردن حیاط استفاده کرد، بنابراین ساختار اصلی تشکیل دهنده این نوع از سنگ بیشتر آهک خواهد بود به همین دلیل هر چه مقدار آهک سنگ بیشتر باشد در نتیجه نفوذ پذیری آن در مقابل آب کمتر خواهد بود، در صورتی هم که سنگ مرمر خریداری شده دارای آهک فراوان باشد باید این انتظار را داشته باشید که در مقابل نفوذ آب مقاومتی از خود نشان ندهد و به راحتی آب را از خود عبور دهد.

سنگ فرش کاشی

کاشی‌ها در واقع از انواع سنگ فرش‌های مصنوعی و مهندسی شده محسوب می شوند که در مرحله نازک کاری، ساخت بنا استفاده می‌شوند. لازم است به این نکته توجه شود که در حال حاضر به دلیل گستردگی طرح و اندازه و همچنین تولید بالای این نوع محصولات از آن‌ها در بسیاری از فضاهای عمومی و خصوصی استفاده می‌شود.

سنگ فرش کاشی

از مزایای اصلی استفاده از این مصالح می‌توان به مقاومت بالایی آن در برابر تغییرات درجه حرارت اشاره کرد که همین موضوع آن را برای استفاده در مکان‌های جغرافیایی مختلف مناسب می‌سازد و در هر جایی بتوان از مزایای آن ها منتفع شد.

از سوی دیگر نیز مقاومت بالای آن ها در برابر درجه حرارت‌های بالا و آتش سوزی سبب شده است تا بر مزایای آن ها افزوده شود. مقاومت بالای کاشی در برابر نور خورشید و ثابت ماندن طرح و رنگ آن از دیگر مزایای منحصر به فرد این نوع از سنگ فرش‌ها تلقی می‌شود. در خصوص معایب سنگ فرش کاشی نیز باید گفته شود که امکان شکنندگی آن ها در برابر ضربات ناگهانی و فشارهای بالا بسیار زیاد است و باید این کار به آرامی و با آرامش انجام شود. البته از نظر هزینه خرید و نصب، استفاده از آن ها در مقیاس‌های وسیع مانند حیاط ویلاها چندان مقرون به صرفه نیست.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله گفته شد؛ سنگ فرش از کنار هم قرار دادن سنگ ها، به صورت منظم یا نامنظم، به وجود می آید. این نوع پوشش اغلب برای کف در داخل یا خارج از ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ فرش استحکام بالایی دارد و علاوه بر زیبایی در شرایط مختلف آب و هوایی از خود مقاومت بالایی نشان می دهد. این نوع کف پوش برای محیط های پر تردد مورد استفاده قرار می گیرد؛ چرا که نسبت به ضربه و سائیدگی مقاوم است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید