سنگ ، ماندگارترین عنصر معماری

سنگ فروشی

سنگ به عنوان یکی از اصلی ترین و ماندگار ترین عناصر در آثار معماری و بناهای تاریخی دیده می شود.این سنگ ها توسط دست های انسانی تبدیل شده و خود را به صورت یک آثار هنری زیبا و ماندگار جلوه گر ساخته است.

آثاری که نشان از ذهن بزرگ و خلاق سازنده آن دارد و معماران بزرگ هر دوره با کاربرد سنگ ساختمانی در کار خود توانسته اند آثاری خاص، شگفت انگیز و بی نظیر ارائه نمایند که چشم از دیدن آنها خسته نمی شود و حتی در دنیای امروز که صحبت از تکنولوژی های مدرن و عناصر مختلف مصنوعی در ساختمان سازی است این بناها همچنان با عظمت و با ابهت جلوه می کنند.

در دورانی که با فناوری ها و ابزارهای مدرن و ماشین آلات سنگین امروزی خبری نبوده است کاربرد سنگ ساختمانی در معماری نشان از عظمت کار معماران آن دوران دارد. اما هنر معماری در جهان امروز و با وجود فناوری های مدرن و تجهیزات و دستگاه های جدید در صنعت سنگ ساختمانی هنوز هم پابرجاست.و ما همچنان شاهد خلق شاهکارهای هنری در معماری با کاربرد سنگ ساختمانی هستیم.

سنگ مرمریت در تاریخ هنر جهان

در طول تاریخ بشر از وسایل اطراف خود در جهت ساخت ابزارهایی برای زندگی روزمره خود استفاده می کردند . در ابتدا هدف از ساخت این ابزارها برطرف کردن نیازهای اولیه و با رشد بشر با اهداف مذهبی و سیاسی تکامل پیدا کردند . در این مقاله سعی می کنیم به بررسی روند استفاده از سنگ مرمریت در تاریخ هنر بپردازیم.

بین النهرین

در طول میلیون ها سال بشر از سنگ های مرمریت و سنگهای دگرگونی برای ساخت سطوح صاف و قابل تراش دادن استفاده کرده است. در تمدن بین النهرین از سنگ مرمریت برای ساخت و شکل دادن احجام حیوانات طبیعی و خیالی استفاده شده است. استفاده از سنگ های دیگر نظیر دیوریت و سنگ آهک نیز مرسوم بوده است.

مطالعه کنید >>> با سنگ مرمریت ترکیه آشنا شوید

مصر

در تمدن مصر اانواع سنگ ها در مجسمه سازی کاربرد داشته که در بین آنها مرمریت و گرانیت بیشتراستفاده شده است. آنها از مرمریت بیشتر در ساخت اشکالی نظیر خدایان  فرعون سرستون های نگهبانان معبد استفاده کردند. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که استفاده از سنگ مرمریت نسبت به بقیه سنگ ها تراش بهتری داشته و به راحتی می توان جزئیات چهره و لباس را در سنگ ایجاد کرد.

یونان

در طول دوران آرکائیک در یونان که در قرن هشتم قبل از میلاد مسیح بوده . هنرمندان به طور وسیعی از سنگ های مرمریت در مجسمه سازی استفاده کردند. گرچه سبک کار هنرمندان واقع گرایی یا رئال بوده مجسمه ها طبیعی نیستند و نسبت اندازه و حرکات آنها اغراق شده است.

در طول دوره کلاسیک یونان ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح .

استفاده از سنگ های مرمریت در تولید آثار هنری در بین هنرمندان افزایش یافت . هنرمندان این دوره مهارت بالایی در برجسته سازی و ایجاد جزئیات بیشتر در مجسمه ها داشتند.در طول دوره هلنیستی ۳۲۳ قبل از میلاد مسیح تا ۳۱ بعد از میلاد مسیح .

هنرمندان شروع به تولید مجسمه هایی با رفتار طبیعی و همراه با حرکت کردند که در بسیاری از آثار یونان دیده می شود.

رم

سنگ فروشی در ایران

در تمدن روم آثار مجسمه سازی به دو گروه تقسیم می شود : پرتره و نیم تنه که از روی مجسمه های برنزی یونانی اقتباس شده است.

در طول دوره جمهوری در روم هنرمندان پرتره های افرادی مانند: سیاستمداران افسران ارتش مورخان را بصورت سردیس تولید می کردند.

در دوره امپراطوری روم ۳۱ سال قبل از میلاد مسیح تا ۴۷۶ سال بعد از میلاد مسیح سنگ های مرمریت جایگزین مجسمه های برنزی شدند و بیشتر مجسمه ها بصورت تمام قد ساخته شدند.

اروپا در سده های میانی

در طول سده های میانی (قرن ۵ تا ۱۵ میلادی) هنرمندان ایتالیایی از سنگ هایی مجسمه میساختند که معادن آنها از اطراف منطقه زندگی خودشان تامین می شد و یا قطعاتی بودند که در جنگ ها تخریب شده بودند . برخلاف مجسمه های دوران باستان هنرمندان سنگ مرمریت را به صورت سبک رئالیسم و یا بصورت تصورات ساده به مجسمه تبدیل می کردند و چهره ها و اندام ها در اندازه طبیعی خود بود و یا بصورت مجسمه های کوچک در محراب کلیساها مورد استفاده قرار می گرفت.

مطالعه کنید >>> لیست قیمت انواع سنگ ساختمانی

در خارج از ایتالیا هنرمندان نیز به مجسمه سازی علاقه مند بودند اما با استفاده از موادی نظیر سنگ های دیگر . آهن و چوب به خلق آثار می رداختند. چون مرمریت به آسانی در دسترس نبود و قیمت آن نیز بالا بود .  بنابراین در سایز های کوچک و بصورت محدود مورد استفاده قرار گرفت .

عصر رنسانس

در طول دوره رنسانس (قرن ۱۴ تا ۱۷ میلادی) هنرمندان هنرهی کلاسیک را بصورت گسترده تغییر دادند . یکی از عناصر هنر رنسانس احیای مجسمه های سنگی و استفاده وسیع از مرمریت در مجسمه سازی بوده است.

رنسانس در ایتالیا

سنگ در رنسانس

در طول رنسانس در ایتالیا هنرمندان به طرح های طبیعی و ناتورالیسم علاقه مند شدند .

هر چند هنرمندان مشهوری نظیر لئورناردو داوینچی و بوتیجلی بیشتر در زمینه نقاشی و طراحی مشهور شدند . میکل انژ به عنوان یک مجسمه ساز مشهور در این عصر شناخته شد و به طور عمده ای از مرمریت در مجسمه سازی استفاده کرد یکی از شاهکارهای او مجسمه داوود می باشد.

رنسانس شمالی

تاثیر دوره رنسانس ایتالیا در کشورهای شمالی منطقه آلپ نظیر هلند بلژیک آلمان و فرانسه و انگلیس را رنسانس شمالی می گویند . در این کشورها سبک خاص و جدیدی مشابه شبک های ایتالیا رونق گرفت و مانند هنرمندان ایتالیایی هنرمندان این کشورها نیز تغییر زیادی در سبک کلاسیک خود ایجاد کردند هر چند کمتر از مرمریت و بیشتر از آهن و چوب استفاده کردند .

یکی از مشهورترین مجسمه های مرمریت در این دوره مجسمه موسی توسط هنرمند هلندی کلوس اسلوت بود.

دوره باروک

در دوره باروک اوایل قرن ۱۷ تا پایان قرن ۱۸ میلادی علاقه زیادی به خلق آثار درآماتیک با ظاهر پیچیده و تزئینات فراوان دیده می شود. مجسمه های مرمریت در این دوره توسط هنرمندانی نظیر جیان لورنزو و برنینی ساخته شد که همراه با جزئیات و نقوش پیچیده و رفتار و حرکات در صورت و اندام ها دیده می شود.

مطالعه کنید >>> راهنمای خرید سنگ ساختمانی

سخن آخر:

سنگ از جمله آثاری  است که نشان از ذهن بزرگ و خلاق سازنده آن دارد و معماران بزرگ هر دوره با کاربرد سنگ ساختمانی  در کار خود توانسته اند آثاری خاص، شگفت انگیز و بی نظیر ارائه نمایند که چشم از دیدن آنها خسته نمی شود و حتی در دنیای امروز که صحبت از تکنولوژی های مدرن و عناصر مختلف مصنوعی در ساختمان سازی است این بناها همچنان با عظمت و با ابهت جلوه می کنند.

راهنمای خرید سنگ مرمریت در گروه سنگ ملک زاده :

گروه سنگ ملک زاده یکی از باسابقه ترین شرکت های فروش و فرآوری سنگ در ایران می باشد . اگر شما خواستار خرید سنگ مرمریت می باشید و این مقاله باعث شده اشتیاق شما در خرید آن بیشتر شود . شما می توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما سایت ملک زاده با کارشناسان این شرکت ارتباط برقرار کرده و اطلاعات بیشتری کسب نمایید . همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه محصولات ، تمامی محصولات این شرکت را مشاهده نمایید . همچنین برای اطلاع بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید