ضخامت سنگ تراورتن ؛ابعاد سنگ تراورتن -وزن هرمترمربع سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

ضخامت سنگ تراورتن و ابعاد سنگ تراورتن از جمله نکات مهمی است که در هنگام برش سنگ های ساختمانی باید به آن توجه کرد. منظور منظور از ابعاد سنگ همان طول و عرض و ارتفاع در اندازه های مصرفی (اندازه سنگ ساختمانی و…)  می باشد که سنگ ر ا باتوجه به آن مقادیر توسط دستگاه ها برش می زنند.

سنگ خام سنگی است که از دل کوه استخراج می‌کنند. طبیعتا این سنگ وزنی چند تنی را دارا می باشد و برای استفاده می بایست وارد کارخانه های برش شود. پس از برش در ابعاد مورد مصرفی وارد بازار می‌شود.

در این مقاله ابعاد استاندارد سنگ تراورتن و ضخامت سنگ تراورتن در استانداردترین حالت ممکن را آورده‌ایم.

ضخامت سنگ تراورتن چقدر باید باشد؟

سنگ‌های ساختمانی باتوجه به نوع مصارف آنها در ابعاد مختلفی برش زده می‌شود، که این ابعاد برای پله‌ها ، نما و کف ساختمان متغیر است.

سنگ تراورتن آتش کوه
سنگ تراورتن آتش کوه

در حالت استاندارد جهانی بهتر است ضخامت سنگ بسیار نازک باشد چرا که بعد از نصب این اطمینان حاصل می‌شود که وزن ساختمان کمتر و در نتیجه مقاومت بیشتری خواهد داشت اما متاسفانه در ایران بدلیل کمبود فناوری‌های لازم در این حوزه نمی‌توانند اندازه سنگ را از یک مقدار مشخص ، نازک‌تر برش دهند.

مطالعه کنید >>> سنگ نمای ساختمانی؛ نکات کلیدی در انتخاب سنگ نما

برای نمونه در ایران پله‌ها با ضخامت ۳ سانتی‌متر، سنگ‌های نمای ساختمان با ضخامت ۱.۶ سانتی متر و سنگ‌های کف با ضخامت ۱.۸ سانتی متر می‌باشند. البته عدد دقیق مربوط به ضخامت سنگ‌ها باتوجه به نوع کارخانه‌ای که برش میزند متفاوت است اما بطور کلی تنها اختلاف برش حدود ۲ میلی متر است.

سنگ تراورتن و ضخامت برش:

همانطور که میدانید کاربرد سنگ تراورتن برای نمای ساختمان ، پله‌ها و کف ساختمان می‌باشد، این سنگ را براساس سفارش مشتری برش می‌زنند، جالب است بدانید که در بسیاری از کشورها  این کار را با دستگاه های پیشرفته و مجهز بسیار میلیمتری انجام می‌دهند.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل آنکه متشکل از حفره ها و تخلخل های بسیار زیادی است به عنوان یک عایق عالی در برابر اصوات و حرارت عمل می کند. باتوجه به این ویژگی سنگ تراورتن بهتر است که در نمای ساختمان ، پله‌ها و کف ساختمان استفاده شود.

مطالعه کنید >>> سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن توسط مجموعه سنگ ملک زاده با ضخامت های مختلفی که در ایران رایج است برش داده می‌شود ، که البته با در نظر گرفتن نیاز مشتری ، مکان و فضایی که استفاده می‌کند ، برش دهی انجام ، نصب و بهره‌برداری می‌شود.

چرا ضخامت سنگ تراورتن برای بکارگیری در پله‌ها بیشتر است؟

علت ضخامت سنگ تراورتن در پله ها آنست که هنگام رفت و آمد از مقاومت بالایی برخوردار باشد تا دچار شکستگی نشود. ضخامت ۳ سانتی متر موجب حل این مشکل شده و مقاومت لازم را در سنگ ایجاد می کند. رایج است که سنگ نمای ساختمان از ضخامت کمتری برخوردار باشد تا وزن ساختمان کمتر شود.

 معمولا سنگ هایی که با ضخامت بیشتر از ۴ سانتیمتر برش زده می شوند بیشتر در طرح های رومی استفاده می‌شود.

جمع بندی:

بطور کلی سنگ تراروتن نوعی سنگ آهک متخلخل و سبک است که در چشمه های معدنی و غارها یافت می‌شود. انواع مختلف این سنگ در رنگ های مختلف در کشور یافت می شود.

تراورتن بدلیل مقاومت خوب ، سطح صیقل پذیر بودن ،برش پذیری خوب یکی از پرمصرف ترین سنگ ها می باشد.

شرایطی برای ضخامت سنگ تراروتن در نظر گرفته شده است که باتوجه به تکنولوژی های محدود  در ایران ضخامت و ابعاد سنگ تراورتن بسیار نازک  برش داده نخواهد شد و معمولا در اندازه ای برش داده می شود که مورد درخواست مشتری و رایج در کشور باشد.

گروه سنگ ملک زاده یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین فروشندگان سنگ مرمریت در ایران می باشد . این شرکت پس از استخراج سنگ تراورتن اقدام به برش و فرآوری آن می کند تا آماده فروش در بازار شود .

شما می توانید برای مشاهده انواع سنگ تراورتن به صفحه محصولات مراجعه نمایید .

همچنین برای آشنایی بیشتر با سنگ تراورتن می توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید