انواع سنگ نما رومی ومقاومت سنگ نما

امروزه دغده ی بسیاری از معماران و سرمایه گزاران طراحی نمای ساختمان ها شده است، زیرا نمای با شکوه ساختمان ها میتواند منعکس کننده ی شأن ساختمان باشد . استفاده کردن ازانواع سنگ نما رومی در نمای خارجی ساختمان ها ، ویلاها و .. زیبایی با شکوهی به صنعت ساخت و ساز و معماری هدیه داده است.اما نکاتی را باید درباره ی انواع سنگ نما رومی و مقاومت سنگ نما بدانیم تا بتوانیم علاوه بر زیبایی ماندگاری را نیز به ساختمان ها هدیه دهیم.

 با وجود گران بها بودن این سنگ ها ، ما هر روزه شاهد استفاده از انواع سنگ نما رومی در شهر هستیم و شهر ها و کوچه هایمان با این سنگ نماهای رومی زیبا شده است ، اما باید با توجه به شرایط جوی و معیارهایمان سنگ متناسب شرایط را بیابیم، زیرا هر یک از انواع سنگ نما رومی و مقاومت سنگ نما در برابر شرایط جوی ، هوازدگی ، باران اسیدی و…. با یک دیگر متفاوت است.

در ادامه ی مطالب میخواهیم ابتدا  انواع سنگ نما رومی را نام ببریم سپس مقاومت سنگ نما را با توجه به شرایط جوی متفاوت بسنجیم تا شما مخاطبان عزیز بتوانید با آگاهی کامل این سنگ نما ها را از ما خریداری کنید.

انواع سنگ نما رومی

سنگ نماهای رومی به طور معمول برای ساختمان ها و ویلاهای مدرن استفاده میشود و از سنگ های طبیعی گران بهایی مانند گرانیت،مرمر و تراورتن استفاده میشود به تازگی از سیمان های سفید هم استفاده میشود که در قبال سنگ نماهای ذکر شده هزینه ی کمتری برخوردار است.میخواهیم انواع سنگ ما را نام ببریم و همچنین مقاومت و ویژگی های آن ها را برای شما ذکر کنیم :

سنگ نما تراورتن

سنگ نما تراورتن
نمونهای از سنگ نمای تراورتن استفاده شده در نمای بیرونی

این نوع سنگ نما یکی از پرکاربردترین و همچنین محبوب ترین نوع سنگ نما می باشد.باتوجه به آمار در ایران پراستفاده ترین سنگ نما شناخته شده است این نوع سنگ حاصل از رسوب های جریان های آب گرم زیر زمینی و همینطور که مشخص است از دسته ی سنگ های رسوبی می باشد.

مقاومت سنگ نمای تراورتن

مقاومت سنگ نما ها را باید با توجه به مقاومت آنها در مقابل شرایط جوی ،عایق بودن و … سنجید.در مطالب زیر باتوجه به شرایط جغرافیایی مختلف سغی به توضیح مناسب بودن این سنگ نما کرده ایم .

مناطق شرجی با رطوبت بسیار بالا

این سنگ ها از بهترین مناطق شرجی با رطوبت بسیار بالا انتخابات برای  آب های شرجی و مرطوب شمال می باشد و مقاومت نسبت به باران ها به دلیل آهک کمی که نسبت به سایر سنگ ها  دارد و وجود تخلخل  به اندازه مناسب می تواند سیمان را در خودجذب کند و به خوبی به دیوار چسبیده شود و باعث جلوگیری ازرزش سنگ ها میشودکه یکی از مهم ترین نقاط ایمنی محسوب میشود.

همچنین این سنگ ها نسبت به انعکاس صدا نیز مقاوم هستند.حفره های موجود در سنگ تراورتن مانند عایق صدا عمل میکند به همین دلیل از این سنگ نماها در راه پله ها استفاده میکنند.

مناطق سردسیر

یکی از سخت ترین انتخاب  سنگ نما مناسب  برای مناطق سردسیر می باشد. در این مناطق اگر سنگ های استفاده شده تخلل بالایی داشته باشند آب باران یا حتی برف وارد این تخلل ها میشود و یخ میزد ، این یخ زدگی باعث شکاف یا ترک برداشتن سنگ نمای استفاده شده میشود، برای مناطق سردسیر هم مانند مناطق پر رطوبت و شرجی میتوان از سنگ تراورتن اتفاده کرد زیار که نسبت به باقی سنگ های طبیعی اهک بسیار کم و تخلخل مناسبی دارد. .

مناطق گرمسیر

سنگ نماهای تراورتن همچنین به دلیل عایق بودن آن ها در مقابل گرما و اشعهUV نور خورشید  از بهترین سنگ نماها م باشد اما برای بهتر کردن کارکرد این  سنگ نماها میتوانیم از سنگ نماها ی روشن تر استفاده کنیم تا گرمای زیادی را جذب نکنند مانند رنگ ها ی سرد و روشن مانند آبی ،سفید ،کرم و شیری .

بیشتر بخوانید:سنگ های ساختمانی رنگی و کاربرد آن

سنگ نمای مرمر

سنگ نمای مرمر
نمونه ای از سنگ نمای مرمر استفاده شده در نمای داخلی

 این سنگ ها جزو گونه ی سنگ های طبیعی دگرگونی می باشد این سنگ ها ظاهری بسیار لوکس را به ساختمان میبخشند.آنها معمولا از این سنگ ها در نمای داخلی ساختمان ها استفاده می شود. به دلیل گران بها بودن این سنگ ها معمولا معماران برای نمای خارجی از آن ها استفاده نمی کنند. از آنها برای نمای داخلی استفاده میکنند در تصاویر زیر میتوانید نمونه هایی از سنگ مرمر استفاده شده برای نمای داخلی ساختمان را مشاهده کنید تا با استفاده از این سنگ ها نمایی خارق العاده به خانه اتان هدیه دهید .

مقاومت سنگ مرمر

این سنگ  همانطور که گفته شد معمولا درنمای داخلی ساختمان  استفاده می شوند. اما در برخی از مناطق گرمسیر به دلیل عایق بودن آن نسبت به گرما در نمای بیرونی ساختمان استفاده میشود. این سنگها نسبت به گرما مقاوم هست. مقاومت این سنگ نما  با مواد شیمیایی بسیار ضغیف هست به همین خاطر  توصیه نمیشود از این سنگ ها در سرویس های بهداشتی استفاده شود.

در مقابل رطوبت و هوازدگی نیز مقاومت بسیار کمی دارند پس به همین دلیل مناسب برای مکان های شرجی و سردسیر جغرافیایی نیستند.

این سنگ ها مقاومت بسیار بالایی نسبت به ضربه اجسام نوک تیز و.. دارند و به همین دلیل از این سنگ ها در کف فرش فضاهای داخلی و تجاری و استفاده میشودبه شرطی که از نوع مرغوب این سنگ نمامرمر استفاده شود.

همچنین این سنگ ها بسیار سبک هستند در نتیجه وزن کمی را به ساختمان وارد میکند، به همین دلیل برای نمای داخلی از آن استفاده میشود.

مقاومت کمی نسبت به نور خورشید دارندذ و بعد از مدتی کدر و حالت رنگ پریده میشوند.

سنگ نمای گرانیت

سنگ نما گرانیت
نمونه ای از سنگ نما گرانیت استفاده شده در سرویس بهداشتی

 این نوع سنگ نماها از دسته ی سنگ ای آذرین می باشد .سنگ نماهای گرانیت به دلیل آهن بسیار بالایی که در آن ها وجود دارد با هوای اطراف وباران ها واکنش میدهند و اکسید میشود از این سنگ ها نیز بعضی در مناطق گرمسیر استفاده میکنند برای نمای خارجی.

مقاومت سنگ نما گرانیت

این نوع سنگ نما در مقابل ضربه از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هست به دلیل در پله ها،راهرو ها،سرویس بهداشتی  بسیار از این سنگ ها استفاده میشود به دلیل تحمل بالای ضربه ی آن.

این نوع سنگ مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ آب دارند .

مقاومت آن ها در برابر ضربه و … باعث ماندگاری بالای این سنگ ها میشوند.

به دلیل اکسید شدن این نوع سنگ نماها مقاومت لازم را برای مناطق شرجی و مرطوب ندارند.

مقاومت بالایی نیز در برابر گرما دارند .

سخن نهایی

با انواعی از سنگ نماهای رومی آشنا شدیم  اما همه ی آن ها مناسب برای نمای خارجی ساختمان نبودند برای همین  علاوه بر معیار زیبایی آنها باید به مقاومت و کاربردی تر حالت ممکن نیز فکر کنیم تا بتوانیم به ساختمانی که میخواهیم طرح و رنگ بدهیم ، علاوه بر زیبایی ماندگاری و دوام نیز به آن هدیه کنیم.بهترین سنگ نماها سنگ نمای تراورتن  می باشد باتوجه به ویژگی های گفته شده مناسب ترین سنگ نما برای محیط های گرمسیر،سردسیر و حتی مرطوب و شرجی هست.

شما می توانید برای خرید از نمایندگی سنگ اسلب ملک زاده همین حالا به مراجعه به صفحه فروشگاه ، محصولات این شرکت همچون سنگ اسلب اللیگودرز ، تراورتن، سنگ ازنا ، سنگ پرشین سیلک … را مشاهده و خریداری نمایید . همچنین شما می توانید برای آشنایی با انواع سنگ ساختمانی ، همین حالا با مراجعه به صفحه تماس با ما ، با کارشناسان این مرکز ارتباط برقرار نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید