انتخاب بهترین سنگ مناسب مناطق شرجی و مرطوب

سنگ مناسب مناطق شرجی

مناطق شمالی و جنوبی کشور که نزدیک دریا هستند به دلیل هوای شرجی حاکم بر آنجا نمی‌توانند از هر نوع سنگی برای ساختمان منازل و ادارات استفاده کنند. سنگ مناسب مناطق شرجی باید مقاومت لازم در برابر تغییرات جوی را داشته باشد و از هرگونه ترک خوردگی و پوسیدگی زودهنگام به دور باشد.

انتخاب سنگی مناسب که خاصیت جذب کمتری در برابر آب و رطوبت داشته باشد یکی از مهمترین نکات در حین ساختمان‌سازی است. پیشنهاد مشاوران سنگ ملک زاده در این مقاله سنگ تراورتن است . پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با ویژگی‌های برجسته این سنگ مقاوم آشنا شوید.

چرا سنگ تراورتن ،سنگ مناسب مناطق شرجی است؟

سنگ تراورتن سیلور
سنگ تراورتن سیلور

تراورتن بدلیل بافت بسیار متراکم آن که از تخلخل بالایی برخوردار بوده باعث شده تا چسبندگی خوبی نسبت به ملات داشته و در برابر جذب آب و رطوبت مقاوم بوده .

در دو سطح سنگ تراورتن خلل و فرج موجود است که به این نکته حتما باید دقت داشت. پر کردن سطح پشتی با ملات و دوغاب برای جلوگیری از رطوبت بوده که باید منافذ سطح رویی نیز پر شود که این کار صورت نمی‌گیرد مگر با رزین .

مطالعه کنید >>> نکات قابل توجه در طراحی لابی ساختمان

عدم پرکردن منافذ موجب می‌شود هنگام یخ زدن آب در سوراخ‌های موجود ، به مرور ترک‌هایی در سطح سنگ ظاهر شوند که در نهایت موجب از هم پاشیدگی سنگ می‌شوند. پس حتما به خاطر بسپارید در هنگام انتخاب سنگ تراورتن ،منافذ سطح رویی را چک کنید که با رزین پوشش داده شده باشد.

بطورکلی سنگ‌هایی که تخلخل مناسبی ندارند و سنگین هستند برای مناطق شرجی مناسب نمی‌باشند.

آیا سنگ‌های دیگر مناسب مناطق شرجی هستند؟

باتوجه به آنچه در قسمت قبل گفتیم سنگ تراورتن سنگی مناسب نمای خارجی مخصوصا در مناطق شرجی و معتدل است. نمونه‌های دیگر تراورتن می‌توان به تراورتن دره بخاری، عباس آباد و تکاب و.. اشاره کرد که در این مناطق بسیار کاربرد دارند.

آیا سنگ‌های دیگر مناسب مناطق شرجی هستند؟

ستگ‌های ورقه‌ای و قلوه‌ای که عمدتا در مناطق ساحلی  بعنوان سازه نمای ساختمان استفاده می‌شود نیز بهتر است برای بخشی از نما استفاده شود نه کل آن. چرا که این سنگ‌ها نیز به مرور با خاصیت جذب رطوبتی که در خود دارند ، پوسیده می‌شوند.

مطالعه کنید >>>سالن آرایش، نکاتی در خصوص فضای آرایشگاه

و اما سنگ گرانیت که بعنوان سنگی محکم با مقاومت بالا شناخته شده است نیز نمی‌تواند سنگ مناسبی برای مناطق شرجی باشد چرا که اجزای تشکیل دهنده این سنگ ترکیبات آهنی بوده که به مرور در معرض هوای مرطوب اکسیده شده و زیبایی ساختمان را از نما سلب می‌کند.

سنگ گوهره که معدن آن در خرم‌آباد است از سری سنگ‌های لایم استون است. این سنگ بیشتر بعنوان کفپوش و راه‌پله استفاده می‌شود.بدلیل بافت نرم آن برای فضای روباز آنهم در محیط‌های شرجی و مرطوب اصلا مناسب نمی‌باشد.

جمع بندی

بطور کلی الزاماتی برای انتخاب سنگ در مناطق مرطوب و شرجی بمنظور استفاده در نمای ساختمان و کفپوش وجود دارد.در این مقاله به بررسی بهترین سنگ مناسب محیط‌های مرطوب پرداختیم. سنگ مناسب مناطق شرجی باید نسبت به نفوذ آب و رطوبت از استحکام بالایی برخوردار باشد این ویژگی بیشتر در سنگ‌های تراورتن یافت می شود که از تخلخل خوبی برخوردار باشد و منافذ آن با رزین پوشیده است.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید سنگ تراورتن می‌توانید با کارشناسان و مشاوران سنگ ملک زاده تماس حاصل فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید