قیمت سنگ نما چگونه تعیین می شود؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

اگر میخواهید سنگ نما بخرید، حتما باید بدانید که چگونه می توانید یک سنگ نمای خوب و مناسب محلی که می خواهید استفاده کنید را جوری انتخاب کنید که از نظر قیمتی هم خیلی خارج از توانتان نباشد. برای این کار ابتدا باید با توجه به ویژگی ساختمان و محلی که می خواهید در آن از این سنگ نما استفاده کنید، نوع و ویژگی های سنگی که میخواهید را انتخاب کنید. سپس با توجه به این ویژگی ها و نوع سنگی که انتخاب کردید میزان هزینه را مشخص کنید. از آنجا که تعیین قیمت دقیق سنگ نما، با توجه به عوامل مختلفی که ممکن است روی آن تاثیر بگذارد کار سختی است و ممکن است با گذر زمان این قیمت ها تغییر کند، ما به جای اینکه یک لیست ثابت از قیمت سنگ نما در اختیار شما بگذاریم، عوامل موثر بر تعیین قیمت سنگ ها را به شما آموزش می دهیم تا در هر زمانی بتوانید برآورد کلی از میزان هزینه ی سنگ به دست بیاورید . همچنین برای بدست آوردن اطلاعات دقیق تر درباره ی قیمت روز سنگ ها، در هر زمانی که بخواهید می توانید به فروشگاه سنگ ملک زاده مراجعه کنید.

عوامل موثر بر قیمت سنگ نما

قیمت سنگ نما به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل از معدنی که سنگ در آن ایجاد شده است تا نوع فرآوری و کاربردی که قرار است سنگ در ساختمان داشته باشد می تواند متغیر باشد. در این بخش به بررسی عواملی که میتواند بر قیمت سنگ ها موثر باشد می پردازیم.

روش استخراج سنگ ساختمانی

روش استفاده شده برای استخراج سنگ طبیعی به جنس سنگ بستگی دارد. مثلا سنگ گرانیت چون جزو سخت ترین سنگ های ساختمانی شمرده می شود، برای استخراج آن باید از ابزار و ماشین آلاتی استفاده کرد که این قدرت را داشته باشند تا بتوانند سنگ گرانیت را برش بزنند. همانطور که قابل حدس است، استفاده از این دستگاه ها بسیار هزینه بر می باشد و همین باعث می شود که سنگ گرانیت در بین سنگ های ساختمانی جزو سنگ های گران به شمار برود. بعد از گرانیت، مقاوم ترین سنگ ساختمانی سنگ تراورتن و بعد از آن سنگ مرمریت و مر مر می باشند که استخراج این سنگ ها نیز به نوبه ی خود به ابزار آلاتی نیاز دارد که باعث بالا رفتن قیمت سنگ نما می شود. در نتیجه هرچقدر سنگ نرم تر باشد، هزینه های صرف شده برای استخراج آن نیز کمتر می شود، اما باید بگوییم که در مقابل هزینه ی فراوری سنگ در این دست سنگ ها ، بیشتر از سنگ هایی است که ذاتا محکم هستند. البته هزینه های مربوط به استخراج سنگ نسبت به تولید و فرآوری آن به مراتب بیشتر است و باهم برابری نمی کند.

قیمت سنگ نما

نوع فرآوری سنگ ساختمانی

سنگ ها بعد از استخراج، باید در کارخانه های تولید سنگ مراحل عملیات فرآوری را پشت سر بگذارند. میزان و هزینه ی صرف شده برای این عملیات ها نیز با توجه به نوع  و ویژگی های سنگ متفاوت است. اما به طور کلی می توانیم بگوییم این عملیات ها شامل برش قواره یا بلوک سنگ طبیعی با ماشین آلات متناسب با سنگ به ضخامت های استاندارد ، استفاده از تقویت کننده ها، استفاده از رزین و اپوکسی، ساب، صیقل و پرداخت سنگ ، رنگ کردن کردن سنگ، اندازه برش طولی و عرضی سنگ، استفاده از توری و… می باشند. علت تفاوت موجود در هزینه های تولید و فراوری سنگ نیز آن است که هر سنگ ساختمانی طبیعی استخراج شده، نیاز به عملیات فراوری مخصوص به خود را دارد.به عنوان مثال همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، چون سنگ گرانیت یک سنگ مقاوم می باشد نسبت به سنگ های دیگر به عملیات فرآوری کمتری برای آماده سازی آن نیاز داریم . درنتیجه هزینه فراوری سنگ گرانیت بسیار کم می شود اما در مقابل فرآوری سنگ مرمریت مراحل زیادی نیاز دارد. موارد دیگری که می توانند بر روی مقدار هزینه ی فرآوری سنگ موثر باشند عبارت است از کیفیت و آنالیز سنگ، رنگ و طرح سنگ، قطر و ابعاد سنگ، سورت دقیق سنگ و… هستند که باید بررسی شوند.

قیمت نهایی سنگ نما

بعد از تولید و فرآوری سنگ ساختمانی با ابعاد و شرایط استاندارد، نوبت به این میرسد که بر روی سنگ نما قیمت گذاری کرده و سپس به بازار سنگ فرستاده شود.فاکتور بعدی که در این مرحله می تواند در مقدار هزینه ی شما برای خرید سنگ موثر باشد، ویژگی های مکان و مقدار سنگ مورد نیاز برای ساختمان مورد نظر می باشد. به عنوان مثال اگر بخواهیم از این سنگ ها در نمای خارجی ساختمان استفاده کنیم، در اکثر موارد باید از سنگ تراورتن استفاده کنیم. در این مورد عواملی که می تواند در مقدار سنگ مورد نیاز موثر باشد، عبارت است از ارتفاع و طول نمای ساختمان، نوع نما (رومی، مدرن، سنتی و غیره)، پیشانی نمای ساختمان و … اما اگر بخواهیم برای نمای داخلی ساختمان سنگ خریداری کنیم، مهمترین عاملی که می تواند بر قیمت نهایی سنگ نما موثر باشد، نوع سنگ ساختمانی است. چرا که در نمای داخلی زیبایی و ویژگی های ذاتی سنگ اهمیت خیلی بیشتری نسبت به نمای خارجی دارد. البته تنوع سنگ هایی که می توان برای نمای داخلی انتخاب کرد نیز خیلی بیشتر از نمای خارجی می باشد.

اگر بخواهیم به طور کلی در نظر بگیریم، هم در انتخاب سنگ نمای خارجی و هم سنگ نمای داخلی، میزان مکانی که قرار است این سنگ در آن نصب شود، تاثیر زیادی بر روی مبلغ تمام شده ی سنگ می گذارد. طبیعی است که هرچقدر مساحت مکان مورد نظر زیاد باشد، هزینه تمام شده برای شما نیز بیشتر می شود . نکته ی دیگری نیز که در این باره وجود دارد این است که جدای از اینکه  سنگ نمای مورد نظر از چه جنسی انتخاب و با چه روشی استخراج شده باشد،  باید بدانید که قیمت سنگ اسلب از سنگ تایل بیشتر می باشد. سنگ تایل به سنگ های ساختمانی ای گفته می شود که دارای ابعادی مانند ۴۰*۴۰، ۶۰*۶۰، ۸۰*۸۰  باشد. همچنین سنگ اسلب به سنگی هایی با ابعاد بیشتر از ۲۲۰*۱۲۰ سانتی متر می گویند.

نتیجه گیری

با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله برای شما آورده ایم، می توانید عوامل موثر بر قیمت سنگ نما را شناسایی کرده و یک برآورد منطقی و نزدیک به واقعیتی از میزان هزینه ای که باید بکنید به دست بیاورید. برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره ی قیمت روز انواع سنگ در فروشگاه سنگ ملک زاده اطلاعات مورد نیاز را به دست آورید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید