سنگ کف پارکینگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

سنگ کف پارکینگ

سنگ های ساختمانی انواع مختلفی دارند(سگ نمای ساختمان ، سنگ کف پارکینگ، سنگ دیوار آشپزخانه و…) و بر اساس ویژگی های ظاهری و باطنی خود تقسیم بندی می شوند.بر اساس همین ویژگی های ظاهری و باطنی باید کاربرد هر سنگ مشخص و متناسب با آن , در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند.

مثلا سنگی که برای کف پذیرایی ساختمان مناسب می باشد لزوما برای کف پارکینگ و یا حیاط مناسب نیست.برای آشنایی با سنگ مناسب کف حیاط می توانید مقاله سنگ مناسب کف حیاط را مطالعه نمایید.

از ویژگی های مهم سنگ کف پارکینگ می توان به مقاومت در برابر مواد شوینده و اسیدی , مقاومت سایشی , مقاومت در برابر سرما و یخبندان , مقاومت ضربه ای و .. اشاره کرد که در ادامه توضیحاتی در مورد ویژگی های اشاره شده خواهیم داد.برای پارکینگ ساختمان با توجه به نوع پارکینگ , باید سنگ مناسب انتخاب شود تا علاوه بر زیبایی دائمی , از آسیب و شکستی هم در امان باشد.

از ویژگی های سنگ کف پارکینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بالا در برابر ضربه و سایش
 • مقاومت بالا در برابر سرما و یخبندان
 • جذب آب کم
 • ضخامت
 • عدم جذب کثیفی و یا روغن ریختن شده از ماشین
 • نوع فرآوری سطح سنگ
 • ابعاد
 • رنگ
سنگ کف پارکینگ

در هنگام خرید سنگ برای ساختمان باید به این نکات توجه کنیم:

در مکان هایی که از رفت و آمد زیاد برخوردار می باشند استفاده از سنگ با مقاومت سایشی کم توصیه نمی شود چون با رفت آمد سنگ سطح سنگ دچار خوردگی شده و زیبایی سنگ به مرور از بین خواهد رفت و به مرور زمان ضخامت سنگ کم خواهد شد و مجدد باید سنگ کف را تعویض نمایید.استفاده از سنگ  های لایم استون و ترامیت ها به دلیل مقاومت سایشی کم توصیه نمی شود.این مورد بستگی با میزان رفت و آمد ساختمان شما دارد.

نوع فرآوری سطح سنگ

با توجه به اینکه زمین پارکینگ ممکن است مرتب شستشو شود و امکان ریختن آب زیاد است بهتر است از سنگ هایی که سطح آن صیقلی نیست استفاده نمایید که امکان لیز خوردن و آسیب دیدگی کم شود.بهتر است از سنگ های تیشه ای و یا نیمه صیقلی .. استفاده نمایید که سطح سنگ زبر باشد و اصطکاک مناسب بین کف پا و سنگ ایجاد شود.

ابعاد سنگ کف پارکینگ

در زمینه ابعاد سنگ می توانیم بگوییم که هرچه ابعاد سنگ بزرگتر باشد زیبایی بیشتری داشته و همچنین قیمت بالاتری دارد.در صورتی که پارکینگ شما در ورودی ساختمان قرار دارد و جلو دید هست بهتر است از سنگ های بزرگتر استفاده نمایید.اما در صورتی که پارکینگ شما در دید نمی باشد از هر ابعادی می توانید استفاده نمایید که بهتر است از ابعادی که قیمتی مناسب تری دارند استفاده نمایید.ابعاد های پرکاربرد سنگ کف پارکینگ می توان به ۴۰×۴۰ , ۵۰×۵۰ , ۶۰×۶۰ اشاره کرد.

رنگ سنگ کف پارکینگ

رنگ سنگ یکی از مهمترین پارامتر های زیبایی سنگ ساختمانی می باشد.معمولا سنگ های سفید و روشن بیشتر مورد توجه قرار میگیرید و معمولا دارای قیمت بالاتری نسبت به سنگ های کرم دارا می باشد.

اما نکته ای که باید در انتخاب رنگ مناسب برای کف پارکینگ دقت نمایید این هست که بهتر است از رنگ هایی استفاده نمایید که کثیفی را کمتر نشان دهند.البته این مورد بستگی به میزان شستشو هم دارد. اما استفاده از سنگ های تیره مثل سنگ مرمریت مشکی می تواند یک گزینه ایده ال برای آن باشد.

سنگ کف پارکینگ

مقاومت در برابر ضربه

مقاومت در برابر ضربه به این معنی می باشد که وقتی جسم سنگینی بر روی سنگ برخورد میکند و یا ماشین وارد پارکینگ می شود, سنگ از مقاومت بالایی برخوردار باشد که سنگ دچار شکستگی و خرد شدن نشود.

البته این مورد به کف سازی ساختمان یا پارکینگ و همچنین دقت در پر کردن زیر سنگ با سیمان هم دارد . در اینگونه مکان های با توجه به وزن ماشین می توانید از سنگ های گرانیت , مرمریت , چینی و  حتی تراورتن نیز استفاده نمایید.سنگ گرانیت و چینی و مرمریت از مقاومت ضربه ای بیشتر و سنگ تراورتن از مقاومت کمتری برخوردار می باشد.

عدم جذب کثیفی

مورد آخری که در مورد آن صحبت خواهیم کرد عدم جذب کثیفی و یا روغن می باشد.این مورد یکی از مهمترین ویژگی هایی است که باید هنگام خرید سنگ مناسب کف پارکنیگ رعایت نمایید.چرا که با جذب کثیفی و نفوظ کثیفی در سنگ زیبایی سنگ از بین رفته و امکان شستشو سنگ نیز وجود ندارد.استفادده از سنگ های لایم استون و برخی از تراورتن ها به دلیل جذب کثیفی و جذب آب زیاد در کف پارکینگ توصیه نمی شود و می توانید از سنگ های گرانیت ,مرمریت و چینی استفاده نمایید.

قیمت سنگ کف پارکینگ

قیمت سنگ کف پارکینگ به پارامتر های مختلفی بستگی دارد.نوع سنگ انتخابی , ضخامت و همچنین کیفیت ساب و فرآوری از جمله پارامتر های تاثیر گذار در قیمت سنگ کف پارکینگ می باشند.در خرید نباید به ارزان ترین آن توجه داشته باشید زیرا ممکن است به خاطر قیمت , سنگی را انتخاب نمایید که مناسب نباشد.

برخی از مدل های سنگ گرانیت , چینی و مرمریت ها را می توان به عنوان سنگ های ارزان و مناسب کف پارکینگ نام برد.با توجه به ویژگی های ذکر شده می توانید سنگ های مناسب کف پارکینگ را به صورت کلی سنگ های گرانیت , چینی و مرمریت نام برد و از بین این سه نوع سنگ ,  متناسب با مکان و ویژگی های ذکر شده بالا مناسب ترین سنگ برای کف پارکینگ را انتخاب نمائید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید