نکات مهم در خرید و فروش سنگ

سنگ ملک زاده

خرید وفروش سنگ ساختمانی یکی از کارهای بسیار مهم و حیاتی در صنعت ساختمان سازی می‌باشد. پیمانکاران این عرصه می‌دانند که اگر سنگ را با دقت کافی انتخاب نکنند بعد‌ها در فروش واحد‌ها دچار مشکل خواهند شد. معمولا انتخاب سنگ ساختمانی بر اساس ارزش پروژه، مکان اجرای پروژه، قسمت‌های مختلف پروژه و عوامل دیگر تعیین می‌شود. انتخاب سنگ مناسب و با کیفیت باعث زیبایی دوچندان ساختمان خواهد شد.

مهم ترین نکاتی که در  هنگام خرید و فروش سنگ  باید توجه شود:

۱ – ابعاد

سنگ های ساختمانی در ابعاد تایل بصورت مربعی و یا مستطیلی برش داده می شود. با توجه به نوع کاربرد آن می توان سنگی را خریداری نمود که ابعاد مناسبی داشته باشد . امروزه با گسترش تکنولوژی های برش سنگ در ابعاد متنوع می توان در خرید سنگ ساختمانی بهترین انتخاب را انجام داد. به طور مثال معمولا برای کفپوش ساختمان های اداری کوچک و یا منازل مسکونی می توان از تایل های ۴۰ ˓ ۵۰˓ ۶۰ سانتی متری استفاده نمود که نسبت به انواع بزرگ تر کفپوش ها˓ قیمت پایین تری دارند.خرید با ابعاد بزرگتر مثل ۸۰ سانتی متری در فضاها و سالن های بزرگ پیشنهاد می شود. نوع خاصی از سنگ های کف آسانسور برش داده می شود که عموما از مرمریت ساخته می شوند و برای استفاده به جای تایل انتخاب مناسب تری هستند و یا برای افزایش هارمونی رنگ در سنگ های پله می توان از همان نوع سنگ در زیرپله نیز استفاده کرد . امروزه سنگبری ها میزان برش های خرده بار را در لیست قیمت خود قرار داده اد که استفاده و کاربرد آن در فضاهایی با ابعاد کوچک تر را میسر کنند.

مقالات مرتبط :سنگ اسلب مرمریت دهبید لئوپارد

۲- کاربرد

قبل از خرید نوع سنگ ساختمانی ابتدا باید مکان کاربرد آن سنگ در ساختمان را مشخص نماییم . برخی از سنگ ها میزان جذب بالایی دارند و نباید در مکان های مرطوب و نما استفاده شوند. برخی از سنگ ها با توجه به وزن مخصوص بالا . وزن بالای ساختمان را افزایش می دهند و می توان بصورت محدود در برخی نقاط ساختمان از آنها استفاده نمود. استفاده برخی از سنگ ها در دیواره های ساختمان به سبب عدم قرار گیری در معرض فشار مناسب تر هستند. استفاده از سنگ کانتر آشپزخانه و سنگ پله با توجه به استاندارد ضخامت باید ۳ سانتی متر باشد . معمولا سعی می شود با توجه به ترافیک محیط خرید سنگ ساختمانی را محدودتر کرد . و یا با توجه به نوع دکوراسیون ساختمان و نورگیر بودن فضای بیرونی و یا داخلی ، از انواع مرمریت ها که تنوع رنگی بالاتری دارند انتخاب نمود. اگر محیط انتخابی شما نور زیادی ندارد. مرمرها قابلیت عبور نور را دارند و می توان با نورپردازی از محیط به صورت بهینه استفاده کرد. البته خرید و فروش سنگ های مرمر به سبب قیمت بالا کمی محدودتر می باشد.

کاربرد-خرید و فروش سنگ

۳- آنالیز

قبل از خرید سنگ حتما از فروشند بخواهید جدول آنالیزی که توسط آزمایشگاه معتبر تایید شده است را در اختیار شما قرار دهد. بسیاری از تامین کنندگان و سنگبری ها به علت اهمیت بالای این آنالیز این جدول را در سایت خود قرار می دهند که مشتری بتواند انتخاب مناسب تری داشته باشد. آنالیز سنگ به دو دسته فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شود. در آنالیز شیمیایی که توسط دستگاه XRF انجام می شود. تمام عناصر تشکیل دهنده سنگ نشان داده می شود . در آنالیز فیزیکی خواص مکانیکی سنگ مانند وزن مخصوص˓ مقاومت فشاری و میزان جذب آب اندازه گیری می شود که پارامتر های مهمی برای انتخاب و خرید و فروش سنگ ساختمانی می باشند.

۴ – دسترسی آسان

معادن کوچک و سنگبری های محدود میزان دسترسی نوع خاصی از سنگ را محدود می کند . معادن بزرگ با  تولید و فرآوری بیشتر . دسترسی به سنگ را گسترش می دهند . معمولا سعی می شود در خرید و فروش سنگ های ساختمانی از سنگ معادن بزرگ استفاده نمود که پروژه با کمبود تامین سنگ مواجه نشود. از طرفی از سنگبری هایی خرید و فروش سنگ ساختمانی انجا شود، که از لحاظ تهیه کوپ معدن دچار مشکل نباشند . در برخی معادن به سبب رکود سیستم اقتصادی، در برخی فصول تولید کوپ متوقف می شود و ممکن است در سیستم خرید و فروش سنگ ساختمانی در مقیاس بزرگ تر دچار مشکل شود. امروزه در کشور ایران فعالیت معادن سنگ های گرانیت به سبب هزینه های زیاد تولید و استخراج کوپ از معدن دچار وقفه شده است و هم اکنون معادن محدودی در این زمینه فعالیت دارند.

مقالات مرتبط :مهمترین نکات در خرید سنگ ساختمانی

۵- فرآوری

فرآوری سنگ یکی از پارامترهای مهم در خرید سنگ می باشند. میزان بالای استفاده از رزین کیفیت سنگ را کاهش می دهد . کالیبره نبودن ضخامت و ابعادی که به طور مناسب برش نخورده است و یا انعکاس نور پایین˓ دوام آن در بلند مدت را کاهش می دهد. هر چند ممکن است نسبت به نوع کالیبره شده قیمت پایین تری داشته باشد.لذا توصیه می شود حتما به استاندارد بودن ابعاد و ضخامت توجه شود . عدم گونیا بودن و ضخامت غیر یکنواخت در هنگام نصب سنگ را دچار مشکل کرده و تراز محیطی را بهم می زند. لذا در زمان خرید و فروش سنگ های ساختمانی حتما به فرآین تولید توجه شود.

۶- تناسب رنگ

استفاده از رنگ های روشن نظیر رنگ های سفید˓ کرم و سنگ بژ میزان نور را در فضاهای تاریک بالا میبرد و برعکس در فضاهایی که به میزان کافی نور در محیط وجود دارد می توان از طیف رنگ های قهوه ای تا تیره استفاده نمود. اگر سنگ به صورت استاندارد فرآیند تولید را نگذرانده باشد . معمولا توانایی انعکاس نور کمتری خواهد داشت و به مروز کدر خواهد شد.

فروش سنگ-تناسب رنگ

انواع سنگی که در ایران مورد کاربرد قرار می گیرند :

سنگ تراورتن : سنگی که قابلیت کاربرد در همه بخش های ساختمان را دارد و برای کاربرد در ارتفاعات هیچ گونه مشکلی نخواهد داشت.

سنگ مرمریت : سنگی که برای مکان های داخلی به ویژه کف واحد ها مورد کاربرد قرار می گیرد و قیمت تقریباً مناسبی هم دارد.

سنگ گرانیت : این سنگ اغلب در مکان های صنعتی و پر تردد به کار می رود و مقاومت فوق العاده زیادی دارد.

سنگ مرمر : این سنگ را برای مکان های ویژه و جذاب که نورپردازی های خاص دارند استفاده می کنند. قیمت سنگ مرمر فوق العاده زیاد می باشد.

سنگ خارجی : سنگ هایی که به ایران وارد می شوند مانند سنگ های امپرادور و سنگ های گرانیت چین و برزیل در این گروه می باشند. این سنگ ها هم در مکان های تقریباً لوکس کاربرد خواهند داشت.

خلاصه نکات انتخاب سنگ ساختمانی

• عدم جذب زیاد آب که سنگ را متلا شی یا حل نکند.

• آلوده به مواد طبیعی و مصنوعی نباشد

• باربر نباید کمتر از ۱۵۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع مقاومت فشاری برای قطعات داشته باشد.

• سالم و عدم شیار، ترک و رگه‌های سست در بافت سنگ ساختمانی

• در برابر شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط قابل تحمل باشد.

• عدم خلل و فرج و پوسیدگی

• مقاوم در برابر باد، یخبندان، تغییرات دما و کلیه عوامل فرسایش

• مقاوم در برابر محیط‌‌های شیمیایی، اسیدی و قلیایی و عمل آبکافت و اکسیداسیون

• یکدست، یکنواخت

• مقاوم دربرابر سایش

سخن پایانی :

خرید سنگ ساختمانی یکی از مهم ترین نکاتی هست که ساختمان سازان و معماران بیشتر به آن توجه می کنند . همچنین سنگ به عنوان یکی از مهمترین متریال ساختمان نقش مهمی در زیبایی و دوام اجزای یک ساختمان دارد . با توجه به تنوع زیاد سنگ های ساختمانی در ایران گاهی انتخاب نوع سنگ مناسب در بخش های مختلف ساختمان خریدار و انبوه سازان حوزه ساختمان را دچار سردرگمی می کند.همچنین باید در انتخاب سنگ نکات مهمی از جمله اینکه برای چه محیطی استفاده می شود ویا مقاومت سنگ در برابر سرما و گرما و.. را در نظر گرفت.

برای دریافت اطلات بیشتر از خرید و فروش انواع سنگ ساختمانی ازسایت سنگ ملک زاده بازدید نمایید.

۳ نظر

  • با سلام و احترام کاربر گرامی روز شما بخیر ، از پیغام شما متشکریم .

   برای پیگیری خرید یا فروش انواع سنگ ساختمانی، لطفا به لینک زیر مراجعه نمایید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید . باتشکر

   تماس با ما

   • با سلام سنگ معدن مرمر
    تراورتن انواع مختلف را
    برای فرو‌ش داریم مکان
    نیریز اصفهان در صورت
    تماس اطلاعات مربوط به
    سنگ را ارسال میکنم با
    سپاس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید