راهنمای خرید سنگ ازنا

سنگ ازنا

سنگ ازنا همانگونه که از نام آن پیدا است، خاصیت پنی و کریستالی آن بسیار پررنگ می باشد لذا این شفافیت و براقیت در مکان هایی که نیاز به انعکاس نور است، گزینه خوبی به شمار می آید. پس از آنالیز های کیفی که از سنگ چینی ازنا صورت گرفت، مشخص گردید که کیفیت کریستالی آن تا حدی خوب است که می توان آن را جز برترین رده های  سنگ های استفاده شده در دکوراسیون داخلی طبقه بندی کرد.

سنگ چینی ازنا دارای کیفیت بهتری نسبت به سایر سنگ کریستال یا چینی است. سنگ کریستال ازنا ساب پذیری خوبی دارد و در سالهای اخیر بصورت اسلب فرآوری میگردد. معدن سنگ سفید چینی ازنا در استان لرستان در فاصله ۲۴ کیلومتری شهرستان درود و شهر ازنا واقع گردیده است.

مقاومت و رنگ سنگ ازنا:

استفاده از این سنگ  در تمامی قسمتهای ساختمان بدلیل مقاومت بالا در برابر سرما ، گرما و آب بوده اما از جنبه ظاهری نیز سنگ چینی بخاطر رنگ سفید با خط های ریز مورب و رگه هایی با رنگ خاکستری روشن و جلای خیره کننده ای که دارد توانسته نظر معماران زیادی را به خود جذب نماید. در برخی از انواع سنگ این رنگ های سیاه کم رنگ به صورت مورب و رنگهای سبز و زرد نیز دیده میشود که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

مقاومت و رنگ سنگ ازنا:-کاربرد های سنگ ازنا
کاربرد های سنگ ازنا

با توجه به رنگ ظاهری آن که غالبا روشن است، می توان از آن در محیط های کم نور برای صنعت دکوراسیون داخلی بهره برد. البته سنگ چینی ازنا با رنگ های دیگری در بازار وجود دارند که از لحاظ رنگی کمی تیره تر هستند و یا خطوط و رگه های موجود در آن کمی بیشتر است اما خاصیت کریستالی و براقیت در تمام آنها یکسان است. یکی از عواملی که موجب می شود تا سطح کیفیت این سنگ ها بر اساس آن سنجیده شوند، میزان سایندگی این سنگ ها است. هر اندازه سایندگی سنگ بیشتر باشد، میزان کیفیت آن نیز چند برابر خواهد بود.

این مقاله را هم بخوانید:راهنمای خرید بهترین سنگ نما

معمولا بیشتر معماران داخلی و طراحان دکوراسیون داخلی از طرح های بوک مچ و فورمچ سنگ چینی ازنا استفاده می کنند. البته نحوه برش سنگ های مذکور به صورت اسلب می باشد که در مجموعه سنگ عظیمی در اندازه های ۱۶۵*۱۶۵و۱۲۵*۱۲۵ تولید انبوه میشود که مورد مناسبی برای اجرا در پروژه ها میباشد. با توجه به میزان روشنایی ذاتی این سنگ ها، امروزه بیشتر از آن در راه پله ها، لابی ها، سالن های پذیرایی و به صورت کلی مکان هایی که دارای ساختار مجلل هستند، استفاده می شود.

قیمت انواع مختلف سنگ ازنا:

 همان گونه که در بالا عنوان شد، با توجه به رنگ این سنگ ها و همچنین رگه های بین آن، مرغوبیت آنها متفاوت است. این موارد در قیمت سنگ های مذکور نیز دخیل است که در ادامه از لحاظ قیمتی مورد بررسی قرار گرفته اند:

اگر سنگ چینی ازنا دارای ساختار یکنواخت و یک دست باشد یا به عبارت دیگر در آن رگه های سبز و سیاه کمتری وجود داشته باشد، قیمت آن بیشتر خواهد بود.

همانند سایر سنگ های ساختمانی، هر اندازه ضخامت سنگ چینی ازنا بیشتر باشد، از لحاظ قیمتی نیز در رده بالاتری قرار دارد.

اگر سنگ های مذکور به صورت بوک مچ یا فورمچ باشند، یعنی ابعاد آنها بزرگتر باشد، قیمت تمام شده آنها نیز بیشتر خواهد بود.

مرغوبیت سنگ های مذکور از لحاظ سایش، برش و … اندازه گیری می شود و عوامل مذکور تاثیر بسزایی در قیمت خواهند داشت.

قیمت انواع مختلف سنگ ازنا-چگونه سنگ ازنا خریداری کنیم؟

بالاترین ضخامت سنگ استاندارد ۲ سانتیمتر کامل می باشد این در حالیست که سنگ ها با ضخامت های کمتر ۱.۶ تا ۱.۹ سانت نیز برش می شوند که از قیمت پایین تری برخوردار هستند. اصولا از سنگ های با ضخامت های ۲ سانت کامل بیشتر جهت صادرات مورد استفاده قرار می گیرد.

این مقاله را هم بخوانید:سنگ ازنا چیست؟ چگونه سنگ ازنا خریداری کنیم؟

فاکتور بعدی ابعاد سنگ است هر چه ابعاد سنگ بزرگتر باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. هر چه سنگ چینی روشن تر و هاله های سیاه و سبز کمتری داشته باشد قیمت آن بالاتر خواهد بود. کیفیت فرآوری یک سنگ به شدت می تواند بر روی قیمت سنگ تاثیر گذار باشد.

ویژگی های مهم سنگ چینی :

  • این سنگ ها دارای تراکم بسیار بالایی هستند و به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی و ضربه از خود نشان می دهند.
  • میزان سایش و ساب پذیری این سنگ ها زیاد است.
  • سنگ های مذکور دارای سطحی صاف و صیقل می باشند. به همین دلیل خاصیت شفافیت و براقیت زیادی از خود نشان می  دهند.
  • مقاومت سنگ های ازنا در مقابل عوامل سایشی بسیار زیاد است به همین دلیل جز سنگ های محکم در صنعت ساختمان شناخته می شوند.
  • سنگ های ازنا کمترین میزان جذب آب را دارند لذا در محیط های مرطوب می توان بدون نگرانی از آنها استفاده کرد.
  • از دیگر ویژگی های خوب سنگ های مذکور می توان قیمت خوب و به صرفه آن اشاره کرد که در مقایسه با سایر رقبای خارجی خود گزینه بهتری می باشد.

کاربرد های سنگ چینی ازنا:

 با توضیحات بالا متوجه شدید که ظاهر این سنگ به صورت کریستالی بوده و رنگ آن شفاف است. لذا در صنعت دکوراسیون داخلی برای محیط هایی همچون آشپزخانه ها، سرویس های بهداشتی، کنار درب آسانسور، کفپوش سالن های عروسی، استخر ها و … استفاده می شود. گفتنی است که این سنگ جز معدود سنگ هایی است که به دلیل جذب آب کم، مقاومت بالایی در مقابل رطوبت از خود نشان می دهد به همین دلیل برای نمای بیرونی ساختمان ها نیز کاربرد دارد.

جمع بندی

بطور کلی سنگ چینی ازنا بدلیل مقاومت بالایی که در برابر سرما و گرما دارد و بدلیل شفافیت آن در مکان هایی که نیاز به انعکاس نور است، بیشتر استفاده می شود.این سنگ بدلیل آنکه تراکم بالایی دارد مقاومت بالایی در برابر عوامل خارجی و ضربه از خود نشان می دهند.سطح صاف و صیقلی آن موجب شده تا ظاهر این سنگ شفاف و براق بنظر برسد. مقاومت سنگ ازنا در مقابل عوامل سایشی بسیار زیاد است به همین دلیل در صنعت ساختمان سازی بسیار محبوب است.

درصورتیکه تمایل به خرید سنگ چینی ازنا دارد کلیک کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید