این ۵ سنگ مرمریت را خریداری نکنید!!

این 5 سنگ مرمریت را خریداری نکنید!!

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت سنگی است که در اثر دگرگونی آهک اولیه به وجود می‌آید. این سنگ از جمله سنگ‌هایی است که مقاومت زیادی در برابر حرارت از خود نشان می‌دهد. سنگ مرمریت در برابر اسید آسیب‌پذیر است و در صورت مجاورت با تغییرات شرایط آب و هوایی دچار تغییر شکل می‌شود.

به همین دلیل از این نوع سنگ بیشتر در داخل ساختمان استفاده می‌کنند. همان‌طور که گفته شد سنگ مرمریت خاصیت آهکی دارد و نسبتاً جذب بالایی دارد به همین خاطر استفاده از آن در مکان‌هایی مانند حمام که آبریزی وجود دارد توصیه نمی‌شود.

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت چیست؟

گاها دیده می شود که سنگ مرمر را با مرمریت یکی می دانند و این کاملا اشتباه است . سنگ مرمر قابلیت عبور نور را از خود دارد و از دگرگونی سنگ تراورتن بوجود آمده است ( دگرگونی آهکی است ). این سنگ نرم تر از مرمریت است و نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد.

تفاوت سنگ مرمر و مرمریت

مرمر سنگ ظریف وشکننده ای است که کوپ های کوچکی از آن استخراج می شود. اغلب تقاضا آن در ابعاد اسلب است و در اماکن مذهبی و ساختمان های تجاری و مسکونی لوکس شاهد کاربرد آن هستیم. برخلاف مرمریت ها، سنگ مرمر به فراوانی یافت نمی شود. ساب پذیری خیلی خوبی دارد و در رنگ های متنوعی یافت می شود. قیمت سنگ مرمر نسبت به مرمریت بیشتر است و جزء سنگ های گران قیمت دنیا به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: ۵ سنگ ساختمانی مرمریت مناسب شهر تهران

این ۵ سنگ مرمریت را هرگز خریداری نکنید.

۱- عدم داشتن کیفیت، ضخامت و اندازه در سنگ

تمام قطعات را از نظر یکنواختی در رنگ، اندازه و کیفیت طبق مشخصات بررسی کنید. سنگ مرمریت باید صیقل داده شده باشد و در چهار طرف دارای برش‌های صافی باشد. ضخامت آن باید مستقیم و یکنواخت باشد ضخامت غیر یکنواخت منجر به ناهموار بودن کف می‌شود و می‌تواند باعث بروز حوادث در خانه شود.

۲- برش نامناسب و اندازه های ناهموار سنگ

کاشی‌های مرمریت باید از نظر اندازه‌های مساوی بررسی شوند. اندازه‌های ناهموار، برش، نصب و همچنین دوغاب سازی آن را دشوار می‌کند. در کنار با سطح جلو، قسمت پشتی تخته سنگ مرمریت را نیز بررسی کنید. اگر سطح پشتی مشبکی به آن متصل شده باشد، باید از خرید آن خودداری شود زیرا تولیدکنندگان در صورت شکننده یا نرم بودن سنگ مرمریت، از این مواد مشبک استفاده می‌کنند.

۳- داشتن لکه بر روی سطح سنگ

در بررسی سطح سنگ مرمریت در زیر نور با زاویه ۴۵ درجه، اگر سطح و لکه‌هایی پیدا کنید، نشان دهنده کیفیت پایین است. این لکه‌ها به دلیل ترک‌هایی است که با موادی پر شده است. از این نوع سنگ مرمریت نمی‌توان برای مناطق پرتردد استفاده کرد.

کاربرد سنگ مرمریت

۴- داشتن ترک خوردگی های کوچک و بزرگ در سنگ مرمریت

رگه‌های سطح مرمریت همیشه باید بررسی شوند. هنگام خرید، سنگ را برعکس کنید و از نظر ترک یا شکاف بررسی کنید. بعضی اوقات ترک‌های کوچکی همراه با رگه‌ها روی سطح مرمریت قرار می‌گیرد. از تخته‌های دارای ترک کوچک می‌توان در مناطق کم رفت و آمد استفاده کرد. اگر ترک‌های گسترده‌ای وجود داشته باشد، کیفیت خوبی ندارد.

۵- عدم طبیعی بودن سنگ مرمریت

۵- همچنین می‌توانید با خراشیدن سطح آن، از انتخاب سنگ مرمریت درجه یک مطمئن شوید. اگر در برابر خراش مقاومت کند، نوع مصنوعی آن است و پس از نصب رنگ آن تغییر می‌کند. مرمریت خالص مقاومت کمی در برابر خراش دارد. همچنین با انداختن ۳ تا ۴ قطره آب لیمو (اسید سیتریک) در بالای سطح آن، می‌توان از نظر تخلخل کیفیت مرمریت را بررسی کرد.

سنگ مرمریت

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله گفته شد؛ مرمریت سنگی آهکی بوده و حاصل دگرگونی مواد در طول زمان است. سنگ مرمریت در برابر اسید آسیب‌پذیر است و در صورت مجاورت با تغییرات شرایط آب و هوایی دچار تغییر شکل می‌شود. برای تشخیص اینکه کدام سنگ مرمریت از کیفیت بالایی برخوردار است. باید به نکات گفته شده در این مقاله توجه نمایید.

اما با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توانید سنگ مرمریت با کیفیت را تشخیص دهید. یادگیری اینکه چه چیزی سنگ مرمریت را با کیفیت‌تر می‌کند، چه چیزی نشان دهنده کاهش کیفیت سنگ هستند و چه مواقعی این عوامل مهم هستند می‌تواند به شما در انتخاب سنگ مرمریت باکیفیت کمک می‌کند.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید