سنگ چینی یا کریستال چیست؟

سنگ چینی یا کریستال

سنگ چینی که با نام سنگ کریستال نیز شناخته می شوند، نوعی سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت بالا، بار دیگر متبلور شده و به همین دلیل در گروه سنگ های دگرگون قرار می گیرد. این نوع سنگ که از خانواده سنگ های مرمریت می باشد، تنوع رنگی کمی دارد و اغلب در طیف رنگ های سفید تا شیری یافت می شود، که در برخی از انواع آن رگه های طلایی نیز دیده می شود.

بیشتر بخوانید >>> لیست انواع سنگ چینی در سایت ملک زاده

سنگ چینی یا کریستال برای نمای داخلی یا خارجی ساختمان ها یا ساخت وسایل و مجسمه های دکوراتیو کاربرد زیادی دارد. در ادامه به معرفی ۵ سنگ چینی محبوب اصفهان می پردازیم. هم چنین نگاهی دقیق و کامل به این ۵ سنگ، خواهیم داشت.

۱- سنگ چینی ازنا

 سنگ چینی یا کریستال ازنا یکی از مشهورترین سنگ کریستال ایرانی است که در ابتدا توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید. این سنگ به سنگ چینی ارباب نیز شناخته می شود. این سنگ با زمینه‌ی سفید رنگ که خطوطی نامنظم طوسی و مشکی مورب در این سنگ نمایان است. جنس کریستالی این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیارخوبی به خود بگیرد.

مشاهده در صفحه محصولات >>> سنگ ازنا

انعکاس نور بسیار خوبی دارد و با وجود آنالیز بسیار ممتاز جز سنگ های کریستال برتر ایران و دنیا محسوب می گردد. با وجود زمینه روشن و کریستالی شکل، بسیار مناسب محیط های کم نور می باشد. این سنگ نسبت به سایر سنگ های مشابه خارجی و داخلی هم از نظر کیفی و هم از نظر قیمت بسیار مناسب تر است. 

کاربرد سنگ چینی ازنا:

  • سنگفرش فضای داخلی ساختمان
  • نمای بیرونی و اصلی
  • بدنه راه پله و سنگ پله 
  • سرویس های بهداشتی

۲- سنگ چینی الیگودرز و بیانکو

چینی الیگودرز یکی از سنگ‌های کریستالی ایرانی است. این سنگ دارای زمینه سفید رنگ بوده که بر روی آن تعدادی خطوط نامنظم مشکی و طوسی وجود دارد. همچنین این سنگ‌ها بسیار درخشان بوده و در زیر نور نمای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند.

همچنین این سنگ‌ها ساب پذیری خوبی دارند. اکثر مهندسین از این مدل سنگ‌ها برای کفپوش رستوران‌ها و تالارهای مجلل استفاده می‌کنند. این سنگ‌ها نور را منعکس کرده و باعث روشن‌تر شدن ساختمان می‌شود.

مشاهده در صفحه محصولات >>> سنگ چینی الیگودرز

دلیل نام گذاری این سنگ به بیانکو به این دلیل می باشد که این سنگ شباهت بسیار زیادی به یکی از سنگ های سفید ایتالیایی به نام بیانکو داشته و حتی از نظر مشخصه های کیفی نیز با این سنگ برابری می کند.

سنگ های الیگودرز جلاپذیری بسیار بالایی دارند و سطح انها بسیار براق می باشدبه دلیل نبود تکنولوژی مناسب و فراوری نامناسب در گذشته این سنگ ها بیشتر به شکل کاشی های کوچک یا طولی بریده و فراروی میشد اما امروزه با نکنولوژی به روز این سنگ ها را به شکل اسلب(ابعاد بزرگ) تولید می کنند.این کار هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان بسیار مقرون به صرفه است.

این سنگ به واسطه تراکم رنگهای طوسی و سیاه دسته بندی میگردد. با وجود زمینه روشن و کریستالی شکل، بسیار مناسب محیط های کم نور می باشد. براقیت و شفافیت بالا از مهم ترین ویژگی های آن است. ساینده این سنگ اگر ازجنس مرغوب باشد شفافیت آنرا چند برابرخواهد کرد.

۳- سنگ چینی نیریز :

سنگ چینی سنگی به رنگ سفید است که رگه و خطوط خاکستری تیره دارد. چینی نیریز حاله های خاکستری گل پنبه ای دارد و به دلیل رنگ روشن بسیار پرطرفدار و کاربردی است.

جنس کریستالی و بلور های ریز شکل سنگ چینی نیریز باعث گردیده این سنگ ساب پذیر خوبی داشته باشد . از ویژگی های خاص چینی نیریز علاوه بر ساب پذیری بالا ، جذب آب پایین ، مقاومت فشاری و سایشی بالا است.

مشاهده در صفحه محصولات >>> سنگ چینی نیریز

در گذشته این سنگ بصورت طولی و فرشی فرآوری میگردید ولی اخیرا این سنگ توسط اره بصورت اسلب فرآوری میگردد. اسلب های آن طرح های بوک مچ و فورمچ بسیار زیبایی را خلق میکند که هر بیننده ای را محو تماشای خود مینماید و اکثر مهندسان آرشیتکت از طرح های بوک مچ و فورمچ آن برای طراحی و سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل و تالارها استفاده مینمایند.

کاربرد سنگ چینی نی ریز :

چینی نیریز ، نور و روشنایی بیشتری به محیط می بخشد و در محیط های کم نور گزینه خوبی است. این سنگ  برای نمای ساختمان مناسب است ولیکن بدلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ میبایست در موقع نصب به منظور جدا شدن سنگ نما از گیره های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد.

استفاده این سنگها در نمای مناطق بسیارسرد و مرطوب مناسب نیست. از دیگر کاربرد های چینی نیریز استفاده در سنگفرش هال و پذیرایی، سنگفرش آشپزخانه، سنگفرش لابی، سنگ پله و دیواره های داخلی ساختمان و … میباشد.

۴-سنگ چینی لایبید :

سنگ چینی لایبید سنگی است با زمینه‌ی سفید رنگ و خطوطی نامنظم طوسی و مشکی در این رنگ سفید نمایان است. جنس چینی و بلوری این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیارخوبی به خود بگیرد، به طوری که این سنگ انعکاس نور بسیار زیبایی دارد و با وجود آنالیز بسیار ممتاز جز سنگهای کریستال برتر ایران و دنیا محسوب می‌گردد.

مشاهده در صفحه محصولات >>> سنگ لایبید

سنگ چینی لایبید یکی از قدیمی ترین معادن سنگ تزئینی ایران است. سنگ کریستال لایبید ابری با زمینه آبی کم رنگ و طوسی تا زمینه سفید استحصال میگردد. سنگ کریستال لایبید ابری قدرت جذب آب پائینی دارد و در برابر سرما و گرما از مقاومت بالایی برخوردار است. سنگ کریستال لایبید ابری بصورت سابیده، تیشه ای، بوش همر و جداول سنگی فرآوری می گردد.

نتیجه گیری :

همان طور که در این مقاله اشاره شد سنگ چینی که با نام سنگ کریستال نیز شناخته می شوند، نوعی سنگ آهکی است که تحت فشار و حرارت بالا به وجود می آید. بنابراین با توجه به کاربرد های این سنگ که در بالا ذکر شد میتوانید با مراجعه به قسمت محصولات سایت ملک زاده این سنگ ها را در ابعاد مختلف و با بهترین کیفیت خریداری نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید