صنایع سنگ استان مازندران را بیشتر بشناسیم!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
صنایع سنگ استان مازندران را بیشتر بشناسیم!

آشنایی با سنگ و صنایع سنگی

تقریبا همه ی مردم در سراسر جهان با کلمه ی سنگ آشنایی دارند. و خوب می دانند که سنگ به طور  کلی در طبیعت در رنگ ها و طرح های متنوع یافت می شود. حال آنکه در این کره خاکی برخی از انواع سنگ ها در بعضی از نقاط بیشتر یافت می شود.

امروزه با شناخت اقسام؛ جنس؛ فواید و نقش هر کدام از انواع سنگ در مصارف گوناگون صنعتی و تزئینی در زندگی پر سرعت دنیای کنونی؛ به یک پدیده زیبا و شگفت انگیز در جهان تبدیل شده است. در کشور ایران، هنرمندان زیادی در شهرهای مختلف وجود دارد.

که از سنگ و فرآورده های سنگ؛ صنایع سنگی زیبایی خلق می کنند. حال آنکه در استان زیبای مازندران؛ مردم هنرمندی دارد که از سنگ؛ صنایع زیبایی خلق می کنند. در ادامه با صنایع سنگ استان مازندران آشنا می شوید. پس با ما  تا انتهای مقاله همراه باشید.

صنایع سنگی چییست؟

 حال می پردازیم به اینکه اصلا صنایع سنگی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ صنایع سنگی به صنایعی گفته می شود که سنگ و فرآورده های آن، مهم ترین و اولین مواد تشکیل دهنده ی آن می باشند. این هنر و صنایع دستی نیز به مانند تمام صنایع دستی ایران، از گستردگی و تنوع زیادی برخوردار است که به طور کلی روش های حجاری شامل تراش سنگ (جواهر تراشی، خراطی و نقش برجسته)، برش سنگ ( معرق و مشبک)، خراش سنگ (حکاکی) و روش های تلفیقی (نقش برجسته مشبک) می باشد.

هنرهای ساخت صنایع سنگی با سنگ

  • آبنمای سنگی و گلدان سنگی
  • مجسمه سازی با سنگ
  • معرق کاری سنگ
  • حکاکی روی سنگ

آبنما و گلدان های سنگی

آبنمای سنگی

یکی از هنرهای صنایع سنگ استان مازندران، که در زیرشاخه صنایع سنگ، می باشد. ساختن آبنما وگلدان های سنگی می باشد.

این روزها در بسیاری از پروژه های ساخت ویلا و ساختمان های تجاری و مسکونی از آبنماهای سنگی و گلدان های بزرگ سنگی در حیاط ساختمان و یا مجتمع استفاده می شود. طرفداران زیادی در بین معماران و ساختمان سازان پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: نمای سنگ ساختمان ویلایی کوچک

مجسمه سازی با سنگ

یکی دیگر از هنرهای صنایع دستی در زیرشاخه صنایع سنگی، مجسمه سازی با سنگ می باشد. مجسمه یا تندیس، پیکره ای است که با هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می شود و به کسی که تندیس می سازد پیکرتراش می گویند.

مجسمه سازی با سنگ

امروزه ساخت مجسمه های سنگی در مکان های پر رفت و آمد؛ در شهر های مختلف ایران و حتی جهان دیده می شود. در شهر زیبای مازندران نیز از این هنر زیبای مجسمه سازی استفاده می کنند. همچنین طراحان و معماران از این طرح استقبال کرده و در پروژه های ساختمان سازی؛ مانند ساخت ویلا، خانه باغ و.. در نمای بیرونی استفاده می کنند؛ که باعث زیبایی دوچندان آنجا می شود.

معرق کاری سنگ

معرق کاری سنگ؛ نیز یکی دیگر از زیباترین صنایع دستی سنگی است که از کنار هم قرار دادن و چسباندن تکه های سنگ به وجود می ﺁید. این سنگ ها می توانند سنگ ریزه های رنگی موجود در طبیعت و یا خرده سنگ های برش خورده و حتی برش سنگ های بزرگ تر باشد.

معرق کاری سنگ

به طور کلی معرق کاری سنگ یعنی برش سنگ های رنگی و چیدن و چسباندن آن ها کنار هم. این هنر عموما بر روی سطوح تخت و وسیع به کار برده می شود تا به خوبی بتواند زیبایی خود را نشان دهد.

به همین دلیل در حال حاضر از معرق کاری سنگی در ساخت و سازها خصوصا کف لابی ساختمان ها، راهروها، ورودی های ساختمان ها، کف سالن های پذیرایی و اتاق ها و همچنین بر روی سطوح میز استفاده می شود. امروزه این هنر در اکثر هتل ها و سالن های عمومی و ساختمان ها به چشم می خورد

بیشتر بخوانید: پر استفاده ترین سنگ ساختمانی در شهر مازندران

در این نوع صنایع دستی سنگی هم، از سنگ های مختلفی استفاده می شود که وجود همین سنگ های متنوع سبب شدند معرق کاری سنگی به انواع زیر دسته بندی شود:

سنگ مرمریت

• سنگ تراورتن

• سنگ گرانیت

حکاکی روی سنگ

خراش یا حکاکی سنگ را می توان یکی از اولین هنرهای به جای مانده از تمدن بشریت دانست که علاقه و تمایل بشر به خلق هنر را نشان می دهد. هنر حکاکی یا خراش بر روی سنگ برای ایجاد خط، بافت و نقوش کم عمق بر روی سنگ است که با انواع چکش و قلم فولادی انجام می گیرد. این هنر خود به دو نوع خراش زمینه و خراش طرح اصلی تقسیم می شود.

با استفاده از این هنر می توان انواع نقوش ظریف و سطحی نوشتاری و تصویری را بر روی انواع سطوح سنگی تخت و منحنی انجام داد.

سخن پایانی

همانطور که دراین مقاله گفته شد، از دیرباز تاکنون در صنایع سنگی از سنگ و مشتقات سنگ استفاده می شود.و همواره مورد استقبال هنرمندان و هنردوستان سراسر ایران قرار گرفته است. همچنین این هنر و صنایع دستی سنگی نیز به مانند تمام صنایع دستی ایران، از گستردگی و تنوع زیادی برخوردار است صنایع سنگی فراوانی از قبیل: مجسمه سازی با سنگ؛ حکاکی روی سنگ؛ مشبک روی سنگ؛ معرق کاری و خراطی و… می باشد. در استان زیبای مازندران نیز از این هنر زیبا استقبال شده و مردم خوش ذوق و هنرمند این استان، آثار زیبایی را خلق می کنند.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه‌های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده با بیش از ۵۸ سال سابقه درخشان در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید