سنگ مشکی ماکو و لاشترچرمی رابهتر بشناسیم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
سنگ مشکی ماکو و لاشتر چرمی

در دنیای سنگ سازی خانواده سنگ ها با تنوع بسیار زیاد وجود دارند. که در سراسر جهان ازجمله ایران خودمان تولید و به مصرف می رسد. و تنوع بالای آن ها انسان را متحیر می کند. از میان این همه سنگ، خانواده ای سرشناس و محبوبی به نام مرمریت ها وجود دارند. که در دل خود انواع سنگ های زیبا و پرطرفدار را جای داده اند. و دو تا از این سنگ ها سنگ مشکی ماکو و لاشترچرمی است. که هر دوی آنها بسیار محبوب و سرشناس بین بقیه ی اعضای خانواده ی خود هستند. حالا ما قصد داریم شما را بیشتر با این دو سنگ آشنا کنیم. و در آخر به بررسی تفاوت های آنها بپردازیم.

بیشتربخوانید:سنگ الیگودرز

سنگ مشکی ماکو و لاشتر چرمی
سنگ مشکی ماکو و لاشتر چرمی

سنگ مشکی ماکو، روسیاه اما زیبا

سنگی بسیار شیک و زیبا که در بازار به نام مشکی زال نیز آن را می شناسند. سنگ مشکی ماکو که از اعضای خانواده مرمریت ها است. دارای طیف گسترده ای از رنگ مشکی است. و علاوه بر آن دارای رگه های سفید در زمینه خود است. که ظاهری شیک و مدرن به سنگ بخشیده است. جالب است بدانید که این سنگ به خاطر ظاهر خود به عنوان سنگ لوکس در میان مصرف کنندگان شناخته شده است. و بسیاری از طراحان دکوراسیون و معماران ساختمان از سنگ مشکی ماکو در پروژه های خاص و لوکس خود استفاده می کنند.

سنگ مشکی ماکو، روسیاه اما زیبا
سنگ مشکی ماکو، روسیاه اما زیبا

حتما تا الان این پرسش برای شما به وجود آمده است. که چرا اسم ماکو را برای این سنگ گذاشته اند. جواب این سوال برمی گردد، به معدن این سنگ لوکس که در نزدیکی شهر ماکو واقع در استان زیبای آذربایجان غربی است. این سنگ به خاطر ویژگی های چشمگیر و ظاهرشیک خود در بخش های مختلف ساختمان کاربرد دارد. که از مهم ترین آن ها استفاده به عنوان قاب در آسانسور ، لابی ساختمان های لوکس ،ساخت شومینه و آب نما است.

سنگ مشکی ماکو
سنگ مشکی ماکو با ظاهری شیک

سنگ لاشترچرمی

واما یکی دیگر از اعضای مرمریت ها، سنگ لاشترچرمی است. که به عنوان یکی از سنگ های ایرانی در جهان شهرت خوبی را کسب کرده است. سنگ لاشترچرمی عمدتا به رنگ های خاکستری و مشکی وجود دارد. و بر اساس رنگ زمینه و تعداد رگه های سفید موجود در زمینه خود طبقه بندی می شود. البته سنگ لاشتر خاکستری یکی از معروف ترین و پرفروش ترین سنگ ها در جهان است. به همین منظور سالانه این سنگ به شکل های مختلف فرآوری شده و خام به کشور های دیگر صادر می شود. و در کنار ایران کشورهایی همچون چین و ترکیه از تولیدکنندگان بزرگ این سنگ هستند. و سالانه حجم انبوهی از این سنگ را به سراسر جهان صادر می کنند.

سنگ لاشترچرمی
سنگ لاشترچرمی

این سنگ نیز مانند خویشاوندان خود نام خود را از منطقه ای که در آن قرار دارد. گرفته است. معدن این سنگ در منطقه لاشتر در استان اصفهان است. که سالانه حجم انبوهی از این سنگ استخراج می شود. سنگ لاشترچرمی به خاطر ویژگی های مدهوش کننده اش کاربرد های متنوعی دارد. که از مهم ترین آن ها  به عنوان کفپوش لابی ها ، سینما ها، کافی شاپ ها و حتی در سرویس های بهداشتی و حمام ها استفاده می شود. قیمت این سنگ نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند رنگ یکدست داشتن، ضخامت و کیفیت فرآوری و…..

سنگ لاشتر با چشم اندازی زیبا
سنگ لاشتر با چشم اندازی زیبا

مقایسه سنگ مشکی ماکو و لاشترچرمی

خب در اینجا به مقایسه این دو سنگ فوق العاده می پردازیم. به عنوان اولین و شاید بارزترین تفاوت باید به جذب آب سنگ ها اشاره کنیم که سنگ مشکی ماکو دارای جذب آب بیشتری نسبت به لاشترچرمی است. و همچنین اگر بخواهیم وارد حوزه مقاومت شویم مشاهده خواهیم کرد. که لاشترچرمی دارای مقاومت فشاری بیشتری است درحالی که دارای مقاومت سایشی تقریبا مشابهی هستند.

مقایسه ماکو و لاشتر در یک نگاه
مقایسه ماکو و لاشتر در یک نگاه

واما در آخر

خب ما در اینجا سعی کردیم. دو تا از اعضای خانواده مرمریت ها را به شما معرفی کنیم. و از تفاوت های آن دو صحبت کنیم. این دو سنگ از سنگ های پرطرفدارو زیبای خانواده مرمریت ها هستند. که خاستگاه آن ها ایران عزیزمان بوده. و سالانه حجم انبوهی از آن ها تولید و به مصرف داخل و خارج کشور می رسد. و بخش قابل توجهی از آن ها نیز به صورت خام به کشور های فرآوری کننده سنگ فرستاده می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید