چرا از سنگ مرمریت ایرانی استفاده کنیم؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
سنگ مرمریت

سهم ایران در بازار جهانی سنگ طبیعی به طور میانگین تا ۱۵% در سال می باشد. ایران در رتبه بندی جهانی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی در رتبه چهارم قرار دارد، اما از نظر کیفیت، رنگ و تنوع سنگ‌های ساختمانی در رتبه اول جهان قرار دارد. 

کارشناسان خارجی، سنگ ایران را جزو با کیفیت ترین سنگ های طبیعی ارزیابی می کنند. کارخانجات ایران همچنان به صادرات محصولات آماده از جنس سنگ نرم طبیعی ادامه می دهند.

مطالعه بیشتر >>> ۵ ویژگی سنگ مرمریت ایرانی

ایران هشتمین کشور دارنده معادن سنگ ساختمانی به شمار می رود. تقریبا ۸۰ درصد از انواع سنگ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می‌شود. بسیاری از سنگ‌های ساختمانی ایران جزو با کیفیت‌ترین سنگ‌های دنیا هستند. با صادرات سنگ ایران، این سنگ‌ها در تمام جهان با نام ایران شناخته می‌شوند. بیشترین معادن سنگ ایران در شهرهای اصفهان،کرمانشاه، محلات، و قم واقع هستند.

سنگ مرمریت دهبید از لحاظ کیفیت و رنگ بندی در دنیا شناخته شده است. این موضوع به این معنی نیست که سایر سنگ‌های ما از کیفیت بالا برخوردار نیستند؛ بلکه ممکن است در دنیا شناخته شده نباشند.

این موضوع خود دلیلی بر ضرورت بازارسازی و برندینگ در زمینه صادرات سنگ است. سنگ ایران، به جهت کیفیت و تنوع بسیار بالا، در جهان مشهور می باشد و برندهای سنگ ایرانی محصولات تولیدی خود را از معادن بسیار گسترده سطح این کشور به صورت کوپ دریافت نموده و پس از فرآوری، در بازار های داخلی و خارجی به فروش می رسانند.

سنگ مرمریت

سنگ ساختمانی خارجی:

منظوراز سنگ خارجی، سنگ هایی است که از طریق واردات داخل ایران می شود. مصارف سنگ خارجی نیز مانند سنگ های ایرانی در قسمت های مختلف پروژه های ساختمانی است. سنگ خارجی بیشتر در دو دسته سنگ مرمریت و سنگ گرانیت وارد کشور می شود. دلیل آن هم این است که ایران از نظر سنگ های تراورتن و سنگ مرمر بسیار غنی است. در زمینه سنگ تراورتن و سنگ مرمر ایران خود یکی از کشورهای بسیار قدرتمند به حساب می آید.

مطالعه بیشتر >>> از کجا سنگ مرمریت بخریم؟

سنگ های برزیل، سنگ هند، سنگ اسپانیا، سنگ ترکیه و سنگ های چین در مقیاس های بزرگ و کوچک وارد ایران می شوند. سنگ های گرانیت از هند و چین و برزیل و سنگ های مرمریت از اسپانیا و ترکیه وارد می شوند. البته به علت هزینه تولید پایین این سنگ ها بیشتر در چین فرآوری می شوند و از آنجا عملیات بارگیری صورت خواهد گرفت.

سنگ هلویی چین معروف ترین در دسته گرانیت های وارداتی است و خصوصیت آن هم قیمت مناسب، مقاومت زیاد و طرح زیبای آن است. این سنگ به مقادیر زیاد در بیمارستانها، آزمایشگاه ها و فضاهای صنعتی کاربرد دارد.

سنگ های مرمریت نیز متنوع هستند اما معروف ترین آنها سنگ امپرادور دارک و سنگ امپرادور لایت است که معادن آن در کشور اسپانیا است. این سنگ برای کاهش هزینه ها در چین فرآوری می شود و به کشورهای مختلف صادر می شود.

مطالعه بیشتر >>> سنگ مرمریت محبوب اسپانیا

ویژگی‌های سنگ مرمریت ایرانی چیست؟

۱- طبق استاندارد از حد مشخصی سنگین تر نیستند . با توجه به تحمل هر سازه باید در دسته های مختلفی جای  می گیریند.

۲- به‌ صورت صیقلی، هوند، بوش، همر و یا براش فرآوری شده اند.

۳- در مراحل فرآوری این نوع سنگ ها از اپوکسی یا رزین استفاده می کنند. سپس برای سفت شدن این پوشش از اشعه یو وی استفاده می کنند. با این کار تمام خلل و فرج سنگ پر شده و علاوه بر این که سنگ سطحی جلا یافته به خود می گیرد؛ در برابر حرارت، تغییر رنگ و نفوذ آب نیز مقاوم می شوند.

۴-  مستحکم هستند. این سنگ باید در برابر فشار و ضربه هایی که ممکن است به طور اتفاقی به آن وارد شود مقاوم است.

۵- ضخامت های مختلفی در این سنگ ها وجود دارد با توجه به اینکه به دست تولید کننده ایرانی فراوری می شوند محدویتی از این بابت نیست. از سنگ هایی که نازکتر هستند بیشتر برای بخش کف و دیوار استفاده می شود. اما سنگ های ضخیم تر را به عنوان کانتر یا وان حمام یا حتی مجسمه‌ های تزئینی استفاده می‌کنند.

۶- ساب پذیری بالایی دارند و در برابر سایش و خمشی که بر اثر عبور و مرور در طول زمان به وجود می آید؛ تا حد زیادی مقاوم هستند.

سنگ مرمریت

نتیجه گیری:

ایران پس از چین و هند، یکی از سه کشورعمده تولید کننده سنگ تزئینی خام در سطح جهان محسوب می شود. اما از آنجایی که ایران تمام سنگ های دنیا را ندارد پس در نتیجه به سنگ کشورهای دیگر نیز نیاز پیدا می کند. در کنار صادرات سنگ، واردات سنگ نیز به ایران انجام می پذیرد. اما باید توجه داشت که هر سنگی در اقلیمی که به وجود آمده کارکرد بهتری خواهد داشت.

مطالعه بیشتر >>> نمایشگاه سنگ ساختمانی کرج

همچنین هزینه هایی اضافی از جمله فراوری و انتقال سنگ به قیمت سگ افزوده می شود که باعثگران شدن سنگ های خارجی می شود. همان طور که در این مقاله گفته شد، سنگ های مرمریت یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی است که از گذشته تا امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه‌های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده با بیش از ۵۸ سال سابقه درخشان در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید