انواع سنگ‌های ساختمانی مازندران

انواع سنگ های ساختمانی مازندران

سنگ‌های ساختمانی مازندران

همان طور که می دانیم؛ مصالح ساختمانی بسیار زیادی در صنعت ساخت و ساز ساختمان ها، چه در نمای درونی و نمای خارجی موجود می باشد. که هر کدام از ویژگی ها و کاربری های مختلفی برخوردار می باشند.

یکی از انواع مصالح ساختمانی که قدمتی چندین هزار ساله دارد و هم اکنون نیز دارای جایگاه بسیار بالایی در این صنعت می باشد، سنگ ساختمانی است، که یکی از مصالحی است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد‌های بسیار متنوعی دارد. البته این موضوع مربوط به زمان حال نمی‌شود، بلکه سنگ از گذشته‌های دور تا به امروز جزو پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی به حساب می آید.

یکی از مشکلاتی که در شهرهایی با آب و هوای شرجی و همیشه بارانی و مرطوب، مانند مازندران وجود دارد اینست که؛  بسیاری از ساختمان سازان با توجه به شرایط هوایی شرجی، نمی دانند از چه نوع سنگی برای نمای ساختمان استفاده کنند.

که این امر باعث می شود، هر چند وقت یکبار مجبور به ترمیم نمای ساختمان شوند. ما در این مقاله سعی داریم؛ به معرفی انواع سنگ های ساختمانی مناسب مازندران بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

با توجه به اینکه ساختار کلیه سنگ ها آهکی است و آهک در مجاورت رطوبت واکنش نشان می دهد. در مناطق شرجی، با آب های مرطوب باید سنگی استفاده شود؛ که آهک و جذب آب کمتری دارد. از بین سنگ های مناسب در شمال کشور برای نما می توان از انواع تراورتن ها از جمله تراورتن عباس آباد، تراورتن دره بخاری، تراورتن تکاب و سایر تراورتن ها خصوصأ تراورتن هایی که تخلخل کمتری دارند نام برد.

سنگ‌های ساختمانی مازندران(تراورتن)

تراورتن؛ نوعی سنگ از دسته سنگ‌های رسوبی و تزیینی به‌شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات چشمه‌های آب گرم هستند. حفرات موجود در این سنگ به دلیل فضای اشغال شده توسط گازهای موجود در آبهای گرم منبع رسوب‌گذاری است.

سنگ تراورتن در مازندران
سنگ تراورتن در مازندران

هرچه عناصر محلول در آب این منابع کمتر باشد، رنگ سنگ روشن‌تر خواهد بود. یکی از سنگ‌های کاربردی سنگ تراورتن در مازندران می‌باشد؛ که با توجه به داشتن تنوع رنگ کرم، سفید، شکلاتی و … موجب شده تا سلیقه‌های مختلف را تحت پوشش خود قرار دهد. همچنین با توجه به شرایط آب و هوایی مازندران بهترین گزینه می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع سنگ ساختمانی اصفهان

ویژگی های سنگ تراورتن

۱-مقاوم در برابر سایش و ضربه

 دوام سنگ تراورتن از قرن ها پیش آن را به یکی از محبوبترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده است.

۲- سهولت در برش و شکل دادن

برش و شکل گیری سنگ های تراورتن در مقایسه با سنگهای گرانیت و مرمریت بسیار آسانتر است.

۳- مقاومت بالای در برابر فشار و گرما

همانگونه که در نحوه تشکیل آنها بیان شد تراورتن‌ها در برابر فشار و گرما از مقاومت بالایی برخوردارند.

۴- عایق حرارتی و صوتی خوب

 این موضوع به علت وجود تخلخل هایی که در این سنگ ها وجود دارد. عایق حرارت بودن آنها موجب شده است که در آتش سوزی ها مقاومت خوبی از خود نشان دهند.

۵چسبندگی خوب با ملات

 این ویژگی نیز برخواسته از وجود تخلخل در تراورتن است. زیرا با وجود این حفره ها در هنگام نصب سنگ ملات سیمانی داخل حفره ها نفوذ می کند و موجب چسبیدن بهتر آنها به نما می شود و از سقوط جلوگیری می کند. در صورتی که در سنگ هایی مانند گرانیت که از تخلخل بسیار ناچیزی برخوردارند نصب آنها کمی سخت تر است.

۶- سبک وزن بودن

 کاملا مشخص است که تخلخل های موجود در سنگ موجب کاهش وزن سنگ شده و هنگام استفاده در ساختمان موجب می شود بار کمتری به اسکلت اصلی ساختمان وارد شود.

بیشتر بخوانید: ارزان ترین سنگ ساختمانی چیست؟

۷- جذب آب بالا

 این موضوع تا حد زیادی با وجود فرآوری های رزین و اپوکسی و پرداخت های انجام شده روی آن مانند صیقلی برطرف شده است.

سنگ‌های ساختمانی مازندران(مرمریت)

سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ‌های رسوبی به حساب می‌آید. این سنگ بر اثر رسوب سنگ‌های آهکی به خاطر حرارت زیاد و فشار سهمگین در دراز مدت به وجود می‌آید. حرارت و فشار باعث دگرگون شدن بافت و ساختار سنگ‌های آهکی شده و این سنگ‌ها به سنگ مرمریت تبدیل می‌شوند.

سنگ مرمریت در مازندارن
سنگ مرمریت در مازندران

وزن سنگ‌های آهکی دگرگونی مثل مرمریت از سنگ‌های آهکی بیشتر است. با این‌حال مرمریت جزو سنگ‌های فوق سخت به حساب نمی‌آید و برعکس در ردۀ سنگ‌های نرم بر دسته بندی می‌شود.

سنگ‌های دگرگونی و غیر دگرگونی که قابلیت صیقل خوردن خوبی دارند و جلا پذیر هستند را سنگ‌های نرم بر می‌گویند. معمولا ظاهر سنگ‌ مرمریت روشن است و دارای رنگ‌های سفید و شیری هستند و عموما رگه دارند.از دیگر سنگ‌های مطرح در بین خریداران، سنگ مرمریت در مازندران می‌باشد.

مرمریت با توجه به خصوصیات ذاتی که دارد تنها قابلیت استفاده در نمای داخلی ساختمان را داشته و توصیه می شود. که از استفاده آن در نمای بیرون و با توجه به شرایط آب وهوایی مازندران، اکیدا خودداری گردد.

سنگ‌های مرمریت در ابعاد پلاک، پله، فرشی و کابینت مورد فرآوری قرار می‌گیرند همچنین سنگ مرمریت در تمامی ابعاد در مازندران قابلیت استفاده را دارد. قیمت مرمریت در مازندران به عوامل متعددی بستگی دارد که در این بین می‌توان به رنگ، ابعاد، نوع معادن، کیفیت فرآوری و سایر عوامل اشاره کرد.

سنگ‌های ساختمانی مازندران(گرانیت)

سنگ گرانیت نمونه ای از سنگ های بسیار سخت و بادوام بوده و از قابلیت صیقل پذیری بالا برخوردار می باشد. سنگ های گرانیتی در رنگ های قرمز، سیاه، قهوه ای، شکلاتی، صورتی، آبی و سبز یافت می شوند.

سنگ گرانیت مشکی
سنگ گرانیت مشکی

دانه بندی سنگ گرانیت درشت است و با چشم قابل مشاهده می باشد. مقاومت این محصول نسبت به انواع مرمر و سنگ تراورتن بیشتر است و سطح صیقلی و درخشان آن نیز بیشتر حفظ می شود. این متریال متداول ترین سنگ ساختمانی است که در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد و از آن برای سنگفرش، روکابینتی و راه پله ها استفاده می شود.

گرانیت بهترین گزینه برای پله های ساختمان است؛ زیرا راه پله ها به دلیل رفت و آمد زیاد ساییده و آلوده می شوند، بنابراین باید از سنگی مانند گرانیت برای آن ها استفاده نمود؛ زیرا بسیار مقاوم و با دوام هستند.

سنگ گرانیت به دلیل بالا بودن تنوع رنگی در آن، موجب به استفاده بیش از اندازه از آن شده است. تنوع رنگ در سنگ گرانیت، موجب ایجاد یک اثر هنری در فضای ساخت و ساز می‌شود. زیرا ساختار سنگ گرانیت، دارای مشخصات و ویژگی‌های خاص به خود است.

سخن پایانی

آنچه در این مقاله خواندیم، نشان می دهد که؛ سنگ مورد استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان؛ باید بدون پوسیدگی و ترک خوردگی باشد. وتا حدالامکان در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. همانطور که در بالا گفتیم با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی استان مازندران شرجی و مرطوب است، مطمئنا باید از سنگی در نمای ساختمان استفاده شود؛ که با شرایط جوی آن مطابقت داشته باشد.

متاسفانه امروزه ساختمان سازان و صاحبان ملک بیشتر به ظاهر سنگ توجه می کنند. در صورتی که با گذشت زمان ممکن است مشکلات زیادی برای نمای ساختمان به وجود آید.که باعث می شود از سنگ مورد استفاده رضایت کافی را نداشته باشند.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید