ارزان ترین سنگ ساختمانی چیست؟

ارزان ترین سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ ساختمانی یکی از مصالحی است که در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد‌های بسیار متنوعی دارد. این موضوع مربوط به زمان حال نمی‌شود، بلکه سنگ از گذشته‌های دور تا به امروز جزو پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌گردد. سنگ ساختمانی به عنوان نوعی از مصالح ساختمانی سال هاست که در ساخت و ساز انواع بناها استفاده می شود.

سنگ ساختمانی به عنوان یک ماده بسیار سخت و کیفیت برتر هنری شناخته شده است. قیمت سنگ از عوامل مهمی است که برای مشتریان از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب مشتریان به دنبال سنگ های ساختمانی هستند که بشترین کیفیت و ارزان ترین قیمت را دارند. سنگ های ساختمانی مختلف قیمت های متفاوتی دارند و عوامل مختلفی در تعیین قیمت این سنگ ها موثر است.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن
سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ هایی است که به فراوانی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. این سنگ رنگ روشن دارد و برای استفاده هایی چون ساخت نمای داخلی و خارجی، ستون ها و آب نماها، راه پله و دیگر بخش های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ پرکاربرد ترین سنگ در ساختمان سازی است و از همین رو انواع ارزان قیمت آن همواره در دسترس است.

سنگ چینی

سنگ  ساختمانی چینی
سنگ چینی

سنگ چینی از دیگر سنگ های پرکاربرد در ساختمان سازی است که مانند تراورتن اغلب رنگ روشن یا کرم دارد. این سنگ ها برای ساخت انواع نما و طراحی دکوراسیون انوع ساختمان ها کاربرد دارند. قیمت این سنگ ها متنوع است با این حال انواع ارزان قیمت نیز در بین آن ها یافت می شود.

بیشتر بخوانید: ۵ سنگ ساختمانی مرمریت مناسب شهر تهران

سنگ نما گرانیت

این سنگ از نوع سنگ‌های آذرین است که به دلیل داشتن بافت‌های بسیار درشت به راحتی با چشم قابل دیدن است. رنگ بندی زیادی در سنگ گرانیت دیده می‌شود که افراد متناسب با نیاز خود می‌توانند هر یک از مدل‌ها را جهت استفاده در نمای بیرونی ساختمان انتخاب کنند.

سنگ ساختمانی گرانیت
سنگ گرانیت

برای بسیاری از افراد مهم است که بتوانند ارزانترین سنگ نمای ساختمان را شناسایی کرده و از آن برای نمای بیرونی ساختمان خود استفاده کنند. سنگ گرانیت آلودگی را جذب نکرده و از سختی بالایی برخوردار است. این سنگ معایبی نیز در هنگام استفاده دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به سنگینی بالا و عدم جذب آب اشاره کرد.

سنگ کوارتزیت

از جمله سنگ های دگرگونی که رنگ های متنوعی نیز دارد، کوارتزیت می باشد. این سنگ ها سخت هستند و ممکن است ظاهری شبیه سنگ مرمریت داشته باشند. این سنگ ها برای ساخت نما، دیوار، آلاچیق، شومینه و اشیا دکوراتیو به کار می روند و اغلب قیمت پایینی دارند.

سنگ ارزان لایم استون

سنگ لایم استون یکی دیگر از سنگ های ارزانی است که به دلیل آهکی بودن، جذب آب بالایی دارد و از مقاومت سایشی پایینی برخوردار است.

سنگ ساختمانی لایم استون
سنگ ارزان لایم استون

موارد استفاده از این سنگ صرفا محدود به فضای داخلی و عمدتا قسمت هایی میشود که با رطوبت، رفت و آمد و استفاده مداوم در تماس نباشد. به طور مثال از این سنگ تنها می توان در دیوار هایی که در فضای داخلی و دور از رطوبت قرار دارند استفاده کرد. همین دلایل باعث ارزان تر بودن و قیمت پایین سنگ لایم استون شده است.

بیشتر بخوانید: با معادن سنگ های ساختمانی بیشتر آشنا شوید.

علت پایین بودن قیمت سنگ ساختمانی چیست؟

در بسیاری از موارد قیمت پایین یک سنگ خبر از کیفیت کم و در نتیجه دوام پایین آن می دهد. به عنوان مثال سنگ هایی که تخلخل زیاد و مقاومت کم دارند، ارزان تر هستند. تخلخل بالا سنگ ها را در برابر رطوبت آسیب پذیر کرده و طول عمر آن ها را کاهش می دهد.

همچنین فراوری ضعیف در سنگ هایی که با مواد مختلف چون رزین یا دستگاه های برش تولید می شوند، باعث می شود قیمت سنگ تا حد زیادی کاهش پیدا کند. ابعاد و ضخامت سنگ در صورت کوچک بودن نیز باعث کاهش قیمت می شوند.

در برخی موارد قیمت کم سنگ لزوما به معنی کیفیت پایین آن نیست. در سنگ هایی که رگه های رنگی و بازی رنگ بیشتر باشد قیمت سنگ کمتر است؛ اگرچه کیفیت سنگ هم بالا باشد. سنگ هایی که رنگ تیره تر دارند، قیمت کمتری نسبت به سنگ های روشن تر دارند.

عوامل موثر در ارزان تر بودن سنگ مرمریت

  • مقاومت خمشی و سایشی پایین
  • جذب آب بالاتر
  • ناهمگونی در طرح و رنگ
  • رگه های ترکزا
  • کیفیت فرآوری شامل نوع ساب – یو وی – عدم برش دقیق و گونیا و لب پر بودن
  • ابعاد پایین تر

سخن پایانی

به طور کلی دلایل ارزان شدن سنگ را می‌توان در درجه اول در کیفیت ساختار و فراوری سنگ، سپس در رنگ و رگه و طرح آن جستجو کرد. هرچه تخلخل بیشتر و مقاومت پایین تر باشد قیمت سنگ پایین تر خواهد بود. هرچه جذب آب بیشتر باشد قیمت پایین تر خواهد بود.

هرچه بازی رنگ بیشتر باشد و سنگ تیره تر باشد سنگ ارزان تر خواهد بود.فراوری ضعیف تر نیز میتواند تا حد زیادی باعث ارزان تر شدن سنگ شود.

ساب نه چندان براق، عدم برش دقیق و گونیا، کیفیت رزین و اپوکسی و همچنین کوره شدن سنگ در این امر تاثیر گذار است.هرچه قد و قامت سنگ در ابعاد طولی کوتاه تر باشد نیز قیمت ارزان تری خواهد یافت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید