سنگ ترامیت چیست؟

What is a tramite?

سنگ ترامیت چیست؟

سنگ ترامیت آهک زیادی دارد و میزان آهک آن از سنگ های تراورتن نیز بیشتر می باشد. علت میزان آهکی که در این سنگ وجود دارد به این دلیل می باشد که در معرض فشار و دمای زیاد قرار نگرفته است. سنگ ترامیت از خاک رس و ماسه تشکیل شده است و به نسبت سنگ های مرمریت و مرمر دارای وزن کمتری می باشد.

سنگ ترامیت یک سنگ بدون هیچگونه ناخالصی و با رنگ سفید یکدست و یکنواخت که عدم وجود ناخالصی در سنگ از ویژگی هایی می‌باشد که طراحان، معمارین و مهندسین به دنبال آن می‌باشند. سنگ ترامیت سفید بی موج، در عرض استاندارد ۴۰cm و طول آزاد بریده و دارای ضخامت ۱.۷cm و این سنگ از جنس ترامیت می‌باشد. ویژگی‌های سنگ ترامیت مانند ویژگی‌های سنگ‌های مرمریت و تراورتن هست. آنها سنگ هایی می‌باشند از جنس خاک رس و ماسه که از لحاظ جنس این سنگ تقریبا بین سنگ‌های تراورتن و مرمریت هستند.

سنگ ترامیت چه ویژگی هایی دارد؟

اغلب این سنگها زمینه روشنی دارند و بیشتر با رنگ های سفید و کرم به بازار عرضه می شوند.

سنگ های ترامیت خیلی شبیه به سنگ های تراورتن هستند و خیلی از افراد این سنگ را با سنگ تراورتن اشتباه می گیرند.

یکی از انواع سنگ های ترامیت، بوکان می باشد که این نوع سنگ از ترامیت زمینه ای از رنگ سفید به صورت یکنواخت و یکدست دارد همچنین در این سنگ رگه ای وجود ندارد و با توجه به قیمت مناسب تری که نسبت به سنگ تراورتن سفید دارد، مورد استقبال بسیاری از طراحان و سازندگان ساختمان قرار گرفته است.

بیشتر بدانید: قیمت سنگ تایل؛ انواع آن و تفاوت تایل واسلب

کاربرد سنگ ترامیت:

این سنگ به دلیل مقاومت کم و جذب بالای آن نمی‌تواند در مکان‌های مرطوب و پر رفت ‌و‌آمد استفاده شود. در نتیجه برای نما‌های ساختمان‌هایی که در مناطق مرطوب نیستند و بارندگی به صورت مکرر در آنجا وجود ندارد، گزینه بسیار مناسبی می‌باشد. همچنین از این سنگها در سایر قسمت‌های ساختمان مانند دیوار پارکینگ‌ها، دیوار داخلی ساختمان، نما‌های بخش‌های داخلی و نورگیر‌ها استفاده می‌کنند. انواع سنگ‌های ترامیت به خاطر رنگ روشن و سفیدی که دارند در ساخت انواع مصنوعات دکوراتیو نیز کاربرد‌های بسیاری دارند.

از درجات پایین و یا همان درجه دو سنگ ترامیت می ‌توان در قسمت‌های نمای فرعی ساختمان که زیاد در معرض دید نیستند استفاده کرد. کلیه سنگ‌ها اعم از تراورتن، مرمریت و ترامیت پس از طی کردن مراحل فرآوری به سورت و دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها با نام سوپر، ممتاز، درجه یک و درجه دو انجام می‌گیرد. همانطور که از نام این دسته بندی مشخص است هرچه سنگ با کیفیت ‌تر و مرغوب ‌تر باشد در درجه سوپر قرار می‌گیرد.

کاربرد سنگ ترامیت

مزایا آن:

صیقل پذیری بالای سنگ‌های ترامیت این امکان را به افراد می‌دهد که آن را به صورت قابل قبولی صیقل داد. این سنگ‌ها کاملا صاف و یکدست و فاقد هر گونه رگه بوده و از این رو مورد علاقه بسیاری از افراد است. قیمت مناسب سنگ‌های ترامیت باعث فروش بالای این سنگ‌ها در بازار شده است. همچنین سنگ‌های ترامیت دارای قابلیت برش مناسبی بوده و از این رو می‌توان آنها را به انواع اشکال و فرم ها برش داد.

مزایا سنگ ترامیت

معایب سنگ ترامیت:

  • سنگ ترامیت به دلیل داشتن ماهیت آهکی ، میزان مقاومت بسیار کمی دارد. در برابر تغییرات جوی همچون رطوبت، باران های اسیدی، برف، یخبندان و همچنین آلودگی مقاومت پایینی دارد به همین دلیل نمیتوان از این سنگ در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد. علاوه بر مواردی که گفته شد این سنگ در برابر مواد شیمیایی و اسیدی به سرعت واکنش نشان می دهد و در اثر این واکنش ممکن است ظاهر یکدست خود را از دست بدهد و کثیف یا لکه دار شود.
  • به دلیل داشتن تراکم پایین سنگ ترامیت، مقاومت آن در برابر ضربه و فشار خیلی کم می باشد و به همین دلیل استفاده از این سنگ برای پاگرد و پله مناسب نیست. چراکه رفت و آمد در این قسمت ها زیاد بوده همچنین رفت و آمد زیاد منجر به فرسایش سنگ و به مرور و بر اثر ضربه باعث شکستن سنگ می شود.
  • از دیگر معایب سنگ ترامیت می توان به جذب آب بالا اشاره کرد. جذب آب بالا منجر به متلاشی و خرد شدن سنگ می شود. علت بالا بودن جذب آب در این سنگ ، وجود آهک می باشد.

انواع سنگ ترامیت:

سنگ ترامیت بوکان

این از دسته سنگ‌های سفید و روشن به شمار می‌رود. این سنگ ساختمانی محبوب، به دلیل خلل و فرج‌هایی که دارد، مشابه سنگ‌های تراورتن بوده و ویژگی‌های آن را نیز دارا می‌باشد. این سنگ از لحاظ قیمتی، از قیمت مناسبی برخوردار است و می‌تواند جایگزین خوبی برای تراورتن‌های سفید مانند عباس آباد و آتشکوه باشد. با به کار بردن این سنگ در نمای اصلی و یا بیرونی ساختمان می‌توان یک ساختمان زیبا را خلق کرد. معدن سنگ ترامیت بوکان در آذربایجان غربی قرار دارد و تا به حال چندین هزار تن سنگ‌های بوکان را با سورت‌های باکیفیت از آن استخراج کرده‌اند.

سنگ ترامیت سمیرم

این از دسته سنگهای رسوبی به شمار می‌رود. زمینه این سنگ سفید و کرم است. در سورت‌های سوپر این سنگی هیچ گونه لکه و رگه‌ ای دیده نمی‌شود. از ویژگی‌های این سنگ می‌توان به تخلخل کم، وزن سبک، سطح ساب پذیر آن و قیمت مناسبی که نسبت به سایر سنگ‎‌ها دارد، اشاره کرد. تنها نکته ‌ای که در باره سنگ ترامیت سمیرم وجود دارد، این است که نمی‌توان از آن به علت جذب آب بالایی که دارد در مکان‌های مرطوب و پرتردد استفاده کرد. از این سورت بیشتر در محیط‌های داخلی ساختمان جهت ایجاد فضایی زیبا و چشم نواز استفاده می‌کنند.

سنگ ترامیت میاندوآب

سنگ میاندوآب یکی از سنگ‌های آهکی است که در صنعت ساخت و ساز بسیار کاربرد دارد. عموماً سنگ‌های ترامیت میاندوآب دارای رنگ روشن و زمینه‌های کرم و سفید هستند. سنگ میاندوآب از لحاظ ظاهری به سنگ تراورتن شباهت دارد و معمولاً این دو سنگ را با هم اشتباه می‌گیرند. این سنگ نسبت به سنگ تراورتن قیمت مناسبی دارد و با توجه به دارا بودن ویژگی‌های تراورتن، سازندگان، این سنگ را انتخاب می‌کنند. سنگ میاندوآب، خوش تراش است و به راحتی به هر شکلی که تمایل داشته باشید، تراش می‌گیرد. این سنگ به دلیل رنگ روشنی که دارد، می‌تواند فضای داخلی منزل شما را جذاب و روشن نماید.

قیمت سنگ ترامیت:

قیمت آن به درجه سنگ، ابعاد سنگ، نوع فرآوری، متراژ موجود و عواملی دیگر بستگی دارد. ازجمله سنگ‌های آهکی و رسوبی هستند که در ساخت دیواره‌های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل قرار نکرفتن در معرض فشار و دمای بالا کاملا رسوبی و نسبت به سنگ تراورتن آهکی‌تر می‌باشد. این سنگ به اسم لایم استون معروف بوده و دارای زمینه روشن و یکدستی و وزن آن نسبت به سنگ مرمریت کمتر می‌باشد واین سنگ دارای صیقل پذیری بسیار پایینی است.

قیمت سنگ ترامیت

نتیجه گیری:

به طور کلی با توجه به مطالب بالا در این مقاله ما سعی کردیم تا بتوانیم شما را در شناخت هر چه بهتر سنگ ترامیت آشنا کنیم. این سنگ نیز مانند سایر سنگهای ساختمانی دیگر مزایا و معایب و ویژگی های خاص خود را دارد.از طرفی دیگر به طور مثال  یکی از سنگهای پرطرفدار که قیمت مناسبی نیز دارد سنگ ترامیت بوکان می باشد، این سنگ دارای رنگ سفید استخوانی می باشد و نسبت به دیگر سنگهای ساختمانی از قیمت مناسب تری برخوردار می باشد.

۱ نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید