مقایسه سنگ دهبید با سنگ های مصنوعی

Comparison of Dehbid stone with artificial stones

سنگ دهبید یا سنگ مصنوعی؟

قبل از هر چیزی بهتر است تعریف دقیقی از این دو گزینه داشته باشیم .

سنگ دهبید شایان یکی از بهترین گونه های سنگ در بازار است که به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد نه تنها نسبت به مرمریت های وارداتی از ترکیه در جایگاه بالا تری قرار دارد  بلکه در سطح بین المللی نیز جایگاه بسیار ویژه ای به دست آورده است و به کشور های دیگر جهان نیز صادر می شود.

از جمله مزیت های سنگ دهبید می توان به مقاومت بسیار بالای آن در مقابل شرایط نامساعد آب و هوایی و دمایی اشاره نمود.

این سنگ در مقابل جذب رطوبت مقاومت بالایی دارد  مازاد بر این قدرت ساب پذیری فراوانی دارد که استفاده از این سنگ را بسیار ساده تر نموده است.

 تنوع رنگ بی نظیر این محصول یکی دیگر از مهم ترین فاکتور هایی است که در این سنگ به چشم می خورد. وجود رنگ هایی همچون سفید ، نسکافه ای ، کرم ،خاکستری ، مشکی و… از جمله محبوب ترین رنگ هایی است که کارفرمایان انتخاب می کنند .

در مقابل این محصول می توان به سنگ مصنوعی اشاره نمود . سنگ مصنوعی نیز در حقیقت بدون تولیدات حاصل از طبیعت ساخته نمی شود . به عبارتی دیگر ماده اصلی این سنگ ها ، همان سنگ های طبیعی موجود در محیط می باشد با این تفاوت که مواد دیگری نظیر سیمان ، افزودنی های پلیمری و… به آنها اضافه می شود که مجموع این مواد یک سنگ مصنوعی را ایجاد می کند .

 این محصولات بیشتر از دهه ۱۹۶۰ میلادی در اروپا رواج یافتند و مهندسین بیشتر چنین محصولی را ایجاد کردند تا خود بتوانند رنگ سنگ ها را تعیین کنند و متناسب با آن بتوانند در فضای داخلی و دکوراسیون خود استفاده نمایند .

تفاوت سنگ دهبید و سنگ مصنوعی:

سنگ های مصنوعی را در حقیقت می توان ساخت دست بشر نامید که در بسیاری از موارد نمی توانند پا به پای سنگ های طبیعی مقاومت نمایند و گاها تحت شرایط مختلف دمایی و فیزیکی به طور کامل از بین می روند که این مورد سبب می شود تا مالکان در دراز مدت متوجه ضررهای بیشتری شوند.

به عبارت ساده تر بسیاری از کارفرمایان در ابتدا فریب قیمت نسبتا ارزان سنگ های مصنوعی را خورده و آن را برای پروژه ها خود استفاده می کنند اما این محصولات بعد از مدت نه چندان طولانی و در اثر فشار های مختلف فیزیکی و جوی دچار تغییرات و آسیب های جدی می شوند و این موضوع آن ها را بلا استفاده می کند.

در برخی از موارد کارفرمایان سنگ های مصنوعی را برای کف و راه پله های ساختمان خود استفاده می کنند اما در طول دراز مدت و در اثر رفت و آمد و فشار زیاد دچار فرسایش می شوند و رنگ و جلوه ی آن ها تغییر می کند.

 این تغییرات گاهی به گونه ای است که نه تنها زیبایی سنگ را از بین می برد بلکه جلوه ی فضا و دکوراسیون را نیز کاملا تخریب می کند و از این رو کارفرما ناگریز به تعویض آن ها می شود و این در دراز مدت هزینه هایی به مراتب سنگین تر از خرید سنگ های طبیعی را برای آن ها ایجاد می کند.

این در حالی است که اگر افراد در ابتدا از سنگ های طبیعی استفاده نمایند نه تنها در دراز مدت دچار چنین مشکلاتی نخواهند شد بلکه می توانند مدت زمان بسیار بیشتر از آن ها استفاده کنند .

 مازاد بر این استفاده از سنگ هایی طبیعی، بر خلاف سنگ های مصنوعی جلوه ای بی روح و مرده ندارد و همواره فضایی زنده و شاداب را ایجاد می کنند . مجموع این فاکتور ها سبب می شود تا کارفرمایان همواره سنگ های طبیعی را جایگزین سنگ های مصنوعی نمایند.

بیشتر بدانید: سنگ طبیعی چیست؟

سنگ مصنوعی :

سنگ مصنوعی از ترکیب سنگ های طبیعی با مواد افزودنی دیگر مانند سیمان، افزودنی های پلیمری و… ساخته می شود.

سنگ مصنوعی به دلیل قابلیت هایی چون وزن سبک، نصب آسان و زیبایی و تنوع طرح و رنگ فوق العاده، امروزه در نمای داخلی و بیرونی ساختمان، دیوارپوش ها، کفپوش ها، سنگ فرش ها و حتی محوطه کاری فضای بیرون ساختمان کاربرد دارد. از جمله سنگ های مصنوعی که در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد سنگ آنتیک می باشد.

سنگ مصنوعی

مزایا:

 • سنگ مصنوعی، در برابر جذب آب مقاومت بالایی دارند
 • سنگ مصنوعی استحکام بالایی دارد و در برابر عوامل جوی دچار تخریب و آسیب نمی شود.
 • نصب سنگ مصنوعی بسیار آسان است و زمان کمی نیاز دارد.
 • سنگ مصنوعی در تنوع و طرح های زیادی تولید خواهد شد و شبیه سنگ طبیعی است.
 • در تولید سنگ مصنوعی هیچ گونه محدودیتی وجود نخواهد داشت و در هر سایزو ابعاد با توجه به کاربرد آن در ساختمان تولید میشود.
 • سنگ مصنوعی در برابر سنگ طبیعی وزن آن کم تر است و در مواقع مانند زلزله یا آتش سوزی و … خسارت کمتری به ساختمان وارد میکند.

معایب:

سنگ های مصنوعی ظاهر زیبای سنگ های طبیعی را ندارند و حس گرما و طبیعت را به افراد القا نمی کنند.

استحکام و طول عمر سنگ های مصنوعی ممکن است کمتر از سنگ های طبیعی باشد.

معایب سنگ مصنوعی

سنگ دهبید:

سنگ دهبید یکی از بهترین و مرغوب ترین سنگ های مرمریت است. دلیل این نام گذاری وجود معادن سنگ دهبید در نزدیکی شهر دهبید استان فارس است.

این سنگ از لحاظ رنگ و جنس جز مرغوب ترین سنگ های مرمریت ایرانی است. رنگ کرم آن از نمونه های پرطرفدار است.

از دلایل پر طرفدار بودن این سنگ، طرح و رنگ آن است که هم با انواع دکوراسیون داخلی سازگار است و هم سلیقه های مختلف را در بر می گیرد.

این سنگ اغلب در نمای داخلی ساختمان و خانه استفاده می شود و کمتر در فضای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ دهبید

مزایا:

 • سنگ دهبید دارای رنگ‌های زمینه‌ ای با طیف روشن و تیره است. بنابراین می‌توان از آن در همه طراحی‌ها استفاده کرد و همه افراد با سلیقه‌ های متفاوت را راضی نگه میدارد.
 • زمینه یک دست و شفاف مرمریت دهبید به آن ظاهری خاص بخشیده و زیبایی خارق العاده خود را در محیط منعکس می‌کند.
 • از این رو در سازه‌هایی که دسترسی به نور کمتر بوده و یا نیاز به روشنایی زیاد احساس می‌شود؛ سنگ دهبید شایان اولین انتخاب خواهد بود. هرچه سنگ روشن تر باشد؛ رگه‌های درونی آن نیز روشن تر خواهد بود.

معایب:

 • برای نمای خارجی مناسب نیست. اغلب این باور وجود دارد که می‌تواند مرمریت دهبید را در تمام بخش‌های ساختمان استفاده کرد. اگرچه این باور درست است؛ اما نمی‌توان از آن برای بخش خارجی استفاده کرد.
 • در واقع سنگ دهبید به دلیل ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی که دارد بیشتر مناسب فضاهای داخلی ساختمان میباشد و کمتر در نمای خارجی بکار میرود.
 • مورد دیگری که به سنگ دهبید وارد است قرار گرفتن در دسته سنگ‌های گران‌ قیمت به سبب کیفیت بالای آن می باشد. هرچند که از سنگی به خاصیت و کیفیت دهبید انتظار قیمت بالا وجود دارد. اما در پروژه‌هایی که قرار است ارزان قیمت تمام شوند؛ استفاده از این سنگ اصلا مقرون به صرفه نیست ولو بسیار با کیفیت و جذاب است.

قیمت سنگ دهبید:

 • هر چه قدر رنگ سنگ روشن و یکدست تر باشد قیمت آن بیشتر است.
 • سنگ های کم رگه و کم فسیل قیمت بالاتری دارد.
 • ضخامت سنگ دهبید تاثیر مستقیم بر روی آن دارد.
 • هر چه قدر ابعاد سنگ بزرگتر و برش های دقیق تری داشته باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.
 • کیفیت فرآوری سنگ از نظر ساب، برش، رزین تاثیر زیادی بر روی قیمت سنگ خواهد گذاشت.

کلام پایانی:

امیدواریم نکات و اطلاعات ارائه شده در مطالب بالا توانسته باشد در شناخت  مقایسه سنگ دهبید با سنگ های مصنوعی و تعریف کلی آنها به شما کاربران عزیز کمک کرده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

گروه سنگ ملک زاده با بیش از ۵۸ سال سابقه فعالیت در حوزه فروش و فرآوری سنگ یکی از منابع انواع سنگ طبیعی در ایران می باشد . شما می توانید محصولات این شرکت را در صفحه محصولات مشاهده نمایید . همچنین شما می توانید برای اطلاع بیشتر به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید