اپوکسی سنگ ساختمانی چه تاثیری دارد؟

اپوکسی سنگ ساختمانی چه تاثیری  دارد؟

اپوکسی سنگ چیست؟

 در ابتدا قبل از اینکه به تاثیر اپوکسی سنگ ساختمانی بپردازیم، بهتر است توضیح مختصری در مورد اپوکسی سنگ داشته باشیم. از نظر شیمیایی اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر (سخت کننده) تشکیل شده است و در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، خودرو سازی، صنایع شیمیایی و … کاربردهای گسترده‌ای دارد.

یکی از کاربردهای رزین و هاردنر اپوکسی در صنعت سنگ شامل سنگ‌های ساختمانی و همچنین سنگ‌های تزیینی است. این کاربردها با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد که در هر کاربردی نیز نوع محصول متفاوت است. در حقیقت اپوکسی سنگ را می‌توان در بخش‌های مختلف صنعت سنگ از فراوری، برش، سایزینگ، جلادهی و… به منظور افزایش استحکام، اتصال قطعات، ترمیم و از بین بردن ترک‌ها و یا زیبایی مورد استفاده قرار داد.

تاثیر رزین اپوکسی سنگ چیست؟

 کاربرد اپوکسی به این صورت است که؛ یک ماده پلاستیکی است که برای چسباندن تخته سنگ، مرمر یا سنگریزه با هم استفاده می شود. وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، جامد می شود. این بدان معنی است که می توانید از آن برای پنهان کردن نقص و ترمیم کف ها استفاده کنید.

اپوکسی سنگ

از رزین و یا چسب اپوکسی سنگ جهت ترمیم و تقویت انواع سنگ‌های ساختمانی از جمله مرمر و مرمریت درکارخانجات تولید و فرآوری سنگ استفاده می‌شود. در حقیقت سنگ اره شده به صورت صفحاتی در ضخامت‌های مختلف در می‌آید که این عملیات ممکن است موجب ایجاد خلل و فرج، ترک و یا شکاف‌هایی روی سنگ شود.

بیشتر بخوانید>>>>>>>>>آشنایی با انواع سنگ فرش مسکونی

تاثیر اپوکسی توری سنگ چیست؟

یکی دیگر از کاربردهای اپوکسی؛ اپوکسی توری سنگ می باشد. در این روش پس از مرحله فرآوری سنگ‌های ساختمانی مانند مرمر، کاشی و … معمولا در پشت آنها یک توری قرار داده می‌شود.

استفاده از توری موجب بهبود استحکام و یکپارچگی قطعات سنگی شده و مقاومت فشاری و شکنندگی آن را افزایش می‌دهد. توری پشت سنگ همچنین باعث می‌شود که در هنگام حمل و نقل، پولیش و یا نصب، قطعات مختلف سنگ از یکدیگر جدا نشده و دچار ترک یا شکستگی نشوند.

اپوکسی توری سنگ

استفاده از توری‌های فایبر گلاس در سایزها و وزن‌های متفاوت متداول است اما این توری به تنهایی به سنگ نمی‌چسبد و برای چسباندن آن باید از نوعی رزین اپوکسی استفاده کرد که در این حالت به آن، اپوکسی توری سنگ نیز می‌گویند.

اپوکسی توری سنگ موجب چسبندگی عالی مش فایبر گلاس به قطعات سنگ شده که در نهایت موجب انسجام و حفظ قطعات سنگ در کنار یکدیگر می‌شود.

کاربرد اپوکسی سنگ در ساختمان

پارکینگ ها:اپوکسی به دلیل ساختار شیمیایی خاص خود برای سطوحی که در معرض موادی چون روغن و گریس قرار دارند مناسب است.

سالن های ورزشی: زمین سالن های ورزشی به دلیل حرکات و پرش هایی که روی آن انجام میشود باید طوری منعطف باشد که به پای ورزشکار آسیبی وارد نکند.

در صنعت دارو سازی،صنایع غذایی،بیمارستان ها:سطح این اماکن باید طوری باشد که به راحتی قابل شست و شو باشد و به دلیل رفت و آمد های زیاد از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد.

استفاده در صنعت ساختمان: از چسب های اپوکسی میتوان در صنعت ساختمان برای چسباندن سنگ،چوب و سایر مصالح استفاده کرد.

مزایای اپوکسی توری سنگ

  • جلوگیری از نفوذ رطوبت که مانع از رشد و شیوع باکتری، قارچ، کپک و … می‌شود.
  • عدم واکنش پذیری با سایر مصالح ساختمانی
  • جلوگیری از فرسودگی سنگ‌ها
  • افزایش طول عمر سنگ‌ها
  • خاصیت چسبندگی فوق العاده
  • افزایش استحکام قطعات سنگی

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله گفته شد، اپوکسی سنگ های ساختمانی به این معنی است که از یک ماده پلاستیکی برای چسباندن تخته سنگ، مرمر یا سنگریزه با هم استفاده می شود. وقتی در معرض هوا قرار می گیرد، جامد می شود.

این بدان معنی است که می توانید از آن برای پنهان کردن نقص و ترمیم کف ها استفاده کنید. همچنین اپوکسی سنگ های ساختمانی به صورت توری نیز انجام می شود؛ که در این روش پس از مرحله فرآوری سنگ‌های ساختمانی معمولا در پشت آنها یک توری قرار داده می‌شود. استفاده از توری موجب بهبود استحکام و یکپارچگی قطعات سنگی می شود و مقاومت سنگ را بالا می برد.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید