سنگ فرز چیست؟

What is a millstone?

سنگ فرز چیست؟

صنعت سنگ از بزرگترین و جزء صنایع برتر در کشور ما می باشد. در این صنعت در ابعاد بزرگ و کوچک از ابزارها و وسایل خاصی استفاده می شود. یکی از این دستگاه ها سنگ فرز نام دارد که گاها به آن سنگ فرز زمینی نیز می گویند.دلیل این نام گذاری این است که استفاده از این دستگاه در اکثر موارد بر روی زمین انجام می­گیرد.

دستگاه سنگ فرز (Grinders) از ماشین های ابزاری است که کاربردهای فراوانی از جمله برش سنگ، پلاستیک، کاشی، برش و پرداخت فلزات و … دارد. دستگاه سنگ فرز شبیه دریل های میزی است البته با تفاوت های بیشتر. در واقع شباهت این دو دستگاه در ظاهر آن ها می باشد، در حالی که کاربرد هر کدام از این دستگاه ها با یکدیگر تفاوت دارد. دستگاه سنگ فرز دارای سه محور حرکتی نیز می باشد.

این ابزار دارای یک تیغ فرز است که برای برش در این دستگاه به کار برده شده است. با دستگاه سنگ فرز می توان کارهایی از جمله صفحه تراشی، برش، کنار تراشی و … را انجام داد. ماشین های فرز به دو دسته عمومی و مخصوص دسته بندی می شوند. ماشین های فرز عمومی نیز به دو دسته ی افقی و عمومی تقسیم بندی می شوند و تفاوت آن ها در قائم بودن محور ماشین فرز عمودی نسبت به فرز افقی می باشد. سنگ فرز در بیشتر موارد برای کارهای سنگین و بزرگ و به طور گسترده در کارهای ساختمان سازی، بازسازی، کارخانه های سنگ، نوسازی استفاده می شود. برای برش یک سنگ بزرگ و تقسیم آن به سنگ های کوچک لبه برنده سنگ فرز به آرامی در سنگ فرو می رود و هر چه جلوتر می رود تیغه فرز آرام تر کار می کندو سطح تراشیده شده به وسیله آن هموارتر و صاف تر می شود. دنده فرز این دستگاه به کنار زدن براده ها و اضافه های سنگ می پردازد.

یکی از انواع سنگ فرز دستگاه مینی فرز می باشد. مینی در حقیقت به معنای کوچک است. در واقع دستگاه فرز در ابعاد کوچک و جمع و جور تر با همان کاربردها و گاها کاربردهای بیشتر را دارد. دستگاه های مینی فرز ابزارهای چند کاره ای است که امروزه به دلیل به صرفه بودن آن بیشتر استقبال شده است. در ساختمان سازی با استفاده از این دستگاه می توان با هزینه ی کمتر و اتلاف وقت کمتر نتیجه بهتری از برش انواع سنگ ها گرفت. اما دستگاه مینی فرز خود انواع زیادی دارد که یکی از آن ها دستگاه مینی سنگ فرز می باشد.

بیشتر بدانید: سنگ شکن چیست؟

کاربرد دستگاه سنگ فرز:

 • سنگ‌ زنی دلیل اصلی خرید سنگ فرز است. زاویه چرخ این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد که گوشه‌های تیز، جای جوش روی فلزات و موارد مشابه را از بین ببرید و ظاهری صاف ایجاد کنید.
 • یکی از کاربردهای رایج این دستگاه، سنباده‌زنی و آماده‌سازی سطح کار پیش از پرداخت است.
 • با استفاده از پد مخصوص سنباده، رنگ قدیمی یا نقاط زبر به‌ راحتی از بین می ‌روند. پدهای سنباده ارزان‌تر از تیغه‌های رنده هستند، به همین جهت قبل از رنده کردن سطح چوب، ابتدا آن را با فرزسنباده می ‌زنند.
 • برش یکی از کارهایی است که با استفاده از فرز به ‌راحتی قابل انجام است. با نصب ملحقات مختلف؛ سنگ، کاشی، بتون، فلز یا حتی مواد نرم‌ تر مانند پلاستیک، چوب و PVC را می‌برند.
 • با نصب سری پولیش می‌توانید از آن برای پولیش زدن سطوح مختلف استفاده کنید.
 • با نصب سیم روی فرز زنگ‌ زدگی روی سطوح فلزی را پاک کرده و برای کار ظاهری مات یا درخشان ایجاد کنید.
 • هم‌ چنین با استفاده از صفحه‌های تیز کننده، از این دستگاه برای تیز کردن سریع انواع تیغه به کار می‌رود.

نحوه کار سنگ فرز:

برای برش یک تکه سنگ بزرگ و تقسیم آن به سنگ‌های کوچک، لبه تیز و برنده دستگاه سنگ فرز به ‌آرامی در سنگ فرورفته و هر چه این دستگاه جلوتر رود تیغه‌ ی فرز آرام ‌تر کار می‌کند و سطح تراشیده شده توسط این دستگاه هموارتر و صاف‌تر می‌شود. دنده‌ی فرز دستگاه به کنار زدن تکه‌ها و براده‌های اضافی سنگ می‌پردازد.

یکی از انواع سنگ فرزها، سنگ فرز مینی می‌باشد، این دستگاه کوچک‌تر و جمع‌وجور تر از دیگر دستگاه‌ها است و کارایی و کاربردهای آن با سنگ فرز بزرگ یکی است. این دستگاه ابزار چندکاره‌ای است که به دلیل به‌ صرفه بودن آن امروزه استقبال زیادی از خرید آن شده است. از این دستگاه می‌توان در ساختمان‌سازی به دلیل هزینه‌ی کم و اتلاف وقت کمتر همچنین نتیجه‌ی بهتر از برش سنگ‌ها، استفاده کرد.

نکات ایمنی در استفاده از سنگ فرزها:

 • در هنگام برش قطعات بزرگ و بلند برای کاهش پس‌ زنی و گیرکردن، آن قطعات را با یک حامل محکم کنید. حامل‌ها باید در نزدیک و زیرخط برش و در ۲ طرف لبه‌های قطعه در کنار صفحه باشد.
 • با فشار بیش‌ازحد به دستگاه باعث جام شدن صفحه نشوید. فشار بیش‌ازحد به دستگاه باعث پس‌زنی و همچنین شکستن کار نیز می‌شود.
 • در هنگام برش ‌کار، به سمت خط برش و پشت صفحه قرار نگیرید زیرا باعث می‌شود پس ‌زدگی‌ها به شما برخورد کند.
 • برای برش دیوار و شیارهایی که قابل‌ دیدن نیست دقت بیشتری داشته باشید زیرا اگر از آن محل لوله‌های آب، گاز و سیم برق رد شده باشد باعث برش زدن آن‌ها می‌شود.
 • زمانی که صفحه مابین شیارهای برش قرار دارد کار را مجدداً شروع نکنید اجازه دهید صفحه برش به حداکثر سرعت برش خود برسد سپس به کار ادامه دهید، در زمان برش اگر صفحه درون کار باشد و دستگاه روشن شود امکان گیرکردن صفحه و حرکت به‌طرف بالا و پس ‌زنی کار می‌شود.
 • اگر صفحه برش به دلایلی در کار گیر کرد و یا اینکه کار را نیمه‌کاره رها کردید دستگاه را خاموش کرده و صبر کنید تا دستگاه به‌طور کامل ثابت شود سپس صفحه را از محل برش خارج کرده و عیب‌یابی کنید.

انواع  دستگاه فرزها:

فرز انگشتی

فرز های انگشتی نیز مانن سایر فرز ها دارای کاربرد های فراوانی می باشند اما به دلیل دقت بالای آن ها در کار های ظریف مورد استفاده قرار می گیرند، این نوع دستگاه فرزها دارای وزن سبکی هستند، بیشترین مصرف این فرز ها برای صیقلی کردن انواع سنگ و یا فلز استفاده می شود.

دستگاه فرز انگشتی

دستگاه فرز مینیاتوری

این نوع فرز نیز از خانواده فرزهای انگشتی به شمار می رود با این توضیح که دارای دقت به مراتب بالاتری نسبت به فرز های انگشتی می باشند ، از موارد کاربرد این نوع از ابزار ها می توان به سوراخ کاری، حکاکی و منبت کاری اشاره نمود.

دستگاه فرز مینیاتوری

اورفرز نجاری

این نوع فرزها دارای بیشترین کاربرد در نجاری و برای ایجاد طرح و نقش بر روی درب کابینت و دکور های خانگی و… مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه فرز نجاری

دستگاه فرز آهنگری و سنگبری

رایج ترین نوع فرز، فرزهای آهنگری و سنگبری می باشند، این نوع دستگاه فرزها دارای یک صفحه ی بزرگ چرخان به منظور برش، سایش و… می باشد.

دستگاه فرز آهنگری

نتیجه گیری:

پس به طور کلی دراین مقاله تلاش کردیم تا بطور کامل شرح دهیم که دستگاه فرز چیست ؟ و چه کاربردها و ویژگی هایی را دارد. همچنین آموختیم که فرزها انواع مختلفی دارند که در بین آن ها می توان به فرز آهنگری، فرز انگشتی، فرزمینیاتوری وفرزنجاری اشاره کرد و با توجه به کاربرد و استفاده زیاد از این ابزار،تولیدکنندگان بسیاری اقدام به تولید فرز کرده اند.

کارخانه سنگ ملک زاده یکی از کارخانه های سنگ در ایران می باشد که سنگ ها را به صورت اسلب برش داده و توانایی انجام بوک مچینگ و فورمچینگ را دارا می باشند . شما می توانید برای اطلاع بیشتر از این روش می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید . همچنین شما می توانید برای مشاهده سنگ های این مجموعه به صفحه محصولات مراجعه نمایید .

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید