چگونه سنگ گرانیت اصل را بشناسیم؟

چگونه سنگ گرانیت اصل را بشناسیم؟ / سنگ گرانیت چگونه سنگی است ؟

سنگ گرانیت اصل چگونه است؟

شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما شناخت اصل و یا بدل بودن سنگ کمی دشوار می باشد. چه بسا در این زمینه یعنی خرید سنگ تجربه کافی نداشته باشیم. اما پیشنهاد گروه سنگ ملک زاده اینست؛ برای اینکه با خیالی آسوده و اطمینان خرید داشته باشید؛ با مشاوران ما در تماس باشید. تا با مشاوره کامل و جامع شما را در انتخاب و خرید انواع سنگ ساختمانی از جمله سنگ گرانیت راهنمایی کنند.

سنگ گرانیت چیست؟

سنگ گرانیت یکی از فراوان‌ترین سنگ‌های آذرین و از مستحکم‌ترین سنگ‌های ساختمانی است که از سردشدن تدریجی مواد مذاب به وجود می‌آید. ساختار تشکیل دهنده این سنگ عمدتاً بلور کانی‌های کوارتز و فلدسپات است. ابعاد این بلورها به گونه ای است که به راحتی و با چشم قابل رویت است. چگالی این نوع سنگ نیز ۲٫۷۵ گرم بر سانتی مترمکعب است.

راه های تشخیص سنگ گرانیت اصل و تقلبی

سنگ گرانیت اصل

رنگ و طرح سنگ گرانیت

اولین راه در تشخیص اصل بودن سنگ گرانیت؛ رنگ و طرح آن سنگ می باشد. اگر تنوع بسیار کمی در رنگ و طرح وجود دارد یا اگر هیچ نقص طبیعی وجود ندارد، ممکن است به چیزی غیر از گرانیت واقعی نگاه کنید. اگر الگوهای تکراری را مشاهده کردید، این نشانه قوی از یک ماده ساخته شده توسط انسان است.شما باید بتوانید تغییر در الگوها را مشاهده کنید.اگر اینگونه نباشد، به احتمال زیاد این ماده گرانیت نیست.

 وجود تخلخل در سنگ گرانیت

 دومین راه برای تشخیص وجود تخلخل در سنگ گرانیت می باشد. شما می توانید تخلخل مواد را با ریختن چند قطره آب روی سطح بررسی کنید.اگر سنگ گرانیت باشد با جذب آب باید تیره شود، مگر اینکه گرانیت آب بندی شده باشد.

تشخیص از طریق ضربه زدن

ابتدا یک چکش کوچک یا تکه فلزی برداشته و به آرامی به انتهای پشت سنگ ضربه بزنید. اگر سنگ گرانیت طبیعی واقعی باشد، صدای زنگ تولید می کند. همچنین سنگ مهندسی شده حاوی رزین های مصنوعی است و هنگامی که روی آن ضربه می زنید؛ صدای متفاوتی می شنوید. تنها مشکل این روش این است که اسلب ممکن است یک سنگ طبیعی واقعی باشد که در واقع گرانیت نیست.

قیمت سنگ گرانیت

مهم ترین نکته در تشخیص سنگ گرانیت اصل؛ قیمت سنگ می باشد.سنگ گرانیت واقعی و با کیفیت به ندرت ارزان است.اگر هزینه به طرز مشکوکی کمتر از سایر فروشندگان در منطقه شما باشد، احتمالاً این ماده گرانیت نیست و اگر گرانیت باشد، احتمالاً گرانیت با کیفیت خیلی خوبی نیست.

بیشتر بخوانید>>>>>>>>>>>>>> چگونه یک سنگ گرانیت با کیفیت خریداری کنیم؟

سنگ های مشابه گرانیت

برخی از مواد مشابه که گاهی به اشتباه سنگ گرانیت نامیده می شوند، عبارتند از: گابرو، کوارتزیت و بازالت.هر کدام از این نوع سنگ‌ها مانند گرانیت مزایای زیادی خواهند داشت، از جمله اینکه نسبتاً در برابر خراش مقاوم هستند و درخشندگی بسیار خوبی دارند.در واقع کوارتزیت نسبت به گرانیت در برابر خراش مقاوم تر است.

کوارتزیت آنقدر سخت است که حتی می توان از آن برای برش شیشه استفاده کرد.گابرو می تواند به طرز باورنکردنی درخشنده باشد.بازالت دارای سوراخ هایی است که به آن ظاهر روستایی/طبیعی بیشتری می دهد که برای برخی افراد واقعاً جذاب است.

مزایای سنگ گرانیت

 • سختی و مقاومت زیاد و به راحتی خش بر نمی دارد که با این وجود می توان از آن در مکان های پر رفت و آمد استفاده کرد.
 • مقاوم در برابر حرارت بالا
 • بهترین انتخاب ها برای سنگ فرش بیرونی و مکان ‌هایی که در معرض عبور و مرور زیاد هستند
 • زیبایی سنگ های گرانیت
 • گرانیت در برابر نفوذ آب مقاوم بوده و همچنین در اثر ضربه به راحتی آسیب نمی بینند.
 • مقاومت در برابر خوردگی
 • تنوع زیاد در طرح و رنگ و هماهنگی با سایر مصالح ساختمانی

معایب سنگ گرانیت

 • گران بودن سنگ گرانیت نسبت به سایر سنگ های ساختمانی
 • سنگ های گرانیت دارای خاصیت رادیو اکتیو می است، امکان استفاده از آن در بیمارستانها وجود ندارد.
 • بالا بودن وزن گرانیت ها استفاده از آن در نما، بار مرده بر ساختمان وارد می نماید و باید بدانید که اگر بخواهید از ملات برای چسبندگی این نوع سنگ استفاده کنید کار زمان بری است.
 • سنگ گرانیت عایق حرارتی و صوتی نبوده و در نتیجه منجر به هدر رفتن انرژی در ساختمانها می شود.

قیمت سنگ گرانیت

از آنجایی که گرانیت ها دارای سختی بالایی هستند طبیعتاً هزینه برش و فرآوری آن نیز بیشتر از سنگ های آهکی بوده و همانطور که گفته شد یکی از معایب این سنگ ها قیمت بالای آن می باشد. اما لازم است بدانید با وجود مقاومت و زیبایی که دارد افراد زیادی از قیمت بالای آن چشم پوشی کرده اند و اقدام به استفاده از آن در نما کاری های مهم می کنند.

سخن پایانی

در آخر اگر به دنبال خرید و انتخاب سنگ گرانیت اصل هستید؛  و برای شما سوال پیش می آید که آیا این سنگ گرانیت اصل است و یا تقلبی؛ بهتر است از روش هایی که در این مقاله گفته شد استفاده کنید و با توجه به استفاده سنگ در مکان مورد نظر سنگ گرانیت اصل را خریداری نمایید اما اگر این سنگ برای روکش روشویی حمام است، می‌توانید از هر سنگ طبیعی که می‌خواهید استفاده کنید و تا زمانی که آن را مهر و موم کرده باشید، خوب می‌ماند.

شما همراهان گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع سنگ های ساختمانی خارجی و ایرانی و همچنین دیدن سایر محصولات و پروژه های درخشان با مشاوران ما در گروه سنگ ملک زاده در تماس باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید