آیا واردات سنگ به ایران ممنوع شده است؟

واردات سنگ به ایران

ایران پس از چین و هند، یکی از سه کشور عمده تولید کننده سنگ تزئینی خام در سطح جهان محسوب می شود. اما از آنجایی که ایران تمام سنگ های دنیا را ندارد، پس در نتیجه به سنگ کشورهای دیگر نیز نیاز پیدا می کند. در کنار صادرات سنگ، واردات سنگ نیز به ایران انجام می پذیرد. برخی از سنگ های وارداتی از کشورهای دیگر شامل :سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت، سنگ هلویی چین، سنگ آبی نروژ، سنگ مشکی برزیل و …. در سال گذشته عمده واردات سنگ نما از کشور‌های چین، ترکیه و افغانستان بود. و ترخیص سنگ‌های ساختمانی وارد شده از افغانستان حجم بالاتری نسبت به دو کشور دیگر داشت.

ایران هشتمین کشور دارای معادن سنگ

ایران هشتمین کشور دارنده معادن سنگ ساختمانی به شمار می رود. تقریبا ۸۰ درصد از انواع سنگ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می‌شود. بسیاری از سنگ‌های ساختمانی ایران جزو با کیفیت‌ترین سنگ‌های دنیا هستند. با صادرات سنگ ایران، این سنگ‌ها در تمام جهان با نام ایران شناخته می‌شوند. بیشترین معادن سنگ ایران در شهرهای اصفهان،کرمانشاه، محلات، و قم واقع هستند؛ از جمله سنگ حاجی آباد و سنگ مرمریت دهبید. سنگ مرمریت دهبید از لحاظ کیفیت و رنگ بندی در دنیا شناخته شده است. این موضوع به این معنی نیست که سایر سنگ‌های ما از کیفیت بالا برخوردار نیستند؛ بلکه ممکن است در دنیا شناخته شده نباشند. این موضوع خود دلیلی بر ضرورت بازارسازی و برندینگ در زمینه صادرات سنگ است.

سنگ صادراتی ایران به چه کشورهایی می‌روند؟

جایگاه ایران در صنایع سنگ جهان، نسبتا قابل توجه است. ایران تقریباً به بیشتر کشورهایی که در همسایگی آن قرار دارند سنگ صادر می‌کند و حتی با کشورهای هم‌پیمان و دوست نیز مبادلات سنگ انجام می‌دهد. کشورهایی مانند عمان، قطر، ترکیه، هند، روسیه و چین مقاصد صادرات ایران هستند. کشورهای اروپایی و آمریکایی و اقیانوسیه مانند ایتالیا، کانادا و استرالیا نیز از ایران سنگ وارد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: صادرات سنگ مرمریت به کشورهای اروپایی

صادرات سنگ به عمان

کشور عمان یکی از کشورهای همسایه ایران است که از طریق دریای عمان با ایران مرز آبی دارد. کشور عمان دارای تولید متوسطی است و بسیاری از اقلام خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند. سنگ چدن و آهن از پرطرفدارترین سنگ های صادراتی ایران به عمان است.

صادرات سنگ به قطر

کشور قطر نیز یکی دیگر از همسایه‌های ایران است که با ایران دارای مرز آبی می‌باشد. قطر تبادلات نفتی و غیرنفتی زیادی با ایران دارد و یکی از بهترین مقصدها برای صادرات سنگ می‌باشد. از انواع سنگ صادراتی که به این کشور ارسال می‌شود می‌توان به سنگ چدن و سنگ آهک اشاره کرد. همچنین گچ، سیمان و فولاد از عمده محصولات صادراتی ایران به قطر هستند. سنگ‌های ساختمانی دیگر مانند تراورتن، مرمریت و گرانیت با ابعاد صادراتی به این کشورها ارسال می‌شوند.

صادرات سنگ

صادرات به عراق

کشور عراق از دیگر همسایگانی است که پتانسیل زیادی برای مبادلات با ایران دارد و تقریباً بخش عمده صنایع کشور ما با عراق تبادل می‌شود. سنگ‌های ساختمانی ایران از تقاضای بالایی در عراق برخوردار هستند و جز محصولات پرطرفدار در این کشور به شمار می‌آیند. سنگ های صادراتی پرتقاضا در عراق سنگ‌هایی مانند مرمر و مرمریت است.

بیشتر بخوانید: سهم ایران در بازار جهانی سنگ های ساختمانی

صادرات به روسیه

روسیه هم یکی از خریداران  محصولات و منابع ایران به شمار می‌رود و برخی از محصولات ما در این کشور دارای مزایای رقابتی می‌باشند. کالاها و منابع مرتبط با سنگ‌ها باعث شده تا بازار بزرگی برای سنگ‌های با کیفیت فراهم شود. از جمله سنگ‌هایی که درخواست زیادی برای صادرات به سوریه دارند باید به سنگ‌های مرمریت و تراورتن اشاره کرد.

سخن پایانی

ایران هشتمین کشور دارنده معادن سنگ ساختمانی به شمار می رود. تقریبا ۸۰ درصد از انواع سنگ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می‌شود. بسیاری از سنگ‌های ساختمانی ایران جزو با کیفیت‌ترین سنگ‌های دنیا هستند. با صادرات سنگ ایران، این سنگ‌ها در تمام جهان با نام ایران شناخته می‌شوند.

همچنین ایران  پس از چین و هند ،یکی از سه کشور عمده تولید کننده سنگ تزئینی خام در سطح جهان محسوب می شود. اما از آنجایی که ایران تمام سنگ های دنیا را ندارد پس در نتیجه به سنگ کشورهای دیگر نیز نیاز پیدا می کند. در کنار صادرات سنگ، واردات سنگ نیز به ایران انجام می پذیرد. و برخی از سنگ های وارداتی از کشورهای دیگر شامل :سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت، سنگ هلویی چین، سنگ آبی نروژ، سنگ مشکی برزیل و… می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید