سنگ ایرانی بهتر است یا خارجی

سنگ ایرانی یا خارجی

سنگ ساختمانی خارجی

منظوراز سنگ خارجی، سنگ هایی است که از طریق واردات داخل ایران می شود. مصارف سنگ خارجی نیز مانند سنگ های ایرانی در قسمت های مختلف پروژه های ساختمانی است. سنگ خارجی بیشتر در دو دسته سنگ مرمریت و سنگ گرانیت وارد کشور می شود. دلیل آن هم این است که ایران از نظر سنگ های تراورتن و سنگ مرمر بسیار غنی است. در زمینه سنگ تراورتن و سنگ مرمر ایران خود یکی از کشورهای بسیار قدرتمند به حساب می آید.

سنگ های خارجی که وارد ایران می شود.

سنگ های برزیل، سنگ هند، سنگ اسپانیا، سنگ ترکیه و سنگ های چین در مقیاس های بزرگ و کوچک وارد ایران می شوند. سنگ های گرانیت از هند و چین و برزیل و سنگ های مرمریت از اسپانیا و ترکیه وارد می شوند. البته به علت هزینه تولید پایین این سنگ ها بیشتر در چین فرآوری می شوند و از آنجا عملیات بارگیری صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: سهم ایران در بازار جهانی سنگ های ساحتمانی

گرانیت های معروف این دسته سنگ گرانیت مشکی برزیل می باشد که برای سنگ قبر استفاده می شود. همچنین سنگ سبز هند که بسیار زیباست و در فضاهای خاص از آن استفاده می شود.

سنگ گرانیت مشکی برزیل

سنگ هلویی چین معروف ترین در دسته گرانیت های وارداتی است و خصوصیت آن هم قیمت مناسب، مقاومت زیاد و طرح زیبای آن است. این سنگ به مقادیر زیاد در بیمارستانها، آزمایشگاه ها و فضاهای صنعتی کاربرد دارد.

سنگ های مرمریت نیز متنوع هستند اما معروف ترین آنها سنگ امپرادور دارک و سنگ امپرادور لایت است که معادن آن در کشور اسپانیا است. این سنگ برای کاهش هزینه ها در چین فرآوری می شود و به کشورهای مختلف صادر می شود.

سنگ امپرادور، سنگ خارجی لوکس

سنگ امپرادور خاص است و در تمام دنیا شناخته شده است. سنگ امپرادور به مقدار زیاد در فضاهای لوکس نظیر لابی هتل های شیک و ساختمان های پرهزینه به کار می رود. به علت قیمت بالای سنگ امپرادور، در هر پروژه ای قابل استفاده نیست. اما زیبایی سنگ امپرادور واقعا خیره کننده است.

سنگ امپرادور سنگ خارجی

همانطور که در بالا ذکر شد سنگ های خارجی زیادی در پروژه های ساختمانی به کار گرفته می شوند. یکی دیگر از این سنگ های سنگ لته ترکیه است که زمینه روشنی دارد. موارد استفاده سنگ خارجی به مرور افزایش پیدا کرده است و تنوع آن نیز به شدت رو به افزایش است.

سنگ های ایرانی هم به صورت سنگ اره بر و هم به صورت سنگ قله بر در دسترس می باشند اما سنگ های خارجی غالبا به صورت سنگ اسلب فرآوری شده اند.

سنگ ساختمانی ایرانی

ایران هشتمین کشور دارنده معادن سنگ ساختمانی به شمار می رود. تقریبا ۸۰ درصد از انواع سنگ‌های ساختمانی در ایران وجود دارد و استخراج می‌شود. بسیاری از سنگ‌های ساختمانی ایران جزو با کیفیت‌ترین سنگ‌های دنیا هستند. با صادرات سنگ ایران، این سنگ‌ها در تمام جهان با نام ایران شناخته می‌شوند. بیشترین معادن سنگ ایران در شهرهای اصفهان،کرمانشاه، محلات، و قم واقع هستند؛ از جمله سنگ حاجی آباد و سنگ مرمریت دهبید.

سنگ ایرانی یا خارجی

سنگ مرمریت دهبید از لحاظ کیفیت و رنگ بندی در دنیا شناخته شده است. این موضوع به این معنی نیست که سایر سنگ‌های ما از کیفیت بالا برخوردار نیستند؛ بلکه ممکن است در دنیا شناخته شده نباشند.

این موضوع خود دلیلی بر ضرورت بازارسازی و برندینگ در زمینه صادرات سنگ است. سنگ ایران، به جهت کیفیت و تنوع بسیار بالا، در جهان مشهور می باشد و برندهای سنگ ایرانی محصولات تولیدی خود را از معادن بسیار گسترده سطح این کشور به صورت کوپ دریافت نموده و پس از فرآوری، در بازار های داخلی و خارجی به فروش می رسانند.

سخن پایانی

ایران پس از چین و هند، یکی از سه کشورعمده تولید کننده سنگ تزئینی خام در سطح جهان محسوب می شود. اما از آنجایی که ایران تمام سنگ های دنیا را ندارد پس در نتیجه به سنگ کشورهای دیگر نیز نیاز پیدا می کند. در کنار صادرات سنگ، واردات سنگ نیز به ایران انجام می پذیرد.

برخی از سنگ های وارداتی از کشورهای دیگر شامل :سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت، سنگ هلویی چین، سنگ آبی نروژ، سنگ مشکی برزیل و …. در سال گذشته عمده واردات سنگ نما از کشور‌های چین، ترکیه و افغانستان بود. و ترخیص سنگ‌های ساختمانی وارد شده از افغانستان حجم بالاتری نسبت به دو کشور دیگر داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید