سهم ایران در بازار جهانی سنگ های ساختمانی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
سهم ایران در بازار جهانی سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی چیست؟

سنگ ساختمانی سنگی است که برای درست کردن یک سازه یا ساختمان از آن استفاده می کنند و سال‌ ها پابرجا باقی می‌ماند.همچنین سنگ ساختمانی از جمله مصالحی که در تولید ساختمان ها از آن استفاده می شود.

سنگ ها یادگار هزاران سال فشار و حرارت لایه های داخلی زمین به آهک و رسوب هستند. بیش از صد نوع سنگ طبیعی وجود دارد اما تنها از چند نوع به خصوص می توان به عنوان سنگ ساختمانی استفاده کرد.

سنگ هایی که برای ساختمان سازی استفاده می شوند؛ باید در برابر حرارت و تغییرات آب و هوایی مقاوم باشندو قیمت مناسبی داشته باشند؛ همچنین در برابر سایش و خمش که ناشی از عبور زیاد بر روی آن ها است مقاوم باشند و از زیبایی و رنگ بندی خوبی نیز برخوردار باشند. سنگ هایی که این ویژگی ها را داشته باشند برای استفاده در ساختمان و بخش های مختلف آن مناسب می‌باشند.

کاربرد سنگ ساختمانی

سنگ های ساختمانی استفاده های زیادی دارند. اما در یک بخش بندی کلی در ۳ بخش ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند: بخش داخلی ساختمان، بخش خارجی ساختمان و همچنین به عنوان سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده از سنگ ساختمانی در بخش داخلی

در بخش های داخلی ساختمان از سنگ های طبیعی در کف و دیوارها استفاده می شود. بسته به نوع سنگ می توان از آن در آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام (در کف و دیوار و یا به عنوان وان سنگی )، در کف اتاق خواب، کف سالن، راه پله‌ ها، قاب آسانسور، کانتر و… استفاده کرد.

کاربرد سنگ در بخش داخلی ساختمان

بیشتر بخوانید: صادرات سنگ مرمریت به کشورهای اروپایی

استفاده از سنگ ساختمانی در بخش خارجی

عمده استفاده از سنگ های ساختمانی در بخش خارجی برای تزئین نمای ساختمان است. راه پله های ورودی را نیز با این سنگ ها تزئین می کنند. برای سنگفرش فضاهای باز به خصوص تراس نیز سنگ های طبیعی بسیار زیبا بوده و رنگ و جلای ویژه ای به آن می بخشد.

از سنگ های طبیعی علاوه بر نماکاری یا سنگفرش، جهت تزئین نیز استفاده می کنند. ساخت مجسمه های سنگی، تزئیناتی مانند: ستون ها و گلدان های سنگی از جمله استفاده های دیگر سنگ ساختمانی است.

کاربرد سنگ ساختمانی در بخش خارجی

ویژگی‌ های سنگ ساختمانی

سنگ ساختمانی باید سبک باشد. ساختمان ها از نظر تکنیکی نباید از حد مشخصی سنگین تر باشند. بنابراین باتوجه به مصالح و تحمل هر سازه باید از سنگ متناسب با آن استفاده کرد. برخی از سنگ های ساختمانی بسیار سنگین و محکم هستند و برخی دیگر سبک هستند. که البته این سبک بودن دلیلی بر استحکام کمتر نسبت به سنگ های سنگین تر است.

سنگ هایی که برای استفاده در ساختمان سازی به کار می روند بصورت صیقلی، هوند، بوش، همر و یا براش فرآوری می‌شوند.. در مراحل فرآوری سنگ هایی که برای ساختمان ها استفاده می شوند؛ از اپوکسی یا رزین استفاده می کنند. سپس برای سفت شدن این پوشش از اشعه یو وی استفاده می کنند.

 سهم ایران در سنگ های ساختمانی

 با این کار تمام خلل و فرج سنگ پر شده و علاوه بر این که سنگ سطحی جلا یافته به خود می گیرد؛ در برابر حرارت، تغییر رنگ و نفوذ آب نیز مقاوم می شوند. تمیز کردن این سنگ ها نیز بسیار ساده تر بوده و می توان هر چند سال یک بار دوباره سنگ را جلا داد.

سنگ باید با بخشی که به کار می رود هماهنگی داشته باشد. برای مثال سنگی که قابلیت بالایی در جذب آب دارد برای استفاده در حمام، سرویس بهداشتی یا هر جایی که با رطوبت سر و کار دارد مناسب نیست.

سنگ ساختمانی باید مستحکم باشد. این سنگ باید در برابر فشار و ضربه هایی که ممکن است به طور اتفاقی به آن وارد شود مقاوم باشد.

ضخامت سنگ جهت استفاده در ساختمان بسیار مهم است. از سنگ هایی که نازکتر هستند بیشتر برای بخش کف و دیوار استفاده می شود. اما سنگ های ضخیم تر را به عنوان کانتر یا وان حمام یا حتی مجسمه‌ های تزئینی استفاده می‌کنند.

سنگ ساختمانی باید در برابر تغییرات دمایی و نفوذ مواد شیمیایی مقاوم باشد. انتخاب سنگ مناسب برای ساختمان بسیار مهم است. سنگ ساختمانی بسته به جایی که به کار می رود باید در برابر تغییرات دمایی ، نفوذ آب و یا مواد شیمیایی مقاوم باشد. برخی از سنگ های طبیعی که برای ساختمان سازی از آن استفاده می کنند؛ حتی در برابر نفوذ اسید نیز مقاوم هستند.

سنگ های ساختمانی باید ساب پذیری بالایی داشته و در برابر سایش و خمشی که بر اثر عبور و مرور در طول زمان به وجود می آید؛ تا حد زیادی مقاوم باشند.

جایگاه ایران در تولید سنگ های ساختمانی

با اکتشاف و استخراج سنگ در کشورهای مختلف، اکنون رقبای جدیدی وارد بازار کار جهانی سنگهای ساختمانی و تزئینی شده اند. رقبایی که با بهره گیری از مزیت هایی مانند نیروی کار ارزان ، فقدان فشارهای زیست محیطی ، منابع سرشار و متنوع، توان جذب سرمایه گذاری و فناوری، توسعه زیربنای اقتصادی ( حمل و نقل و ارتباطات و …) می توانند در آینده بازار جهانی سنگهای ساختمانی و تزئینی ، نقش کلیدی ایفا کنند و در عرصه تجارت سنگ مطرح شوند.

ایران به لحاظ تنوع رنگ و جنس سنگ و ذخایر قابل توجه آن موقعیت ویژه ای نسبت به دیگر کشورها دارد. در حال حاضر عمده مواد اولیه ( سنگ خام مورد نیاز) واحدهای فراوری سنگ کشور از طریق معادن داخلی تأمین می شود. اگرچه بعضی از واحدها به صورت جزئی از سنگ وارداتی (عموما سنگ مرمر) استفاده می نمایند.

معادن متعدد و تنوع سنگ ها در ایران

کشور ایران با توجه به شرایط اقلیمی خاص و همچنین دوران های تفاوت زمین شناسی خواستگاهی خوب برای تشکیل مواد معدنی در طول اعصار قبل بوده است. ایران از لحاظ گستردگی و تنوع سنگ ساختمانی و نما در جایگاه خوبی در جهان قرار داشته استان های کردستان، لرستان، همدان، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی ، آذربایجان غربی، یزد، قم و بخش هایی از شمال کشور ذخایر غنی و بزرگی از سنگ های ساختمانی و تزئینی (تراورتن – مرمر – مرمریت – گرانیت) را در اختیار دارند. همین امر موجب شده است که ایران پس از چین، هند و ایتالیا به عنوان چهارمین تولید کننده سنگ جهان محسوب شود.

معادن سنگ ساختمانی در ایران

ایران چهارمین تولید کننده بزرگ سنگ های ساختمانی

در عرصه تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی در حال حاضر ۵ کشور سالانه نزدیک به ۷۰ درصد استخراج سنگ های یاد شده را به عهده دارند . براساس آخرین آمار موجود از تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی در کشورهای جهان ، کشورهای چین، هند، ایتالیا، ایران و اسپانیا ۵ کشور عمده تولید کننده سنگ های ساختمانی و تزئینی در جهان هستند که چین ۲۱/۷۸ درصد از تولید، هند ۱۶/۴۵ درصد ، ایتالیا ۱۲/۹۶ درصد، بران ۱۰/۳ درصد و اسپانيا ۸/۹۹ درصد از تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی را داشته اند.

ایران با وجود آنکه چهارمین تولید کننده سنگ های ساختمانی و تزئینی در جهان است ولی در صادرات این صنعت موفق عمل نکرده است. رشد صنعت سنگ در جنوب شرقی آسیا به ویژه در چین ، مالزی ، تایلند و تایوان مرهون گسترش بخش ساختمان است که در نهایت سرمایه گذاری در صنعت سنگ های ساختمانی و تزئینی را رونق بخشیده است.

ذخایر سنگ ساختمانی در جهان

ذخایر سنگ های ساختمانی و خام در اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی شناسایی شده است. در حال حاضر عمده ذخایر سنگ های ساختمانی و تزئینی در قاره ی اروپا، به ویژه در کشورهای ایتالیا، اسپانیا، یونان، لهستان، پرتغال، در آسیا کشورهای ایران، چین، تایلند، تایوان، ترکیه، سوریه، عربستان، کره جنوبی، هند، در آفریقا به ویژه در کشورهای آفریقای جنوبی و مصر، در آمریکای جنوبی کشورهای برزیل و آرژانتین، در آمریکای شمالی آمریکا و کانادا و در اقیانوسیه در استرالیا به وفور یافت می شوند. تولید جهانی سنگ ساختمانی به رغم رکودی که در پروژه‌های ساختمان سازی، به ویژه در کشور های اروپایی و آسیای شرقی وجود دارد، همچنان به رشد خود ادامه می دهد.

ذخایر سنگ ساختمانی در جهان

 چین و هند به ترتیب بیشترین سهم را از کل سنگ خام جهان به خود اختصاص می‌دهند. شمار کشورهایی که در کل  هر یک بیش از یک میلیون تن سنگ استخراج کرده اند به ۹ کشور رسیده است که معرف ورود هرچه بیشتر کشورهای جدید، به ویژه کشورهای در حال توسعه، به بازار جهانی این صنعت است. اما این وضعیت از نظر میزان صادرات و ارزش، به کلی فرق می کند.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله خواندیم؛ سنگ ساختمانی سنگی است که برای درست کردن یک سازه یا ساختمان از آن استفاده می کنند و سال‌ ها پابرجا باقی می‌ماند. سنگ های ساختمانی استفاده های زیادی دارند. ودر  بخش داخلی ساختمان، بخش خارجی ساختمان و همچنین به عنوان سنگ تزئینی مورد استفاده قرار می گیرند. در عرصه تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی در حال حاضر ۵ کشور سالانه نزدیک به ۷۰ درصد استخراج سنگ های یاد شده را به عهده دارند . براساس آخرین آمار موجود از تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی در کشورهای جهان ، کشورهای چین، هند، ایتالیا، ایران و اسپانیا ۵ کشور عمده تولید کننده سنگ های ساختمانی و تزئینی در جهان هستند که چین ۲۱/۷۸ درصد از تولید ، هند ۱۶/۴۵ درصد ، ایتالیا ۱۲/۹۶ درصد ، بران ۱۰/۳ درصد و اسپانيا ۸/۹۹ درصد از تولید سنگ های ساختمانی و تزئینی را داشته اند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۲۱۶۸۱۲۰
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید