انواع سنگ چینی در گروه سنگ ملک زاده

انواع سنگ چینی

سنگ چینی چیست؟

سنگ کریستال یا سنگ چینی همان سنگ مرمریت است، که در اثر فشار حرارتی ناشی از تزریق ماگمای داغ با فشار زیاد طی مدت زمان طولانی دچار تبلور مجدد شده است و دانه بندی آن بصورت بلور شکل هست و با چشم قابل مشاهده می باشد.و هر چه قدر دانه بندی آن درشت تر باشد اصطلاحا به آن سنگ کریستال می‌گویند.

سنگ کریستال یا سنگ چینی عمدتا از دو کانی ولاستونیت و کلسیت تشکیل شده است سنگ کریستال در ایران بدلیل صدای ضربه شبیه ظروف چینی اصطلاحا سنگ چینی نامیده می شود. سنگ کریستال عمدتا خاکستری تیره تا روشن با رگه های طوسی و سیاه و زرد می‌باشد.

سنگ چینی در سال های قبل در نماهای ساختمان مصرف زیادی داشت ولی بدلیل کمبود تنوع رنگ سنگ چینی سنگ های تراورتن و گرانیت جایگزین سنگ چینی گردید .از کاربردهای سنگ چینی می‌توان نمای ساختمان – راه پله – سنگ فرش – یاده رو سازی – جداول سنگی  مصنوعات سنگی نام برد.

۱- سنگ چینی نی ریز

چینی نیریز با زمینه سفید و خطوط مشکی از سنگ های قدیمی ایران است که در سال های گذشته بسیار محبوب بوده و از پر مصرف ترین سنگ های ایران بوده است و با دارا بودن کریستال ها یا بلورهای ریز بسیار مقاوم بوده و ساب پذیری عالی دارد از ویژگی های دیگر آن به جذب آب پایین، مقاومت فشاری بالاف و مقاومت سایشی آن باید اشاره کرد.

در دهه هشتادبیشتر بصورت طولی و فرشی فرآوری می‌گردید، ولی خوشبختانه در سال های اخیر  این سنگ توسط اره بصورت اسلب نیز فرآوری می گردد. و با دارار بودن خط های مشکی طرح های بوک مچ و فورمچ بسیار زیبایی را خلق می کند. اخیرا این سنگ با سابقه به عنوان سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل و تالارها استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: جدیدترین محصولات گروه سنگ ملک زاده

کاربرد سنگ چینی نی ریز

می‌توان از این سنگ در دیواره های داخلی ساختمان (نمای داخلی)، سنگفرش واحد های تجاری و اداری، سرویس بهداشتی، سنگفرش واحدهای مسکونی، نمای بیرونی ساختمان، کانتر آشپزخانه، سنگفرش پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. معادن چینی نی ریز در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر نی ریز به سمت شهرستان بختگان و در منطقه تنگ حنا واقع گردیده اند.

عوامل موثر برقیمت سنگ چینی نیریز

 • طرح و رنگ ان
 • سایز اسلب فراوری شده (هر چه سایز اسلب کوچکتر باشد قیمت آن پایین تر است)
 • ضخامت سنگ
 • بوک مچ یا فورمچ بودن
 • کیفیت فراوری

۲- سنگ چینی لایبید

سنگ کریستال لایبید ابری با زمینه آبی کم رنگ و طوسی تا زمینه سفید استحصال می گردد. سنگ کریستال لایبید ابری قدرت جذب آب پائینی دارد و در برابر سرما و گرما از مقاومت بالایی برخوردار است. سنگ کریستال لایبید ابری بصورت سابیده، تیشه ای، بوش همر و جداول سنگی فرآوری می گردد.

سنگ چینی لابید

مزایا سنگ لایبید

 • قیمت پایین نسبت به سنگ های مشابه
 • رنگ های روشن
 • نقش و نگار های زیبا و متنوع
 • ساب پذیری و جلای بالا (براقیت)
 • جذب اب پایین
 • تراکم زیاد
 • استحکام و مقاومت فشاری بالا
 • مقاومت سایشی قابل قبول

معایب سنگ لایبید

 • تخلخل و چسبندگی پایین
 • نیاز به نگهداری و نظافت
 • عدم استفاده در مناطق خیلی سرد
 • قیمت سنگ چینی لایبید

۳سنگ چینی سفید الیگودرز

 سنگ چینی نیریز؛ اغلب بصورت اسلب برش داده می شود و طرح های بوک مچ و فورمچ این سنگ بسیار زیبا است. و اکثر مهندسان از طرح های بوک مچ و فورمچ سنگ کریستال سفید الیگودرز برای طراحی و سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل و تالارها استفاده می نمایند.

سنگ چینی الیگودرز

۴- سنگ چینی قروه

 سنگ چینی قروه برای نمای ساختمان مناسب است. اما بدلیل میزان تخلخل بسیار کم و سطح صاف پشت سنگ می بایست در موقع نصب به منظور جدا شدن سنگ نما از گیره های اسکوپ پشت سنگ استفاده کرد. سنگ چینی قروه  سنگی دگرگونی است با کریستال های بلوری ریز روشن و از زمینه سفید با رگه های طوسی و تیره برخوردار است که اصطلاحا در ایران با نام سنگ کریستال شناخته می شوند.

۵- سنگ چینی سیرجان

 سنگ چینی سیرجان بصورت دانه های کریستالی درشت و سفید است و جزء سنگ های کریستال ممتاز ایران می‌باشد. این سنگ از خانواده کریستال که در ایران با نام سنگ چینی سیرجان و یا سنگ چینی قدمگاه معروف است.

سنگ کریستال سیرجان با زمینه کریستالی سفید و رگه های طوسی و خطوط طلایی مشاهده می‌شود.کاربرد آن  بیشتر برای ساختمان های لوکس و گرانقیمت انجام می شود زیرا استفاده از این سنگها در پروژه های ارزان قیمت اصلا مقرون به صرفه نیست.

سنگ چینی سیرجان

۶- سنگ قروه سایمان

سنگ چینی قروه سایمان یکی از زیباترین سنگ های چینی ایران است با زمینه‌ی سفید رنگ و خطوطی نامنظم طوسی و مشکی در این رنگ سفید نمایان است. معدن سنگ چینی سایمان با استخراج سالیانه بیش از ۲۴۰۰۰ تن دراستان کردستان شهرستان قروه واقع گردیده است.

جنس چینی و بلوری این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیارخوبی به خود بگیرد، به طوری که این سنگ انعکاس نور بسیار زیبایی دارد و با وجود آنالیز بسیار ممتاز جز سنگهای چینی برتر ایران و دنیا محسوب می گردد.این سنگ به واسطه تراکم رنگهای طوسی و سیاه دسته بندی می گردد. با وجود زمینه روشن و کریستالی شکل، بسیار مناسب محیط های کم نور می باشد.

۷سنگ ازنا

سنگ چینی ازنا یکی از مشهورترین سنگ کریستال ایرانی است که در ابتدا توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید. این سنگ به سنگ چینی ارباب نیز شناخته می شود. این سنگ با زمینه‌ی سفید رنگ که خطوطی نامنظم طوسی و مشکی مورب در این سنگ نمایان است.

جنس کریستالی این سنگ باعث شده ساب و براقیت بسیارخوبی به خود بگیرد، به طوری که انعکاس نور بسیار خوبی دارد و با وجود آنالیز بسیار ممتاز جز سنگ های کریستال برتر ایران و دنیا محسوب می گردد.

سنگ چینی ازنا

سخن پایانی

سنگ کریستال یا سنگ چینی همان سنگ مرمریت است؛ سنگ کریستال یا سنگ چینی عمدتا از دو کانی ولاستونیت و کلسیت تشکیل شده است. سنگ کریستال در ایران بدلیل صدای ضربه شبیه ظروف چینی اصطلاحا سنگ چینی نامیده می شود. سنگ های چینی کاربرد های زیادی در نمای داخلی و خارجی ساختمان دارد. انواع سنگ چینی که درگروه سنگ ملک زاده ارائه می شود: سنگ چینی نیریز؛ سنگ چینی ازنا؛ سنگ چینی قروه سایمان؛سنگ چینی الیگودرزو…می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از انواع سنگ های ساختمانی به سایت ملک زاده سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید