قیمت سنگ چرمی ماکو

Types of Mako Marble

سنگ تراورتن چرمی ماکو چیست؟

تراورتن نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند.

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است. این سنگ در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است.سنگ‌های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می‌باشد.

تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد. این سنگ را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد. تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود.

وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.عیب بزرگ سنگ‌های تراورتن عدم یکدستی رنگ و طرح آنها می‌باشد و عیب دیگر آن است که سست و گلی می‌باشد مثلا اگر سنگ خیس باشد و به دمای انجماد فوری برسد سنگ خورد خواهد شد.برای همین در کارخانجات روی کوپ‌ها را می‌پوشانند.

مزایای سنگ تراورتن چرمی ماکو

 • قدرت چسبندگی بالا
 • تنوع در رنگ
 • نقش ونگار زیبا
 • حمل و نقل راحت
 • سرعت سریع نصب

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سنگ چینی

وقتی صحبت از سنگ چرمی ماکو می شود، منظورمان سنگ تراورتن چرمی می باشد. این سنگ ها به روش و طی فرآیند خاصی دراستان آذربایجان غربی، شهرستان ماکو، چرمی می شوند به همین دلیل به این سنگ ها، سنگ چرمی ماکو اطلاق می شود.

البته سنگ های دیگر هم می توانند این فرآیند را داشته باشند، اما سنگ تراورتن چرمی ماکو معروفترین آن می باشد. همچنین سنگ تراورتن ماکو دارای درجه بندی رنگ روشن از طیف زرد کم رنگ شروع می شود و تا نارنجی ادامه دارد. که سنگ تراورتن لیمویی معروفترین و پرطرفدارترین رنگ در بین ساختمان سازان ومعماران می باشد.

به طور کلی سنگ تراورتن چرمی به سنگی اطلاق می‌شود که بجای سائیده شدن توسط فرچه های سیمی و اسیدی سطح سنگ و قسمتهایی از سنگ که نرم تر هست خورده می‌شود و خلل و فرج سنگ باز تر، و به سنگ کهنه و آنتیک تبدیل می‌شود.

درجه بندی سنگ در ایران

درجه بندی سنگ در ایران استاندارد تعریف شده ای ندارد. پس هر تولید کننده سنگ ساختمانی تعریف خاص خود را خواهد داشت. سنگ کارینو نیز درجه بندی سنگ تراورتن را بصورت صادراتی، سوپر، ممتازو درجه یک تفکیک نموده است.

سنگ صادراتی همان سنگ سوپر می باشد که جهت صادرات بسته بندی و پس از تشریفات گمرکی آماده بارگیری می باشد. و درجه ممتاز از لحاظ رنگ بندی سنگ و کیفیت سنگ درجه بندی می شود ولیکن کیفیت تولید اعم از برش و ساب هیچ تفاوتی بین درجات سنگ نمی کند.

رنگ بندی سنگ تراوتن چرمی ماکو

سنگ تراورتن لیمویی ماکو دارای پس زمینه رنگی زرد می باشد که از زرد کم رنگ طیف رنگی آن شروع می شود و تا رنگ نارنجی ادامه دارد. این سنگ هم مانند دیگر سنگ های تراورتن ها به دو روش موج دار و بی موج و به صورت های مختلفی مانند چرمی یا آنتیک، سابیده، تامبل و هوند در ابعاد های مختلف تایل و اسلب فرآوری می شود.

تراورتن کرم ماکو

سنگ تراورتن کرم ماکو  دارای طیف رنگی کرم تا شکلاتی است که موج های یکنواخت و منظمی دارد. سنگ تراورتن کرم ماکو به دو صورت موج دار (V) و بی موج (C) فراوری می شود. از مهمترین ویژگی های این سنگ داشتن موج های یکنواخت و  منظم است.

تراورتن لیمویی ماکو

از مهم ترین ویژگی های این سنگ زیبا می توان از مقاومت سایشی بالا، ساب پذیری و رنگ ثابت در برابر نور خورشید نام برد. سنگ های تراورتن بیشتر در نمای داخلی و نمای اصلی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. و سنگ تراورتن ماکو از این قائده مستثنی نیست. البته از سورت های ضعیف سنگ ماکو برای تهیه جدول سنگی و درپوش استفاده می‌کنند.

کاربرد‌های سنگ های چرمی شده

 • چرمی‌کردن سنگ، به سنگ‌های کم‌ارزش هم ظاهر زیبا و ارزشمند می‌بخشد.
 • چرمی‌کردن سنگ باعث بزرگنمایی بافت آن شده و به سنگ عمق می‌دهد.
 • به‌ عنوان سنگ کابینت یا دیوار‌های خارجی هم به کار می‌روند.
 • نگهداری و مراقبت از سنگ‌های چرمی شده راحت است چرا که لکه آب و سایر مواد و اثر انگشتان بر روی آن نمی‌ماند.
 • چرمی‌کردن با حفظ رنگ سنگ به آن ظاهری بافت‌دار می‌دهد.
 • در چرمی‌کردن سنگ درز‌ها و منافذ را با رزین نمی‌پوشانند.

قیمت سنگ ماکو به عوامل زیر بستگی دارد

 • رنگ سنگ، هر چه سنگ تیره تر باشد قیمت آن بیشتر است.
 • میزان ضخامت و ابعاد و قطر سنگ، هر چه این سه مورد بیشتر باشد و ابعاد آن بلندتر باشد قیمت بیشتر می شود.
 • نظم و کم بودن هاله ها و موج های موجود در سنگ، هر چه موج و هاله های آن کم و منظم تر باشد، قیمت بیشتری دارد.
 • کیفیت فرآوری، کیفیت این سنگ تاثیر به سزایی بر روی قیمت سنگ دارد. به میزان کیفیت قیمت تغییر می‌کند.

نتیجه گیری

به طور کلی سنگ تراورتن چرمی به سنگی اطلاق می‌شود که بجای سائیده شدن توسط فرچه های سیمی و اسیدی سطح سنگ و قسمتهایی از سنگ که نرم تر هست خورده می‌شود و خلل و فرج سنگ باز تر، و به سنگ کهنه و آنتیک تبدیل می‌شود. که این عملیات چرمی کردن بیشترروی ستگ های تراورتن به دلیل نرم بودن انجام می شود. و امروزه طرفداران زیادی در بین معماران و ساختمان سازان پیدا کرده است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در گروه سنگ ملک زاده همراه باشید و به سایت ما سر بزنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


 • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
 • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
 • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید